O'zbekiston hududlarda raqamli infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan sa'y-harakatlarni kuchaytirmoqda. IT Park yuqori texnologiyalar sohasida zamonaviy ta'lim va tadbirkorlik muhitini shakllantirishga qaratilgan keng ko'lamli loyihalarni amalga oshirayotgan Farg'ona viloyati diqqat markazida.
IT Park vakillarining Farg'onaga ish safari chog'ida asosiy obyektlar inspeksiyasi o'tkazildi, ularning qurilishi mintaqaning raqamli transformatsiyasida muhim bosqich bo'ladi. Asosiy e'tibor Ekogorodkadagi Sayilgoh va Al-Farg'oniy ko'chalari kesishgan joyda qurilgan yangi texnopark binosiga qaratilgan. 22,610 kvadrat metr maydonga ega ushbu 13 qavatli majmua mamlakatdagi eng yirik texnopark mintaqaviy bo'linmasiga aylanadi.
Loyiha 950 o'quvchiga mo'ljallangan 50 ta o'quv auditoriyasini, shuningdek, yana 500 kishiga mo'ljallangan qo'shimcha joylarni yaratishni nazarda tutadi. Binoda 188 o'rinli yotoqxona, o'qituvchilar va ma'murlar uchun o'quv xonalari, ikki qavatli kutubxona, to'rtta yig'ilish xonasi va 450 kishilik Kongress zali joylashgan. Ushbu ob'ekt Farg'ona mintaqasining innovatsion va ta'lim ekotizimining yadrosi bo'lishi kutilmoqda.
Tashrif doirasida sobiq 225-telefon stansiyasining korpusi ham ko'zdan kechirildi, uning negizida yana bir IT Park filialini tashkil etish rejalashtirilgan. Binolar texnologik biznesning zamonaviy talablariga javob beradigan ofis maydoni va kovorking maydonlariga aylantiriladi. Ushbu loyiha it-kompaniyalar, mutaxassislar va startaplarning ishlashi uchun moslashuvchan sharoitlarni yaratib, mintaqada ishbilarmonlik faolligini oshirishi kutilmoqda.
Yoshlar bilan ishlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. Delegatsiya Toshloq tumanidagi it-shaharchaga tashrif buyurdi, u erda bolalar va o'smirlar dasturlash, robototexnika, 3D bosib chiqarish va chet tillarini o'rganadilar. Ushbu markazlar yangi avlod mutaxassislarini shakllantirishda muhim rol o'ynaydi va hatto chekka hududlarda ham raqamli ta'lim olish imkoniyatini beradi.
Bugungi kunda IT parkning Farg'ona filialida 107 ta rezident kompaniya ro'yxatdan o'tgan, ulardan 24 tasi xorijga xizmatlarni eksport qilmoqda. Eksport geografiyasi AQSh, Xitoy, Rossiya, Polsha, Qozog'iston, Turkiya, Yaponiya va Hindistonni o'z ichiga olgan 10 dan ortiq mamlakatlarni qamrab oladi. Yaratilgan ish o'rinlarining umumiy soni 1300 dan oshdi. Bir qator kompaniyalar mintaqalarda IT-biznesni boshlayotgan tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan zero Risk davlat dasturidan foydalanadilar.
Farg'ona O'zbekiston raqamli iqtisodiyotining asosiy mintaqaviy markazlaridan biri sifatida o'z mavqeini mustahkamlamoqda. Infratuzilma investitsiyalari, startaplarni qo'llab-quvvatlash, ta'lim dasturlarini ishlab chiqish va IT xizmatlarini eksport qiluvchilar sonining ko'payishi keyingi texnologik taraqqiyot uchun mustahkam asos bo'lib xizmat qiladi.

Uzbekistan is stepping up efforts to develop digital infrastructure in the regions. The focus is on the Ferghana region, where IT Park implements large-scale projects aimed at creating a modern educational and entrepreneurial environment in the field of high technologies.
During the working trip of IT Park representatives to Ferghana, an inspection of key facilities was carried out, the construction of which will be an important stage in the digital transformation of the region. The main attention is paid to the new technopark building being built at the intersection of Sayilgoh and Al-Ferghani streets in eco-town. This 13-storey complex with an area of 22,610 square meters will become the largest regional division of the technopark in the country.
The project provides for the creation of 50 classrooms with a total capacity of 950 students, as well as additional spaces designed for another 500 people. The building will house a dormitory for 188 people, offices for teachers and administrators, a library that occupies two floors, four meeting rooms and a congress hall for 450 people. It is expected that this facility will become the core of the Ferghana region's innovation and education ecosystem.
During the visit, the building of the former telephone exchange No. 225 was also examined, on the basis of which IT is planned to create another branch of IT Park. The premises will be converted into office spaces and co-working spaces that meet the modern requirements of the technology business. It is expected that this project will provide flexible working conditions for IT companies, specialists and startups, contributing to the growth of business activity in the region.
Special attention is paid to working with young people. The delegation visited an IT town in Tashlak district, where children and teenagers learn programming, robotics, 3D printing and foreign languages. These centers play a key role in shaping a new generation of professionals and provide access to digital education even in remote areas.
To date, 107 resident companies are registered in the Ferghana branch of IT Park, of which 24 export services abroad. The export geography covers more than 10 countries, including the USA, China, Russia, Poland, Kazakhstan, Turkey, Japan and India. The total number of jobs created exceeded 1,300. A number of companies use the state program Zero Risk, aimed at supporting entrepreneurs launching IT businesses in the regions.
Ferghana is steadily strengthening its position as one of the key regional centers of the digital economy of Uzbekistan. Investment in infrastructure, support for start-ups, development of educational programs and the growing number of exporters of IT services form a solid foundation for further technological progress.