Dunyoning eng nufuzli tadbirkorlaridan biri elon Musk yana bir bor diqqat markazida bo'lib, u juda qattiq ish jadvaliga qaytganini tasdiqladi. Tesla, SpaceX va xAI asoschisi va rahbari u dam olish kunlarisiz ishlayotganini va o'z kompaniyalarining ish joylarida muntazam ravishda tunashini aytdi. Agar yaqin atrofda bolalar bo'lmasa, u ofisda qoladi, ishdan qisqa uyquga o'tadi va yana biznesga qaytadi, dedi u.
Mask shunga o'xshash rejimni o'z loyihalarida keng ko'lamli ishga tushirish va ishlab chiqarishdagi nosozliklar davrida qo'llagan. U tunlarini Tesla zavodlarida va SpaceX muhandislik zonalarida o'tkazdi, bu uning korporativ madaniyatining bir qismiga aylandi — bu etakchilik va kompaniyalarning muhim bosqichlarida shaxsiy ishtirok etish namunasi sifatida.
So'nggi haftalarda nafaqat uning jadvali, balki bunday yukning zarari haqida ham jamoatchilik e'tiborini tortdi. Musk dam olmasdan doimiy ishlash uning sog'lig'iga salbiy ta'sir ko'rsatishini tan oldi: "bu yomon, bu juda og'riqli, bu mening miyamga va yuragimga zarar etkazadi". Hosildorlik kultiga qaramay, u boshqalarga uning turmush tarzini takrorlashni tavsiya etmaydi.
Ushbu bayonotlar fonida Musk SpaceX-ning yutuqlari haqida ham fikr bildirdi. Yaqinda super Heavy tezlatgichining bir qismi sinov sinovlaridan birida okean tubidan chiqarildi. Kompaniya rahbari topilmani fragmentga o'xshash "uzoq vaqtdan beri halok bo'lgan tsivilizatsiya" deb atadi va amalga oshirilayotgan loyihalarning ko'lami va tarixiyligini ta'kidladi.
Shu bilan birga, tadbirkor siyosatda ishtirok etishdan uzoqlashdi. May oyida u davlat xarajatlarini nazorat qilishga ixtisoslashgan DOGE hukumat agentligidagi lavozimini rasman tark etdi. Musk bundan buyon faqat texnologik kompaniyalarga e'tibor qaratganini va Tesla, SpaceX, xAI va boshqa yo'nalishlarda 24/7 rejimida qayta ishlayotganini ta'kidladi.
Elon Maskning 24 soatlik ish bilan ta'minlanishning zarari to'g'risida tan olishi yuqori texnologiyali korporatsiyalarda shaxsiy hayot va ish yuki o'rtasidagi muvozanat haqida kengroq savol tug'diradi. Samaradorlik kultiga qaramay, hatto eng nufuzli tadbirkorlar ham haddan tashqari mehnatkashlik bilan bog'liq psixologik va jismoniy charchoqqa tobora ko'proq e'tibor berishmoqda.

One of the world's most influential entrepreneurs, Elon Musk, has once again found himself in the spotlight, confirming that he has returned to an extremely tight work schedule. The founder and CEO of Tesla, SpaceX and xAI said that he works seven days a week and regularly spends the night at the work sites of his companies. According to him, if there are no children around, he stays in the office, switching from work to short-term sleep and returning to business again.
Musk has already used this mode during periods of large-scale launches and production failures in his projects. He spent his nights at Tesla plants and SpaceX engineering areas, which became part of his corporate culture — as an example of leadership and personal involvement in critical stages of company development.
In recent weeks, public attention has been drawn not only to his schedule, but also to statements about the harm that such a load causes. Musk admitted that constant work without rest negatively affects his health.: "It's bad, it hurts a lot, it hurts my brain and my heart." Despite his cult of productivity, he doesn't recommend that others follow his lifestyle.
Against the background of these statements, Musk also commented on the success of SpaceX. Recently, part of the Super Heavy accelerator used in one of the test launches was recovered from the ocean floor. The head of the company called the find similar to a fragment of a "long-lost civilization", emphasizing the scale and historicity of the projects being implemented.
At the same time, the entrepreneur distanced himself from participating in politics. In May, he officially left his post at the government agency DOGE, which specializes in controlling government spending. Musk noted that from now on, he is focused exclusively on technology companies and once again works 24/7, dealing with Tesla, SpaceX, xAI and other areas.
Elon Musk's admission about the dangers of round-the-clock employment raises a broader question about the balance between personal life and workload in high-tech corporations. Despite the cult of efficiency, even the most powerful entrepreneurs are increasingly paying attention to the psychological and physical exhaustion associated with extreme workaholism.