Dunyoning eng nufuzli tadbirkorlaridan biri elon Musk yana bir bor diqqat markazida bo'lib, u juda qattiq ish jadvaliga qaytganini tasdiqladi. Tesla, SpaceX va xAI asoschisi va rahbari u dam olish kunlarisiz ishlayotganini va o'z kompaniyalarining ish joylarida muntazam ravishda tunashini aytdi. Agar yaqin atrofda bolalar bo'lmasa, u ofisda qoladi, ishdan qisqa uyquga o'tadi va yana biznesga qaytadi, dedi u.
Mask shunga o'xshash rejimni o'z loyihalarida keng ko'lamli ishga tushirish va ishlab chiqarishdagi nosozliklar davrida qo'llagan. U tunlarini Tesla zavodlarida va SpaceX muhandislik zonalarida o'tkazdi, bu uning korporativ madaniyatining bir qismiga aylandi — bu etakchilik va kompaniyalarning muhim bosqichlarida shaxsiy ishtirok etish namunasi sifatida.
So'nggi haftalarda nafaqat uning jadvali, balki bunday yukning zarari haqida ham jamoatchilik e'tiborini tortdi. Musk dam olmasdan doimiy ishlash uning sog'lig'iga salbiy ta'sir ko'rsatishini tan oldi: "bu yomon, bu juda og'riqli, bu mening miyamga va yuragimga zarar etkazadi". Hosildorlik kultiga qaramay, u boshqalarga uning turmush tarzini takrorlashni tavsiya etmaydi.
Ushbu bayonotlar fonida Musk SpaceX-ning yutuqlari haqida ham fikr bildirdi. Yaqinda super Heavy tezlatgichining bir qismi sinov sinovlaridan birida okean tubidan chiqarildi. Kompaniya rahbari topilmani fragmentga o'xshash "uzoq vaqtdan beri halok bo'lgan tsivilizatsiya" deb atadi va amalga oshirilayotgan loyihalarning ko'lami va tarixiyligini ta'kidladi.
Shu bilan birga, tadbirkor siyosatda ishtirok etishdan uzoqlashdi. May oyida u davlat xarajatlarini nazorat qilishga ixtisoslashgan DOGE hukumat agentligidagi lavozimini rasman tark etdi. Musk bundan buyon faqat texnologik kompaniyalarga e'tibor qaratganini va Tesla, SpaceX, xAI va boshqa yo'nalishlarda 24/7 rejimida qayta ishlayotganini ta'kidladi.
Elon Maskning 24 soatlik ish bilan ta'minlanishning zarari to'g'risida tan olishi yuqori texnologiyali korporatsiyalarda shaxsiy hayot va ish yuki o'rtasidagi muvozanat haqida kengroq savol tug'diradi. Samaradorlik kultiga qaramay, hatto eng nufuzli tadbirkorlar ham haddan tashqari mehnatkashlik bilan bog'liq psixologik va jismoniy charchoqqa tobora ko'proq e'tibor berishmoqda.

Один из самых влиятельных предпринимателей мира Илон Маск вновь оказался в центре внимания, подтвердив, что вернулся к крайне жёсткому графику работы. Основатель и руководитель Tesla, SpaceX и xAI сообщил, что трудится без выходных и регулярно ночует на рабочих площадках своих компаний. По его словам, если рядом нет детей, он остаётся в офисе, переходя от работы к кратковременному сну и снова возвращаясь к делам.
Подобный режим Маск уже применял в периоды масштабных запусков и производственных сбоев в своих проектах. Он проводил ночи на заводах Tesla и в инженерных зонах SpaceX, что стало частью его корпоративной культуры — как пример лидерства и личного участия в критических этапах развития компаний.
В последние недели внимание общественности привлёк не только его график, но и высказывания о вреде, который причиняет подобная нагрузка. Маск признался, что постоянная работа без отдыха негативно сказывается на его здоровье: «Это плохо, это очень больно, это вредит моему мозгу и моему сердцу». Несмотря на культ продуктивности, он не рекомендует другим повторять его образ жизни.
На фоне этих заявлений Маск также прокомментировал успехи SpaceX. Недавно со дна океана была извлечена часть ускорителя Super Heavy, задействованного в одном из тестовых запусков. Глава компании назвал находку похожей на фрагмент «давно погибшей цивилизации», подчеркнув масштабность и историчность реализуемых проектов.
В то же время предприниматель дистанцировался от участия в политике. В мае он официально покинул пост в правительственном агентстве DOGE, специализирующемся на контроле государственных расходов. Маск отметил, что с этого момента сосредоточен исключительно на технологических компаниях и вновь работает в режиме 24/7, занимаясь Tesla, SpaceX, xAI и другими направлениями.
Признание Илона Маска о вреде круглосуточной занятости поднимает более широкий вопрос о балансе между личной жизнью и рабочей нагрузкой в высокотехнологичных корпорациях. Несмотря на культ эффективности, даже самые влиятельные предприниматели всё чаще обращают внимание на психологическое и физическое истощение, связанное с экстремальным трудоголизмом.