Amerikaning Starlink kompaniyasi t-Satellite sun'iy yo'ldosh xizmatini ishga tushirdi, bu uyali aloqa operatorlari qamrovi bo'lmagan joylarda uyali aloqani ta'minlashga qaratilgan telekommunikatsiya echimi. 2025-yil 23-iyuldan boshlab xizmat AQSh bo'ylab t-Mobile, AT&T va Verizon operatorlari mijozlari uchun mavjud. Loyiha eng yirik uyali aloqa provayderlari bilan hamkorlikda amalga oshiriladi va mamlakatning keng qismini, shu jumladan ilgari barqaror aloqa bilan ta'minlanmagan chekka hududlarni qamrab oladi.
T-sun'iy Yo'ldoshning texnologik asosi 657 ta kam orbitali Starlink sun'iy yo'ldoshlarining guruhlanishi bo'lib, taxminan 1,3 million kvadrat kilometrni qamrab oladi. Yangi tizim foydalanuvchilarga iPhone va Android smartfonlaridan matnli xabarlar (SMS) hamda Android qurilmalarida fotosuratlar va ovozli eslatmalarni o'z ichiga olgan multimedia xabarlarini (MMS) yuborish imkonini beradi. Keyinchalik iOS-da MMS-ni qo'llab-quvvatlash kutilmoqda. 2025-yil oktabr oyidan boshlab funksiyalar ro'yxatiga WhatsApp, X (sobiq Twitter), AccuWeather va AllTrails ilovalari kabi Internet xizmatlariga kirish qo'shiladi.
T-Satellite — ning asosiy afzalligi-qurilmani sun'iy yo'ldosh tarmog'iga avtomatik ravishda ulash, agar er signali bo'lmasa, telefonni sun'iy yo'ldoshga qo'lda sozlash yoki yo'naltirishni talab qilmasdan. Bu, ayniqsa, favqulodda vaziyatlarda, sayohatlarda va uzoq ish joylarida juda muhimdir. Xizmat so'nggi to'rt yil ichida iPhone 14 va undan keyingi versiyalari, Google Pixel 9, Samsung Galaxy S23 va shunga o'xshash modellarni o'z ichiga olgan aksariyat smartfonlar bilan mos keladi.
T-Satellite-ga ulanish oyiga 10 dollarni tashkil qiladi. T-Mobile operatorining premium rejalari bo'lgan mijozlar uchun xizmat qo'shimcha to'lovsiz mavjud: Experience Beyond rejasi abonentlari (oyiga $ 100) uni bepul olishadi, Go5G Next rejasi foydalanuvchilari ham ulanish uchun pul to'lamaydilar va Experience More abonentlari (oyiga $ 85) xizmatdan 2025 yil oxirigacha bepul foydalanishlari mumkin.
Xavfsizlikka alohida e'tibor qaratiladi: 911 raqamiga favqulodda xabarlarni yuborish mos qurilmalarga ega bo'lgan barcha foydalanuvchilar uchun bepul bo'ladi. Bu loyihaning muhim vaziyatlarda asosiy aloqa darajasini ta'minlashga qaratilgan strategik yo'nalishini ta'kidlaydi.
T-sun'iy Yo'ldoshning joriy etilishi telekommunikatsiya sanoatida sun'iy yo'ldosh yechimlarining ortib borayotgan ahamiyatini ko'rsatadi va kosmik infratuzilmani kundalik mobil aloqaga integratsiya qilish tendentsiyasini qo'llab-quvvatlaydi. Xizmat uzoq va borish qiyin bo'lgan hududlardagi foydalanuvchilar, shuningdek, standart qamrov zonalaridan tashqarida ishlaydigan korxonalar uchun yutuq bo'lishi mumkin.

Американская компания Starlink запустила спутниковый сервис T-Satellite — телекоммуникационное решение, ориентированное на обеспечение мобильной связи в зонах, где отсутствует покрытие сотовых операторов. С 23 июля 2025 года услуга доступна на всей территории США для клиентов операторов T-Mobile, AT&T и Verizon. Проект реализован в партнёрстве с крупнейшими поставщиками мобильных услуг и охватывает обширную часть страны, включая отдалённые районы, ранее не обеспеченные стабильной связью.
Технологическая основа T-Satellite — это группировка из 657 низкоорбитальных спутников Starlink, обеспечивающих покрытие около 1,3 миллиона квадратных километров. Новая система позволяет пользователям отправлять текстовые сообщения (SMS) с iPhone и Android-смартфонов, а также мультимедийные сообщения (MMS), включая фотографии и голосовые заметки, на устройствах с Android. Поддержка MMS на iOS ожидается позднее. Начиная с октября 2025 года, в перечень функций будет добавлен доступ к интернет-сервисам, включая приложения WhatsApp, X (бывший Twitter), AccuWeather и AllTrails.
Главное преимущество T-Satellite — автоматическое подключение устройства к спутниковой сети при отсутствии наземного сигнала без необходимости ручной настройки или наведения телефона на спутник. Это особенно важно в чрезвычайных ситуациях, путешествиях и в условиях удалённых рабочих объектов. Сервис совместим с большинством смартфонов последних четырёх лет, включая iPhone 14 и новее, Google Pixel 9, Samsung Galaxy S23 и аналогичные модели.
Стоимость подключения к T-Satellite составляет 10 долларов в месяц. Для клиентов с премиальными тарифными планами оператора T-Mobile услуга доступна без дополнительной оплаты: абоненты плана Experience Beyond (стоимостью 100 долларов в месяц) получают её бесплатно, пользователи плана Go5G Next также не платят за подключение, а абоненты Experience More (85 долларов в месяц) могут пользоваться сервисом бесплатно до конца 2025 года.
Особое внимание уделено безопасности: отправка экстренных сообщений на номер 911 будет бесплатной для всех пользователей, обладающих совместимыми устройствами. Это подчеркивает стратегическую направленность проекта на обеспечение базового уровня связи в критически важных ситуациях.
Внедрение T-Satellite демонстрирует растущее значение спутниковых решений в телекоммуникационной отрасли и подтверждает тренд на интеграцию космической инфраструктуры в повседневную мобильную связь. Сервис может стать прорывным для пользователей в удалённых и труднодоступных районах, а также для предприятий, работающих вне зон стандартного покрытия.