Toshkentda IT Park Uzbekistan vakillarining Janubiy Koreyaning nx3 Games kompaniyasi delegatsiyasi bilan ishbilarmonlik uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralar O'zbekistonning o'yinlarni ishlab chiqish sohasidagi autsorsing maydonchasi sifatidagi salohiyatini, shuningdek, ixtisoslashgan kadrlar tayyorlash va boshqa Janubiy koreyalik ishlab chiquvchilarni O'zbekiston bozorida hamkorlikka jalb etish masalalariga bag'ishlandi.
Janubiy Koreya delegatsiyasi tarkibiga NX3 Games bosh direktori Park Jin Ki va kompaniyaning top-menejerlari kirdi. Uchrashuvda O'zbekiston nomidan IT Park bosh direktori Abdulahad Kuchkarov ishtirok etdi.
NX3 Games-2017 yilda tashkil etilgan Janubiy Koreyaning video o'yinlarini ishlab chiqaruvchisi va noshiri. Kompaniya loyihalari orasida Koreya va Tayvan bozorida keng tan olingan Rohan M, Avatara, LordNine va Luna bor. Kompaniyaning so'nggi o'yini tijorat muvaffaqiyatini namoyish etdi va olti oy ichida 45 million dollardan ortiq daromad keltirdi. Bugungi kunda Nx3 Games-da 450 dan ortiq mutaxassislar ishlaydi va operatsion ofislari Kaliforniya (AQSh) va Shanxay (Xitoy) da joylashgan.
Uchrashuvda kompaniyaning Seuldagi shtab-kvartirasi uchun o'yin loyihalarini yaratishda ishtirok etishi mumkin bo'lgan mahalliy mutaxassislarni jalb qilgan holda ishlab chiqish jarayonlarining bir qismini O'zbekistonga ko'chirish imkoniyati muhokama qilindi. Respublika hududida geymdev uchun kadrlar tayyorlash bo'yicha ta'lim dasturlarini ishga tushirish va barqaror hamkorlik uchun shart-sharoitlarni shakllantirishga alohida e'tibor qaratildi.
Kun tartibidagi muhim masalalardan biri bilim va texnologik yechimlarni o'tkazish, shuningdek, o'yinlar yaratish sohasidagi mintaqaviy vakolatlar markazi sifatida O'zbekistonning xalqaro maydonga chiqishi uchun qulay muhit yaratish imkoniyati bo'ldi. Shu bilan birga, boshqa Janubiy Koreya kompaniyalarining o'z loyihalarini Markaziy Osiyoda mahalliylashtirishga qiziqishini rag'batlantirish choralari muhokama qilindi.
IT Park Uzbekistan raqamli ko'ngilochar industriyani rivojlantirish, jumladan, infratuzilma yordami, biznes modellarini kengaytirish uchun sharoit yaratish va kadrlar salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarni har tomonlama qo'llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi. Bunday muzokaralar xalqaro texnologiya o'yinchilarining O'zbekistonga bo'lgan qiziqishi ortib borayotganini aks ettiradi va mamlakatning mintaqadagi it investitsiyalari uchun istiqbolli yurisdiktsiya sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi.

В Ташкенте прошла деловая встреча представителей IT Park Uzbekistan с делегацией южнокорейской компании NX3 Games. Переговоры были посвящены изучению потенциала Узбекистана как площадки для аутсорсинга в сфере разработки игр, а также вопросам подготовки профильных кадров и привлечения других южнокорейских разработчиков к сотрудничеству на узбекском рынке.
В состав южнокорейской делегации вошли генеральный директор NX3 Games Пак Джин Ки и топ-менеджеры компании. Узбекистан на встрече представлял генеральный директор IT Park Абдулахад Кучкаров.
NX3 Games — южнокорейский разработчик и издатель видеоигр, основанный в 2017 году. Среди проектов компании — Rohan M, Avatara, LordNine и Luna, получившая широкое признание в Корее и на рынке Тайваня. Последняя игра компании продемонстрировала коммерческий успех, сгенерировав более 45 миллионов долларов выручки за шесть месяцев. Сегодня в NX3 Games работает более 450 специалистов, а операционные офисы расположены в Калифорнии (США) и Шанхае (Китай).
На встрече обсуждался возможный перенос части разработческих процессов в Узбекистан с привлечением местных специалистов, которые смогут участвовать в создании игровых проектов для штаб-квартиры компании в Сеуле. Особое внимание было уделено формированию условий для устойчивого взаимодействия и запуску образовательных программ по подготовке кадров для геймдева на территории республики.
Одним из ключевых пунктов повестки стала возможность трансфера знаний и технологических решений, а также формирование благоприятной среды для выхода Узбекистана на международную арену как регионального центра компетенций в сфере создания игр. Наряду с этим обсуждались меры по стимулированию интереса других южнокорейских компаний к локализации своих проектов в Центральной Азии.
IT Park Uzbekistan выразил готовность оказать всестороннюю поддержку инициативам, направленным на развитие индустрии цифровых развлечений, включая инфраструктурную помощь, создание условий для масштабирования бизнес-моделей и укрепление кадрового потенциала. Подобные переговоры отражают растущий интерес к Узбекистану со стороны международных технологических игроков и усиливают позиции страны как перспективной юрисдикции для ИТ-инвестиций в регионе.