Toshkent metropolitenida transport infratuzilmasini raqamlashtirish va uning qulayligini oshirishga qaratilgan biometrik yechimlarni keng miqyosda joriy etish davom etmoqda. Metropoliten metrosining 25 stantsiyasida yuzni aniqlash uchun to'lov texnologiyasi ishga tushirildi. Bu barcha metro stantsiyalarining yarmini tashkil etadi va tizim kelgusi oylarda qolgan yo'nalishlarda birlashtiriladi.
Texnologik yechim biometrik identifikatsiya sohasida xalqaro ishlab chiquvchilar ishtirokida amalga oshirildi. O'zbekistonda loyiha mahalliy hamkorlar, jumladan, avtomatlashtirilgan to'lov platformasi va jismoniy vositalardan foydalanmasdan bank kartasini bog'lash va kontaktsiz to'lovlarni amalga oshirish imkonini beruvchi mashhur raqamli ilova bilan birgalikda joriy etilmoqda.
Sayohat turniketdan o'tayotganda avtomatik ravishda to'lanadi-kamera Foydalanuvchining yuzini ushlaydi, uni raqamli Profil bilan tekshiradi va bog'langan hisobdan kerakli miqdorni olib tashlaydi. Xizmat asta-sekin ommalashib bormoqda: 2025-yilning martidan may oyigacha yuz bo'ylab o'tish 187 foizga oshdi, bu esa yo'lovchilarda yuqori darajadagi ishonch va texnologiyaga bo'lgan talabni ko'rsatadi.
Shunga o'xshash to'lov tizimi Almati metropolitenida joriy etilgan. Ikkala poytaxtda ham loyiha davlat va xususiy tuzilmalar tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan transport sektorining raqamli transformatsiyasining elementi sifatida ilgari surilmoqda.
Biometrik echimlarni ishlab chiqish va amalga oshirish axborot xavfsizligi va shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilish standartlariga muvofiq amalga oshiriladi. Platforma boshqa shahar xizmatlari bilan integratsiyani qo'llab-quvvatlaydi, shuningdek, yo'lovchilar oqimini kuzatish va transport infratuzilmasini yuklashni optimallashtirish uchun tahliliy vositalarni taqdim etadi.
Ushbu texnologiyalarni ishlab chiqaruvchi kompaniyalar MDH mamlakatlari bozorlarida faol ishlamoqda. Biometrik echimlar allaqachon 50 dan ortiq shaharlarda, shu jumladan bank sohasidagi loyihalarda qo'llanilmoqda, bu erda 2025 yilda O'zbekiston, Qozog'iston, Qirg'iziston va Rossiya moliya institutlarida chuqur soxtalashtirish algoritmlari joriy etildi.
Toshkent ishi shuni ko'rsatadiki, biometrik to'lov shahar harakatchanligining ajralmas qismiga aylanib bormoqda va ilg'or texnologiyalar Markaziy Osiyo metropolitenlarida hayot sifati va kundalik jarayonlar samaradorligini qanday oshirishi mumkinligiga misol bo'la oladi.

В Ташкентском метрополитене продолжается масштабное внедрение биометрических решений, направленных на цифровизацию и повышение удобства транспортной инфраструктуры. На 25 станциях столичного метро запущена технология оплаты проезда по распознаванию лица. Это составляет половину всех станций подземки, и в ближайшие месяцы система будет интегрирована на остальных линиях.
Технологическое решение реализовано при участии международных разработчиков в сфере биометрической идентификации. В Узбекистане проект внедряется совместно с местными партнёрами, включая автоматизированную платёжную платформу и популярное цифровое приложение, позволяющее привязать банковскую карту и осуществлять бесконтактную оплату без использования физических носителей.
Поездка оплачивается автоматически при прохождении через турникет — камера фиксирует лицо пользователя, сверяет его с цифровым профилем и списывает необходимую сумму с привязанного счёта. Сервис постепенно набирает популярность: с марта по май 2025 года количество проходов по лицу увеличилось на 187 процентов, что свидетельствует о высокой степени доверия и востребованности технологии у пассажиров.
Аналогичная система оплаты была внедрена в метрополитене Алматы. В обеих столицах проект продвигается как элемент цифровой трансформации транспортного сектора, поддерживаемой государственными и частными структурами.
Разработка и внедрение биометрических решений осуществляется с соблюдением стандартов информационной безопасности и защиты персональных данных. Платформа поддерживает интеграцию с другими городскими сервисами, а также предоставляет аналитические инструменты для мониторинга потока пассажиров и оптимизации загрузки транспортной инфраструктуры.
Компании, разрабатывающие данные технологии, активно работают на рынках стран СНГ. Биометрические решения уже применяются более чем в 50 городах, включая проекты в банковской отрасли, где в 2025 году были внедрены алгоритмы распознавания дипфейков в финансовых учреждениях Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и России.
Ташкентский кейс демонстрирует, что биометрическая оплата становится неотъемлемой частью городской мобильности и служит примером того, как передовые технологии могут повышать качество жизни и эффективность повседневных процессов в мегаполисах Центральной Азии.