O'zbekistonda o'smirlarga dasturlashning asosiy ko'nikmalarini o'rgatish tashabbusi boshlandi: Yandex Uzbekistan kompaniyasi 14 yoshdan 17 yoshgacha bo'lgan maktab o'quvchilari uchun bepul onlayn kurs ishga tushirilishini e'lon qildi. Ta'lim loyihasi yoshlar o'rtasida raqamli kompetentsiyalarni rivojlantirish va yashash joyidan qat'i nazar, zamonaviy IT-ta'lim olish imkoniyatini kengaytirishga qaratilgan.
O'quv dasturi yangi boshlanuvchilar uchun mo'ljallangan — oldindan tayyorgarlik talab qilinmaydi. Kurs Python dasturlash tili asoslari va Turtle vizual moduli atrofida qurilgan bo'lib, uning yordamida kodni grafikaga aylantirish mumkin. Ushbu format o'quv jarayonini interaktiv va intuitiv qiladi, hatto dasturlashni birinchi marta boshdan kechirayotganlar uchun ham.
Kurs bir soatdan bir yarim soatgacha davom etadigan sakkizta tematik moduldan iborat. Har bir mashg'ulot avtomatik topshiriqlarni tekshirish bilan birga keladi, bu esa o'quvchilarga Real vaqtda o'z taraqqiyotini kuzatish imkonini beradi. Kursni tugatgandan so'ng, ishtirokchilar elektron sertifikat olishadi. Shu bilan birga, 20 avgustgacha kursni tugatgan yuz yigirma eng yaxshi o'quvchi Yandex dasturlash maktabiga tanlov tanlovidan o'tmasdan qabul qilinadi.
Asosiy maktabga kirish uchun kuzgi dastur Python-ni chuqur o'rganish, dizayn tafakkurini rivojlantirish, jamoaviy ishlarni o'zlashtirish va IT-dizaynning asosiy ko'nikmalarini o'z ichiga oladi. Ushbu yondashuv nafaqat texnik ko'nikmalarni rivojlantirishga, balki zamonaviy bilim iqtisodiyotida talab qilinadigan barqaror raqamli kompetentsiyalarni shakllantirishga ham qaratilgan.
Siz 15 avgustgacha kursga ro'yxatdan o'tishingiz mumkin. Trening onlayn formatda bo'lib o'tadi, har qanday qulay vaqtda mavjud va ishtirok etish uchun faqat internetga ulangan kompyuter kerak. Ushbu tashabbus O'zbekistonning barcha mintaqalaridan kelgan o'smirlar uchun ochiq va ishtirokchilar tomonidan hech qanday xarajatlarni o'z ichiga olmaydi.

An initiative to teach teenagers basic programming skills is being launched in Uzbekistan: Yandex Uzbekistan has announced the launch of a free online course for schoolchildren aged 14 to 17. The educational project is aimed at developing digital competencies among young people and expanding access to modern IT education, regardless of the region of residence.
The training program is designed for beginners — no preliminary training is required. The course is built around the basics of the Python programming language and the visual module turtle, which can be used to convert code into graphics. This format makes the learning process interactive and intuitive, even for those who are new to programming.
The course consists of eight thematic modules with a duration of one to one and a half hours. Each lesson is accompanied by an automatic task check, which allows students to track their own progress in real time. After completing the course, participants receive an electronic certificate. At the same time, one hundred and twenty best students who complete the course before August 20 will be accepted to the Yandex basic Programming School without passing a competitive selection process.
The fall program for applicants to the main school involves an in-depth study of Python, development of project thinking, mastering teamwork and basic IT design skills. This approach is focused not only on the development of technical skills, but also on the formation of sustainable digital competencies that are in demand in the modern knowledge economy.
You can register for the course until August 15. Training takes place in an online format, available at any convenient time, and only a computer with Internet access is required to participate. The initiative is open to teenagers from all regions of Uzbekistan and does not involve any costs on the part of participants.
The launch of the Yandex Uzbekistan course reflects the country's broader digitalization strategy, which focuses on involving the younger generation in the field of information technology. In the context of a global shortage of IT personnel and the growing digital transformation of the economy, programs of this kind are becoming an important element in the formation of national technological potential.