Iyul oyida Evropa Ittifoqi tomonidan qabul qilingan yana bir sanktsiya paketi Rossiya neft gigantining keskin reaktsiyasini keltirib chiqardi. O'n sakkizinchi cheklovlar to'plami Hindistonning Nayara Energy kompaniyasini o'z ichiga oldi — bu Rosneft aktsiyalarining 49,13 foiziga egalik qiladigan Janubiy Osiyo bozoridagi eng yirik neftni qayta ishlash zavodlaridan biri.
Evropa Ittifoqi rasmiy ravishda Nayara Energy-ni sanktsiyalangan tuzilmalar ro'yxatiga kiritdi, bu Rossiyaning energiya eksportidan, xususan, 2022 yildan keyin Rossiya neftini faol sotib olgan mamlakatlarga daromadlarini kamaytirish zarurligini ta'kidladi. Nayara Energy — ga qilingan zarba pretsedentga aylandi-ilgari Evropa cheklovlari Rossiyaga qarshi sanktsiyalar siyosatini rasmiy ravishda qo'llab-quvvatlamaydigan mamlakatlardagi aktivlarga taalluqli emas edi.
Ushbu qaror fonida Rosneft qattiq bayonot bilan chiqdi, unda u Evropa Ittifoqining harakatlarini "asossiz va noqonuniy"deb atadi. Kompaniyaning ta'kidlashicha, Nayara Energy Hindistondagi barcha soliqlarni to'laydi va uning foydasi mamlakat tashqarisiga chiqarilmaydi va faqat neftni qayta ishlash va chakana savdo quvvatlarini rivojlantirishga yo'naltiriladi.
Bugungi kunda Nayara Energy kuniga 400 ming barrel neftni qayta ishlash zavodiga va Hindiston bo'ylab 7 mingga yaqin yoqilg'i quyish shoxobchalari tarmog'iga egalik qiladi. Bundan tashqari, kompaniya yirik integratsiyalashgan neft-kimyo majmuasini qurish loyihasini amalga oshirmoqda, bu esa uni Hindiston energetika infratuzilmasining muhim elementiga aylantiradi.
Hindiston biznes manbalariga ko'ra, Rosneft bir necha yillardan beri Nayara Energy kapitalidan chiqish imkoniyatini ko'rib chiqmoqda. Asosiy sabablardan biri sanktsiya rejimining bosimi ortib borayotganligi sababli foydani vataniga qaytara olmaslikdir.
Rossiya tomoni Hindiston kompaniyasi Rossiya va Hindiston hukumatlari ko'magida aktsiyadorlar va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish choralarini ko'rishini kutmoqda. Moskva va Nyu-Dehli so'nggi yillarda energetika, savdo va investitsiyalar bo'yicha chuqur strategik hamkorlikni yo'lga qo'ydi, bu esa ushbu voqeaga qo'shimcha siyosiy o'lchov berdi.
Shu bilan birga, Hindiston tashqi ishlar vazirligi vakili mamlakat bir tomonlama sanktsiyalarni tan olmasligini va o'zining tashqi iqtisodiy siyosatiga amal qilishni davom ettirishini tasdiqladi.
Nayara Energy epizodi global kuch markazlari va neytral bozorlar o'rtasidagi kelajakdagi munosabatlarning ko'rsatkichi bo'lishi mumkin. Evropa o'z mintaqasidan tashqarida Rossiyaning iqtisodiy manfaatlariga bosimni kuchaytirishda davom etmoqda, bu esa ilgari betaraf bo'lgan ko'plab davlatlarga ta'sir ko'rsatmoqda.

Очередной санкционный пакет, принятый Европейским союзом в июле, вызвал резкую реакцию со стороны российского нефтяного гиганта. В восемнадцатый по счёту пакет ограничений была включена индийская компания Nayara Energy — один из крупнейших переработчиков нефти на южноазиатском рынке, в которой «Роснефти» принадлежит 49,13% акций.
ЕС официально включил Nayara Energy в список санкционированных структур, сославшись на необходимость сокращения доходов России от экспорта энергоносителей, особенно в страны, активно закупающие российскую нефть после 2022 года. Удар по Nayara Energy стал прецедентом — ранее европейские ограничения не распространялись на активы в странах, формально не поддерживающих антироссийскую санкционную политику.
На фоне этого решения «Роснефть» выступила с жёстким заявлением, в котором назвала действия ЕС «необоснованными и незаконными». В компании подчёркивают, что Nayara Energy платит все налоги в Индии, а её прибыль не выводится за пределы страны и направляется исключительно на развитие нефтеперерабатывающих и розничных мощностей.
Сегодня Nayara Energy владеет нефтеперерабатывающим заводом мощностью 400 тысяч баррелей в сутки и сетью из почти 7 тысяч автозаправочных станций по всей Индии. Кроме того, компания реализует проект по строительству крупного интегрированного нефтехимического комплекса, что делает её важным элементом индийской энергетической инфраструктуры.
По данным индийских деловых источников, «Роснефть» уже несколько лет рассматривает возможность выхода из капитала Nayara Energy. Одной из ключевых причин является невозможность репатриации прибыли из-за растущего давления санкционного режима.
Российская сторона рассчитывает, что индийская компания предпримет меры для защиты прав акционеров и потребителей, при поддержке правительств России и Индии. Москва и Нью-Дели на протяжении последних лет выстраивают углублённое стратегическое партнёрство в сфере энергетики, торговли и инвестиций, что придаёт данному инциденту дополнительное политическое измерение.
Между тем официальный представитель Министерства иностранных дел Индии подтвердил, что страна не признаёт односторонние санкции и будет продолжать следовать собственной внешнеэкономической политике.
Эпизод с Nayara Energy может стать индикатором будущих отношений между глобальными центрами силы и нейтральными рынками. Европа продолжает усиливать давление на экономические интересы России за пределами своего региона, что затрагивает всё больше государств, ранее сохранявших нейтралитет.