Toshkentda raqamli iqtisodiyot sohasida muhim voqea-Global Business Services Forum 2025 xalqaro forumi (GBSF) bo'lib o'tmoqda. Ushbu tadbir mamlakatni Yevroosiyoning yetakchi IT — markazlaridan biriga aylantirishga qaratilgan "raqamli O'zbekiston-2030" strategiyasini amalga oshirishda muhim bosqich bo'ldi.
It Park Uzbekistan tomonidan raqamli texnologiyalar vazirligi ko'magida tashkil etilgan forum 40 davlatdan 300 dan ortiq ishtirokchilarni, shu jumladan transmilliy korporatsiyalar, startaplar, venchur fondlari va davlat institutlari vakillarini birlashtirdi. It — xizmatlar eksporti, BPO, KPO va O'zbekistonning raqamli infratuzilmasi diqqat markazida.
Forumning rasmiy qismini raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ochdi. O'z nutqida u 2017 yilgacha O'zbekiston agrar iqtisodiyotga ega nisbatan yopiq mamlakat bo'lganini esladi. Biroq, Prezident tomonidan boshlangan raqamli transformatsiya kursining boshlanishi texnologiya sektorining jadal rivojlanishiga olib keldi.
"Agar 2017-yilda bizda atigi 4 ta xorijiy investitsiya kompaniyasi bo'lsa, bugungi kunda har oy 30 dan ortiq yangi xorijiy kompaniyalar IT-Park rezidenti bo'lib bormoqda. Bu siyosiy Iroda, tizimli yondashuv va har tomonlama qo'llab — quvvatlash natijasidir", dedi vazir.
Uning ta'kidlashicha, IT sektori a'zolari uchun amaldagi barcha soliq va ma'muriy imtiyozlar 2040 yilgacha uzaytirilib, uzoq muddatli rejalashtirish va investitsiyalar uchun qulay sharoit yaratmoqda.
It Park Uzbekistan Osiyo-tinch okeani yo'nalishi rahbari izzat Hamidov tashkilotning so'nggi olti yildagi faoliyati natijalarini taqdim etdi. Xalqaro taraqqiyot bo'yicha maslahatchi Ahmed Abulez O'zbekistonning kadrlar salohiyatiga e'tibor qaratib, kuchli ta'lim bazasini, it-mutaxassislar sonining ko'payishini va iste'dodlarni tayyorlashga tizimli yondashuvni ta'kidladi.
Biznes dasturi doirasida xalqaro kompaniyalarning O'zbekiston bozoridagi amaliy tajribasiga bag'ishlangan sessiya bo'lib o'tdi. Huawei, BIPO, United Soft va Monfort vakillari O'zbekistondan bulutli yechimlar, moslashuvchan kadrlar siyosati va ijodiy va konsalting xizmatlarining eksport salohiyatini joriy etish holatlari bilan o'rtoqlashdilar.
Forum ishtirokchilari IT-Park rezidentlarini infratuzilma va qo'llab-quvvatlash choralariga alohida e'tibor qaratdilar. Bugungi kunga qadar parkda 43000 dan ortiq ish o'rinlarini yaratadigan 2900 dan ortiq kompaniyalar ro'yxatdan o'tgan. Raqamli mahsulotlar dunyoning 90 mamlakatiga eksport qilinadi. Asosiy tashabbuslar orasida zero Risk, Softlanding, Digital Startups, IT-Visa dasturlari va One Stop Shop xizmati mavjud bo'lib, bu investorlarga barcha ma'muriy protseduralarni bitta oynada bajarishga imkon beradi.
Gbsf 2025 forumi O'zbekiston it-autsorsing va raqamli xizmatlarning global xaritasida o'z ishtirokini mustahkamlashda davom etayotganini tasdiqladi. Mamlakat xalqaro texnologik biznes uchun barqaror va jozibali markazga aylanmoqda.

В Ташкенте проходит ключевое мероприятие в сфере цифровой экономики — международный форум Global Business Services Forum 2025 (GBSF). Это событие стало важной вехой в реализации стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030», направленной на трансформацию страны в один из ведущих IT-центров Евразии.
Организованный IT Park Uzbekistan при поддержке Министерства цифровых технологий, форум объединил более 300 участников из 40 государств, включая представителей транснациональных корпораций, стартапов, венчурных фондов и государственных институтов. В фокусе — экспорт IT-услуг, BPO, KPO и цифровая инфраструктура Узбекистана.
Официальную часть форума открыл министр цифровых технологий Шерзод Шерматов. В своем выступлении он напомнил, что до 2017 года Узбекистан был относительно закрытой страной с аграрной экономикой. Однако запуск курса на цифровую трансформацию, инициированный Президентом, привел к ускоренному развитию технологического сектора.
«Если в 2017 году у нас было всего 4 компании с иностранными инвестициями, то сегодня каждый месяц более 30 новых иностранных компаний становятся резидентами IT-парка. Это результат политической воли, системного подхода и комплексной поддержки», — отметил министр.
Он подчеркнул, что все действующие налоговые и административные льготы для участников IT-сектора продлены до 2040 года, что создает благоприятные условия для долгосрочного планирования и инвестиций.
Руководитель Азиатско-Тихоокеанского направления IT Park Uzbekistan Иззат Хамидов представил итоги работы организации за последние шесть лет. Советник по международному развитию Ахмед Абулез акцентировал внимание на кадровом потенциале Узбекистана, выделив сильную образовательную базу, рост числа IT-специалистов и системный подход к подготовке талантов.
В рамках деловой программы состоялась сессия, посвященная практическому опыту международных компаний на узбекском рынке. Представители Huawei, BIPO, United Soft и Monfort поделились кейсами внедрения облачных решений, гибкой HR-политики и экспортного потенциала креативных и консалтинговых услуг из Узбекистана.
Отдельное внимание участники форума уделили инфраструктуре и мерам поддержки резидентов IT-парка. На сегодняшний день в парке зарегистрировано свыше 2900 компаний, создающих более 43 000 рабочих мест. Экспорт цифровых продуктов осуществляется в 90 стран мира. Среди ключевых инициатив — программы «Zero Risk», «Softlanding», «Digital Startups», «IT-Visa» и сервис «One Stop Shop», позволяющий инвесторам пройти все административные процедуры в едином окне.
Форум GBSF 2025 подтвердил, что Узбекистан продолжает уверенно наращивать свое присутствие на глобальной карте IT-аутсорсинга и цифровых сервисов. Страна трансформируется в устойчивый и привлекательный хаб для международного технологического бизнеса.