Yevropa komissiyasi 2026-yilning to'rtinchi choragida ishga tushirilishi kutilayotgan ETIAS (Yevropa sayohat ma'lumotlari va avtorizatsiya tizimi) tizimi doirasida kirish ruxsatnomasi narxini qayta ko'rib chiqishni e'lon qildi. To'lovni deyarli uch baravar oshirish taklif qilindi — 7 evrodan 20 evrogacha. Ushbu qadam inflyatsiya bosimini va tizimning uzoq muddatli ishlashini ta'minlash bilan bog'liq operatsion xarajatlarni qoplash zarurati bilan bog'liq.
ETIAS tizimi viza talabidan ozod qilingan mamlakatlar fuqarolari uchun mo'ljallangan va 180 kunlik muddat ichida 90 kungacha bo'lgan sayohatlarni qamrab oladi. U Evropaning 30 ta davlatini, shu jumladan Shengen zonasidagi barcha mamlakatlarni, shuningdek, Evropa Ittifoqining xavfsizlik tizimiga qo'shilgan bir qator boshqa mamlakatlarni qamrab oladi. AQSh, Buyuk Britaniya, Kanada, Yaponiya, Janubiy Koreya, Singapur va Avstraliyani o'z ichiga olgan 59 mamlakat va hududlardan sayohatchilarga ruxsat olish kerak bo'ladi.
Shu bilan birga, istisnolar mavjud: 18 yoshdan kichik va 70 yoshdan oshgan fuqarolar, shuningdek Evropa Ittifoqi fuqarolarining oila a'zolari ozod qilinadi. Yangi qiymat, Evropa regulyatorlarining fikriga ko'ra, tizimni shunga o'xshash mexanizmlar allaqachon ishlayotgan boshqa mamlakatlarning amaldagi standartlariga moslashtiradi. Taqqoslash uchun, Buyuk Britaniyaga kirish uchun elektron ruxsatnoma 16 funt sterling (taxminan 21,7 dollar), AQShda esa shunga o'xshash hujjat 21 dollar turadi.
Tavsiya etilgan o'zgarish avtomatik ravishda kuchga kirmaydi. Belgilangan tartibda u Evropa Ittifoqi Kengashi va Evropa parlamentida ko'rib chiqilishi kerak. Ushbu jarayon ikki oy davom etadi, shundan so'ng yakuniy qaror e'lon qilinadi. Agar tasdiqlansa, yangi xarajat 2026-yil oxirida ETIAS tizimi ishga tushirilganda amal qila boshlaydi.
Kirish ruxsatnomasi narxining oshishi, birinchi navbatda, vizasiz rejimdan foydalanadigan sayyohlar, ishbilarmon sayohatchilar va qisqa muddatli xizmat safarlarida qatnashuvchilarga ta'sir qiladi. Shu bilan birga, Evropa Ittifoqi davlatlari ETIASNI chegara nazoratini raqamlashtirish va chegaralarni kesib o'tishda xavfsizlikni yaxshilash elementi sifatida joylashtirishda davom etmoqdalar, bu esa butun Evropa migratsiya siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'lib qolmoqda.

Европейская комиссия объявила о пересмотре стоимости въездного разрешения в рамках системы ETIAS (Европейская информационная и авторизационная система для путешествий), запуск которой ожидается в четвёртом квартале 2026 года. Предложено увеличить сбор почти втрое — с 7 до 20 евро. Этот шаг вызван необходимостью компенсировать инфляционное давление и растущие операционные затраты, связанные с обеспечением функционирования системы на долгосрочной основе.
Система ETIAS предназначена для граждан стран, освобождённых от необходимости получения визы, и распространяется на поездки продолжительностью до 90 дней в течение 180-дневного периода. Она охватывает 30 европейских государств, включая все страны Шенгенской зоны, а также ряд других стран, присоединившихся к системе безопасности ЕС. Разрешение необходимо будет получить путешественникам из 59 стран и территорий, включая США, Великобританию, Канаду, Японию, Южную Корею, Сингапур и Австралию.
При этом предусмотрены исключения: освобождаются от уплаты граждане младше 18 и старше 70 лет, а также члены семей граждан Европейского союза. Новая стоимость, по мнению европейских регуляторов, приведёт систему в соответствие с действующими стандартами других стран, где подобные механизмы уже функционируют. Для сравнения, электронное разрешение на въезд в Великобританию стоит 16 фунтов стерлингов (примерно 21,7 доллара США), а аналогичный документ в США — 21 доллар.
Предложенное изменение не вступит в силу автоматически. Согласно установленной процедуре, оно подлежит рассмотрению в Совете Европейского союза и Европарламенте. Этот процесс займёт два месяца, после чего окончательное решение будет опубликовано. В случае одобрения, новая стоимость начнёт применяться к моменту запуска системы ETIAS в конце 2026 года.
Рост стоимости въездного разрешения отразится прежде всего на туристах, бизнес-путешественниках и участниках краткосрочных командировок, использующих безвизовый режим. При этом государства ЕС продолжают позиционировать ETIAS как элемент цифровизации пограничного контроля и повышения безопасности при пересечении границ, что остаётся одним из приоритетов общеевропейской миграционной политики.