2025 yilning olti oyi yakunlariga ko'ra, Xitoy avtomobil bozori milliy va xalqaro brendlar o'rtasida yuqori darajadagi raqobatni namoyish etdi. Geely Xingyuan modeli — Galaxy sub-brendi ostida ishlab chiqarilgan ixcham xetchbek-sotuvlar bo'yicha etakchi o'rinni egalladi. Yanvardan iyungacha xitoylik dilerlar ushbu modelning 204,9 ming nusxasini sotdilar. Avtomobilning narxi konfiguratsiyaga qarab 68,8 dan 97,8 ming yuangacha o'zgaradi.
Ikkinchi o'rinda BYD Seagull, shuningdek, ixcham shahar avtomobillari segmentiga tegishli. Ushbu modelning sotuvi 174,9 ming donani tashkil etdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 4,8 foizga ko'pdir. Seagull narxi 69,8 ming yuandan 85,8 ming yuangacha. Model ilgari eng yaxshi shahar avtomobili sifatida xalqaro mukofotga sazovor bo'lgan va ichki bozorda unga bo'lgan qiziqishni kuchaytirgan.
Uchinchi qatorda 2024-yilda yetakchi o'rinni egallagan Tesla model y elektrokrossoveri bor edi. 2025 yilning birinchi yarmida Xitoyda ushbu modelning 171,9 ming dona sotilgan. Restaylingga qaramay, yangilangan versiya raqobatchilardan ortda qoldi va savdo hajmi yiliga 16,9 foizga kamaydi. Model y uchun narx oralig'i 263,5 dan 313,5 ming yuangacha.
To'rtinchi o'rinni Ultra ixcham elektr avtomobil Wuling Hongguang Mini EV egalladi-bu bozorda eng arzon modellardan biri bo'lib, 171 mingta avtomobil sotilgan. Kuchli beshlikni ikkita versiyada — elektr va gibridda taqdim etilgan BYD Qin Plus sedani yakunlaydi. Sotish hajmi 163,6 ming donani tashkil etdi, bu o'tgan yilgi darajadan 32,2 foizga past. Pasayish boshqa BYD — Seal 06 va Qin L modellarining ichki raqobati bilan bog'liq.
Reytingning ikkinchi beshligiga quyidagilar kiradi: Xiaomi SU7 — texnologik brendning birinchi elektr avtomobili, Geely Monjaro krossoveri, BYD Song Plus, Volkswagen Lavida sedani va Nissan Sylphy. Ushbu modellar xaridorlarning raqamli, qulaylik va tejamkorlikka bo'lgan qiziqishi ortib borayotganini ko'rsatadi.
Umumiy ma'lumotlarga ko'ra, yilning birinchi yarmida Xitoyda eng ko'p sotilgan 100 ta avtomobil orasida Xitoyda ishlab chiqarilgan 64 ta model mavjud. Taqdim etilgan modellar soni bo'yicha brendlar orasida birinchi o'rinda 14 pozitsiyaga ega BYD. Geely 10 ta model bilan ikkinchi o'rinni egallaydi, undan keyin Changan (5 ta model) va Wuling (4 ta model). Umuman olganda, yilning birinchi yarmida bozorda 7,2 million avtomobil sotilgan, shundan 4,5 millioni Xitoy brendlariga to'g'ri kelgan.
Statistika dunyodagi eng yirik avtomobil bozorida milliy ishlab chiqaruvchilarning doimiy ustunligini tasdiqlaydi. Hukumatning faol qo'llab-quvvatlashi va elektr transportiga strategik o'tish sharoitida Xitoy avtomobil ishlab chiqaruvchilari nafaqat mamlakat ichida, balki tashqi bozorlarda ham o'z pozitsiyalarini mustahkamlashda davom etmoqdalar.

In the first six months of 2025, the Chinese automotive market demonstrated a high level of competition between national and international brands. The Geely Xingyuan model, a compact hatchback produced under the Galaxy sub — brand, became the sales leader. From January to June, Chinese dealers sold 204.9 thousand copies of this model. The cost of the car, depending on the configuration, varies from 68.8 to 97.8 thousand yuan.
In the second position — BYD Seagull, also belonging to the segment of compact urban cars. Sales of this model amounted to 174.9 thousand units, which is 4.8% more compared to the same period last year. The cost of Seagull ranges from 69.8 to 85.8 thousand yuan. The model was previously awarded an international award as the best city car, which increased interest in it in the domestic market.
On the third line was the electric crossover Tesla Model Y, which in 2024 occupied a leading position. In the first half of 2025, 171.9 thousand units of this model were sold in China. Despite the restyling, the updated version lost to competitors, and sales volumes decreased by 16.9% in annual terms. The price range for the Model Y is from 263.5 to 313.5 thousand yuan.
Fourth place went to the ultra-compact electric car Wuling Hongguang Mini EV — one of the most affordable models on the market, with sales of 171 thousand cars. The top five is completed by the BYD Qin Plus sedan, presented in two versions — electric and hybrid. The volume of sales amounted to 163.6 thousand units, which is 32.2% lower than last year's level. The decline is due to internal competition from other BYD models-Seal 06 and Qin L.
In the second five of the rating are: Xiaomi SU7-the first electric car of the technology brand, Geely Monjaro crossover, BYD Song Plus, Volkswagen Lavida sedan and Nissan Sylphy. These models demonstrate the growing interest of customers in digital technologies, comfort and economy.
According to aggregate data, the top 100 best-selling cars in China for the first half of the year included 64 Chinese-made models. In the first place among brands in terms of the number of models presented — BYD with 14 positions. Geely ranks second with 10 models, followed by Changan (5 models) and Wuling (4 models). A total of 7.2 million vehicles were sold in the market in the first half of the year, of which 4.5 million came from Chinese brands.
Statistics confirm the continued dominance of national manufacturers in the world's largest automotive market. In the context of active state support and a strategic transition to electric transport, Chinese automakers continue to strengthen their positions not only within the country, but also in foreign markets.