Iyul oyida Evropa Ittifoqi tomonidan qabul qilingan yana bir sanktsiya paketi Rossiya neft gigantining keskin reaktsiyasini keltirib chiqardi. O'n sakkizinchi cheklovlar to'plami Hindistonning Nayara Energy kompaniyasini o'z ichiga oldi — bu Rosneft aktsiyalarining 49,13 foiziga egalik qiladigan Janubiy Osiyo bozoridagi eng yirik neftni qayta ishlash zavodlaridan biri.
Evropa Ittifoqi rasmiy ravishda Nayara Energy-ni sanktsiyalangan tuzilmalar ro'yxatiga kiritdi, bu Rossiyaning energiya eksportidan, xususan, 2022 yildan keyin Rossiya neftini faol sotib olgan mamlakatlarga daromadlarini kamaytirish zarurligini ta'kidladi. Nayara Energy — ga qilingan zarba pretsedentga aylandi-ilgari Evropa cheklovlari Rossiyaga qarshi sanktsiyalar siyosatini rasmiy ravishda qo'llab-quvvatlamaydigan mamlakatlardagi aktivlarga taalluqli emas edi.
Ushbu qaror fonida Rosneft qattiq bayonot bilan chiqdi, unda u Evropa Ittifoqining harakatlarini "asossiz va noqonuniy"deb atadi. Kompaniyaning ta'kidlashicha, Nayara Energy Hindistondagi barcha soliqlarni to'laydi va uning foydasi mamlakat tashqarisiga chiqarilmaydi va faqat neftni qayta ishlash va chakana savdo quvvatlarini rivojlantirishga yo'naltiriladi.
Bugungi kunda Nayara Energy kuniga 400 ming barrel neftni qayta ishlash zavodiga va Hindiston bo'ylab 7 mingga yaqin yoqilg'i quyish shoxobchalari tarmog'iga egalik qiladi. Bundan tashqari, kompaniya yirik integratsiyalashgan neft-kimyo majmuasini qurish loyihasini amalga oshirmoqda, bu esa uni Hindiston energetika infratuzilmasining muhim elementiga aylantiradi.
Hindiston biznes manbalariga ko'ra, Rosneft bir necha yillardan beri Nayara Energy kapitalidan chiqish imkoniyatini ko'rib chiqmoqda. Asosiy sabablardan biri sanktsiya rejimining bosimi ortib borayotganligi sababli foydani vataniga qaytara olmaslikdir.
Rossiya tomoni Hindiston kompaniyasi Rossiya va Hindiston hukumatlari ko'magida aktsiyadorlar va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish choralarini ko'rishini kutmoqda. Moskva va Nyu-Dehli so'nggi yillarda energetika, savdo va investitsiyalar bo'yicha chuqur strategik hamkorlikni yo'lga qo'ydi, bu esa ushbu voqeaga qo'shimcha siyosiy o'lchov berdi.
Shu bilan birga, Hindiston tashqi ishlar vazirligi vakili mamlakat bir tomonlama sanktsiyalarni tan olmasligini va o'zining tashqi iqtisodiy siyosatiga amal qilishni davom ettirishini tasdiqladi.
Nayara Energy epizodi global kuch markazlari va neytral bozorlar o'rtasidagi kelajakdagi munosabatlarning ko'rsatkichi bo'lishi mumkin. Evropa o'z mintaqasidan tashqarida Rossiyaning iqtisodiy manfaatlariga bosimni kuchaytirishda davom etmoqda, bu esa ilgari betaraf bo'lgan ko'plab davlatlarga ta'sir ko'rsatmoqda.

Another sanctions package adopted by the European Union in July drew a sharp reaction from the Russian oil giant. The eighteenth package of restrictions included the Indian company Nayara Energy — one of the largest oil refiners in the South Asian market, in which Rosneft owns 49.13% of the shares.
The EU officially added Nayara Energy to the list of sanctioned entities, citing the need to reduce Russia's income from energy exports, especially to countries that actively purchase Russian oil after 2022. The blow to Nayara Energy became a precedent — previously, European restrictions did not apply to assets in countries that do not formally support the anti-Russian sanctions policy.
Against the background of this decision, Rosneft issued a tough statement in which it called the EU's actions " unjustified and illegal." The company emphasizes that Nayara Energy pays all taxes in India, and its profits are not withdrawn outside the country and are directed exclusively to the development of oil refining and retail capacities.
Today, Nayara Energy owns an oil refinery with a capacity of 400 thousand barrels per day and a network of almost 7 thousand gas stations across India. In addition, the company is implementing a project to build a large integrated petrochemical complex, which makes it an important element of the Indian energy infrastructure.
According to Indian business sources, Rosneft has been considering a possible exit from Nayara Energy for several years. One of the key reasons is the inability to repatriate profits due to the growing pressure of the sanctions regime.
The Russian side expects that the Indian company will take measures to protect the rights of shareholders and consumers, with the support of the governments of Russia and India. Moscow and New Delhi have been building a deep strategic partnership in energy, trade and investment over the past few years, which adds an additional political dimension to the incident.
Meanwhile, an official from the Ministry of Foreign Affairs of India confirmed that the country does not recognize unilateral sanctions and will continue to follow its own foreign economic policy.
The Nayara Energy episode may be an indicator of the future relationship between global power centers and neutral markets. Europe continues to increase pressure on Russia's economic interests outside its region, which affects more and more states that previously remained neutral.