Belarus yangi orbital, oy va sun'iy yo'ldosh dasturlari doirasida Rossiya bilan hamkorlikni kuchaytirib, xalqaro kosmik tashabbuslarda ishtirokini kuchaytirmoqda. Rasmiy bayonotlarga ko'ra, mamlakat 2027 yilda boshlanishi rejalashtirilgan Rossiya orbital xizmat ko'rsatish stantsiyasini (Ross) qurish loyihasiga qo'shilish niyatida. Ushbu loyiha mahalliy kosmik sanoatni rivojlantirishning yangi bosqichi uchun asos bo'ladi va yaqin kosmosda sherik mamlakatlarning yanada barqaror ishtirokini ta'minlaydi.
Shu bilan birga, Belarus Rossiya oy dasturiga qo'shilish niyatini bildirdi. Xususan, bu oy yuzasini o'rganish va o'zlashtirish bilan bog'liq missiyalarda ishtirok etish, shu jumladan avtomatik stantsiyalar uchun ilmiy modullar va komponentlarni yaratish haqida. Rossiya vektori bilan bir vaqtda, Belarus tomoni Xitoy bilan hamkorlik qilish variantlarini ko'rib chiqadi, bu esa global kosmik kun tartibiga kengroq integratsiya qilish istagini ko'rsatadi.
Ittifoq davlati doirasida "SG kompleksi" dasturini amalga oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Uning doirasida 2027 yilda ishga tushirilishi rejalashtirilgan uchta yerni masofadan zondlash sun'iy yo'ldoshi ishlab chiqilmoqda. Ushbu tashabbus eea makonida tabiiy resurslar, qishloq xo'jaligi, urbanizatsiya va iqlim o'zgarishi monitoringining aniqligini oshirish imkoniyatlarini ochadi.
Belarus mutaxassislari asosiy loyihalar, shu jumladan orbitalarni yaratish va uzoq muddatli kosmik missiyalar bo'yicha o'zaro aloqalarni chuqurlashtirishni kutmoqdalar.
Belarus, shuningdek, xalqaro kosmik stansiya (XKS) doirasida kosmik tadqiqotlarni davom ettirmoqda. Orbitada Belarus kosmonavti ishtirokida mikrogravitatsiyaning biologik jarayonlar va texnologik materiallarga ta'sirini o'rganishga qaratilgan tajribalar davom etmoqda. Roskosmos bilan ilmiy ma'lumotlar almashinuvi va orbital missiyalarda ishtirok etish bo'yicha hamkorlik ustuvor vazifalardan biri bo'lib qolmoqda.
Belorusiyaning xalqaro kosmik loyihalarga faol qo'shilishi mamlakatning aerokosmik tadqiqotlar sohasida o'zini ishonchli sherik sifatida ko'rsatishga intilishidan dalolat beradi. Rossda, oy dasturida va sun'iy yo'ldosh segmentini ishga tushirishda ishtirok etish respublikaga nafaqat o'z vakolatlarini oshirishga, balki ko'p tomonlama kosmik hamkorlikning yangi arxitekturasini shakllantirishga hissa qo'shishga imkon beradi.

Беларусь активизирует своё участие в международных космических инициативах, укрепляя сотрудничество с Россией в рамках новых орбитальных, лунных и спутниковых программ. Согласно официальным заявлениям, страна намерена интегрироваться в проект строительства Российской орбитальной служебной станции (РОСС), начало которого запланировано на 2027 год. Этот проект станет основой новой фазы в развитии отечественной космической индустрии и обеспечит более устойчивое присутствие стран-партнёров в ближнем космосе.
Наряду с этим Беларусь заявила о намерении присоединиться к российской лунной программе. В частности, речь идёт об участии в миссиях, связанных с изучением и освоением поверхности Луны, включая создание научных модулей и компонентов для автоматических станций. Одновременно с российским вектором, белорусская сторона рассматривает варианты кооперации с Китаем, демонстрируя стремление к более широкой интеграции в глобальную космическую повестку.
Особое внимание уделяется реализации программы «Комплекс СГ» в рамках Союзного государства. В её рамках ведётся разработка трёх спутников дистанционного зондирования Земли, запуск которых намечен на 2027 год. Эта инициатива открывает возможности для повышения точности мониторинга природных ресурсов, сельского хозяйства, урбанизации и климатических изменений на пространстве ЕАЭС.
Белорусские специалисты рассчитывают углубить взаимодействие по ключевым проектам, включая создание орбитальных аппаратов и долгосрочные космические миссии.
Беларусь также продолжает космические исследования в рамках Международной космической станции (МКС). На орбите продолжаются эксперименты с участием белорусского космонавта, направленные на изучение влияния микрогравитации на биологические процессы и технологические материалы. Сотрудничество с Роскосмосом по линии обмена научными данными и участия в орбитальных миссиях остаётся одним из приоритетов.
Активное включение Беларуси в международные космические проекты свидетельствует о стремлении страны позиционировать себя как надёжного партнёра в сфере аэрокосмических исследований. Участие в РОСС, лунной программе и запуске спутникового сегмента позволит республике не только нарастить компетенции, но и внести вклад в формирование новой архитектуры многостороннего космического взаимодействия.