Amerikalik rejissyor Jeyms Kemeron mashhur "Avatar"franshizasining uchinchi filmi ustida ishlamoqda. "Avatar 3: olov va kul" deb nomlangan film 2025-yil 19-dekabrda butun dunyo bo'ylab namoyish etiladi va rejissyorning so'zlariga ko'ra, u butun faoliyatidagi eng hissiy jihatdan boy loyiha bo'ladi. Filmning dastlabki bosqichida film Kameronning yaqin atrofida katta taassurot qoldirdi. Uning rafiqasi rasmning qo'pol versiyasini tomosha qilish uning to'rt soatlik hissiy munosabatini keltirib chiqarganini tan oldi — u ko'z yoshlarini ushlab turolmadi.
Syujet tafsilotlari hozircha sir saqlanmoqda, ammo "Avatar" ning uchinchi qismi Pandora olamini rivojlantirishda davom etishi, uydirma dunyoning mavzusi, vizual ko'lami va madaniy kontekstini kengaytirishi ma'lum. Sanoat manbalarining ta'kidlashicha, personajlar va dramaturgiyaning hissiy chuqurligiga katta e'tibor qaratilgan. Bu franchayzingning yangi bobini oldingi qismlardan ajratib turadigan shaxsiy va axloqiy ziddiyatlarga e'tiborni o'zgartirishni anglatadi.
Avatar franshizasi tijorat jihatdan muvaffaqiyatli bo'lib qolmoqda. Ikkinchi qism, Avatar: suv yo'li, chiqarilganidan beri atigi olti hafta ichida ikki milliard dollar yig'di. Birinchi milliardga 14 kundan keyin erishildi, bu esa filmga tarixdagi eng ko'p daromad keltiruvchi lentalar ro'yxatiga kirishga imkon berdi. Ular orasida Avatar (2009), Titanik va Qasoskorlar: Endgame bor. Ushbu yutuqlar ko'ngilochar industriyadagi raqobatning kuchayishi va striming davrida tomoshabinlar odatlarining o'zgarishiga qaramay, keng ko'lamli film loyihalariga tomoshabinlarning qiziqishi yuqori bo'lib qolayotganini tasdiqlaydi.
Uchinchi qismni tugatgandan so'ng, Kemeron yangi "Xirosimaga so'nggi poezd"filmini suratga olishni rejalashtirmoqda. Loyiha haqiqiy voqealarga asoslangan bo'lib, 1945 yilda Xirosima va Nagasakidagi atom bombalari fojiasini Yamaguchi Tsutomu taqdiri orqali — ikkala yadroviy zarbadan omon qolgan yagona rasmiy tan olingan shaxs orqali hikoya qiladi. Rejissyor kelajakdagi filmni "Shindler ro'yxati" va "xususiy Rayanni qutqarish" bilan taqqoslab, loyihaning tarixiy ahamiyati va gumanitar xabarini ta'kidlaydi.
Kemeronning ishlab chiqarish rejalari keng ko'lamli kinodan ham xayoliy olamlarni, ham insoniyat tarixining asosiy epizodlarini chuqur anglash vositasi sifatida foydalanish niyatidan dalolat beradi. Bu uning filmlarini nafaqat tijorat jihatdan muvaffaqiyatli, balki madaniy jihatdan ham mazmunli qiladigan yondashuv.

Американский режиссёр Джеймс Кэмерон завершает работу над третьим фильмом знаменитой франшизы «Аватар». Картина под названием «Аватар 3: Огонь и пепел» выйдет в мировой прокат 19 декабря 2025 года и, по словам самого режиссёра, станет самым эмоционально насыщенным проектом за всю его карьеру. На раннем этапе предпросмотров фильм уже вызвал резонанс в ближайшем окружении Кэмерона. Его супруга призналась, что просмотр черновой версии картины вызвал у неё четырёхчасовой эмоциональный отклик — она не могла сдержать слёз.
Подробности сюжета пока держатся в секрете, однако известно, что третья часть «Аватара» продолжит развитие вселенной Пандоры, расширяя тематику, визуальный масштаб и культурный контекст вымышленного мира. Источники в индустрии отмечают, что значительное внимание уделено эмоциональной глубине персонажей и драматургии. Это говорит о сдвиге акцента в сторону личных и моральных конфликтов, что отличает новую главу франшизы от предыдущих частей.
Франшиза «Аватар» остаётся коммерчески успешной. Вторая часть, «Аватар: Путь воды», собрала два миллиарда долларов всего за шесть недель с момента релиза. Первый миллиард был достигнут уже через 14 дней, что позволило фильму войти в список самых кассовых лент в истории. Среди них — «Аватар» (2009), «Титаник» и «Мстители: Финал». Эти успехи подтверждают, что зрительский интерес к масштабным кинопроектам остаётся высоким, несмотря на обострение конкуренции в индустрии развлечений и изменение привычек аудитории в эпоху стриминга.
После завершения работы над третьей частью Кэмерон планирует приступить к съёмкам нового фильма «Последний поезд в Хиросиму». Проект будет основан на реальных событиях и расскажет о трагедии атомных бомбардировок Хиросимы и Нагасаки в 1945 году через судьбу Ямагути Цутому — единственного официально признанного человека, пережившего оба ядерных удара. Режиссёр сравнивает будущий фильм с «Списком Шиндлера» и «Спасти рядового Райана», подчеркивая историческую значимость и гуманитарный посыл проекта.
Производственные планы Кэмерона свидетельствуют о намерении использовать масштабное кино как инструмент для глубокого осмысления как вымышленных миров, так и ключевых эпизодов истории человечества. Это подход, который делает его фильмы не только коммерчески успешными, но и культурно значимыми.