AQShning Microsoft korporatsiyasi operatsion tizimida barqarorlikning yangi darajasiga erishganini ma'lum qildi: Windows 11 24h2 hozirgi vaqtda Windows-ning eng ishonchli versiyasi sifatida tan olingan. Baholash 2025 yil iyul oyida to'plangan telemetriya ma'lumotlariga asoslanadi. Statistikaga ko'ra, ushbu tuzilishdagi nosozliklar va kutilmagan qayta Yuklashlar soni Windows 10 ning 22h2 versiyasiga nisbatan 24 foizga kamaydi, bu esa uni kundalik foydalanish uchun, shu jumladan korporativ muhitda afzal tanlov qiladi.
Barqarorlikning oshishi muhandislar, UX dizaynerlari va ichki foydalanuvchi tajribasi tahlilchilari o'rtasidagi keng ko'lamli o'zaro ta'sir natijasida yuzaga keldi. Yaxshilanishlar arxitektura ishonchliligi va muhim xatolar yuzaga kelganda ishlash qulayligiga ta'sir qildi. Xususan, Windows 11 24h2 yangi tizim nosozliklari ekrani formatini amalga oshirdi — qora fon va ilg'or diagnostika ma'lumotlari bilan, bu texnik tahlil va keyingi tiklanishni osonlashtiradi.
Asosiy funktsional yangiliklardan biri bu dasturiy ziddiyatlar yoki noto'g'ri yangilanishlar yuz berganda tiklanishni ancha osonlashtiradigan takomillashtirilgan tizimni qaytarish vositasi edi. Bu, ayniqsa, dasturiy ta'minot infratuzilmasining murakkabligi va operatsion tizimlarning maxsus qobiqlariga AI vositalarini kiritish fonida to'g'ri keladi.
Bozor ulushi nuqtai nazaridan Windows 11 o'z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda. 2025 yil iyun oyidagi ma'lumotlarga ko'ra, u foydalanuvchi segmentining 47,98 foizini egallaydi, deyarli Windows 10 bilan tenglashadi, bu esa 48,76 foizni tashkil etadi. Biroq, 2025-yil 14-oktabrga rejalashtirilgan Windows 10-ni rasmiy qo'llab-quvvatlash tugashi bilan, Osning yanada zamonaviy versiyalariga migratsiya yanada oshishi kutilmoqda.
Biznes va davlat sektorining raqamli infratuzilmaga yuqori darajada bog'liqligi sharoitida operatsion tizimni tanlashda ishonchlilik omili hal qiluvchi omilga aylanadi. Windows 11-ning 24h2 versiyasi individual mijozlardan tortib yirik tashkilotlargacha bo'lgan foydalanuvchilarning keng toifalariga mo'ljallangan texnologik jihatdan etuk mahsulot sifatida joylashtirilgan.

The American corporation Microsoft announced the achievement of a new level of stability in its operating system: Windows 11 24H2 is recognized as the most reliable version of Windows at the moment. The estimate is based on telemetry data collected for July 2025. According to statistics, the number of crashes and unexpected reboots in this build was 24% lower compared to the version of Windows 10 22H2, which makes it the preferred choice for everyday use, including in a corporate environment.
Increased stability is the result of large-scale interaction between engineers, UX designers, and user experience analysts within the company. Improvements were made to both architectural reliability and ease of operation in case of critical errors. In particular, Windows 11 24H2 implements a new format for the system crash screen-with a black background and advanced diagnostic information, which facilitates technical analysis and subsequent recovery.
One of the key functional innovations is the improved system rollback tool, which greatly simplifies recovery in the event of software conflicts or incorrect updates. This is especially true against the background of the growing complexity of the software infrastructure and the introduction of AI tools in custom operating system shells.
In terms of market share, Windows 11 continues to strengthen its position. According to data for June 2025, it occupies 47.98% of the user segment, almost equaling Windows 10, which holds a share of 48.76%. However, with the end of official support for Windows 10, scheduled for October 14, 2025, a further increase in migration to more modern versions of the OS is expected.
Given the high dependence of businesses and the public sector on digital infrastructure, the reliability factor becomes crucial when choosing an operating system. The Windows 11 24H2 version is positioned as a technologically mature product designed for a wide range of users-from individual customers to large organizations.