Amerikalik rejissyor Jeyms Kemeron mashhur "Avatar"franshizasining uchinchi filmi ustida ishlamoqda. "Avatar 3: olov va kul" deb nomlangan film 2025-yil 19-dekabrda butun dunyo bo'ylab namoyish etiladi va rejissyorning so'zlariga ko'ra, u butun faoliyatidagi eng hissiy jihatdan boy loyiha bo'ladi. Filmning dastlabki bosqichida film Kameronning yaqin atrofida katta taassurot qoldirdi. Uning rafiqasi rasmning qo'pol versiyasini tomosha qilish uning to'rt soatlik hissiy munosabatini keltirib chiqarganini tan oldi — u ko'z yoshlarini ushlab turolmadi.
Syujet tafsilotlari hozircha sir saqlanmoqda, ammo "Avatar" ning uchinchi qismi Pandora olamini rivojlantirishda davom etishi, uydirma dunyoning mavzusi, vizual ko'lami va madaniy kontekstini kengaytirishi ma'lum. Sanoat manbalarining ta'kidlashicha, personajlar va dramaturgiyaning hissiy chuqurligiga katta e'tibor qaratilgan. Bu franchayzingning yangi bobini oldingi qismlardan ajratib turadigan shaxsiy va axloqiy ziddiyatlarga e'tiborni o'zgartirishni anglatadi.
Avatar franshizasi tijorat jihatdan muvaffaqiyatli bo'lib qolmoqda. Ikkinchi qism, Avatar: suv yo'li, chiqarilganidan beri atigi olti hafta ichida ikki milliard dollar yig'di. Birinchi milliardga 14 kundan keyin erishildi, bu esa filmga tarixdagi eng ko'p daromad keltiruvchi lentalar ro'yxatiga kirishga imkon berdi. Ular orasida Avatar (2009), Titanik va Qasoskorlar: Endgame bor. Ushbu yutuqlar ko'ngilochar industriyadagi raqobatning kuchayishi va striming davrida tomoshabinlar odatlarining o'zgarishiga qaramay, keng ko'lamli film loyihalariga tomoshabinlarning qiziqishi yuqori bo'lib qolayotganini tasdiqlaydi.
Uchinchi qismni tugatgandan so'ng, Kemeron yangi "Xirosimaga so'nggi poezd"filmini suratga olishni rejalashtirmoqda. Loyiha haqiqiy voqealarga asoslangan bo'lib, 1945 yilda Xirosima va Nagasakidagi atom bombalari fojiasini Yamaguchi Tsutomu taqdiri orqali — ikkala yadroviy zarbadan omon qolgan yagona rasmiy tan olingan shaxs orqali hikoya qiladi. Rejissyor kelajakdagi filmni "Shindler ro'yxati" va "xususiy Rayanni qutqarish" bilan taqqoslab, loyihaning tarixiy ahamiyati va gumanitar xabarini ta'kidlaydi.
Kemeronning ishlab chiqarish rejalari keng ko'lamli kinodan ham xayoliy olamlarni, ham insoniyat tarixining asosiy epizodlarini chuqur anglash vositasi sifatida foydalanish niyatidan dalolat beradi. Bu uning filmlarini nafaqat tijorat jihatdan muvaffaqiyatli, balki madaniy jihatdan ham mazmunli qiladigan yondashuv.

American director James Cameron is finishing work on the third film of the famous "Avatar"franchise. The film titled "Avatar 3: Fire and Ashes" will be released worldwide on December 19, 2025 and, according to the director himself, will be the most emotionally intense project in his entire career. At an early stage of previews, the film already caused a resonance in Cameron's inner circle. His wife admitted that viewing the draft version of the picture caused her a four-hour emotional response — she could not hold back tears.
Details of the plot are still kept secret, but it is known that the third part of "Avatar" will continue the development of the Pandora universe, expanding the theme, visual scale and cultural context of the fictional world. Industry sources note that considerable attention is paid to the emotional depth of the characters and drama. This indicates a shift in focus towards personal and moral conflicts, which distinguishes the new chapter of the franchise from the previous parts.
The Avatar franchise remains commercially successful. The second installment, Avatar: The Way of Water, has grossed two billion dollars in just six weeks since its release. The first billion was reached in just 14 days, which allowed the film to enter the list of the highest-grossing films in history. Among them — "Avatar" (2009), "Titanic" and "Avengers: Endgame". These successes confirm that the audience's interest in large-scale film projects remains high, despite the increased competition in the entertainment industry and the changing habits of the audience in the era of streaming.
After completing work on the third part, Cameron plans to start shooting the new film "Last Train to Hiroshima". The project will be based on real events and will tell about the tragedy of the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki in 1945 through the fate of Yamaguchi Tsutomu — the only officially recognized person who survived both nuclear strikes. The director compares the upcoming film to " Schindler's List "and" Saving Private Ryan", emphasizing the historical significance and humanitarian message of the project.
Cameron's production plans indicate his intention to use large-scale cinema as a tool for deep understanding of both fictional worlds and key episodes of human history. It's an approach that makes his films not only commercially successful, but also culturally relevant.