Ilgari Rossiyadagi eng yirik IT-kompaniyalardan birining bosh direktori bo'lib ishlagan Boris Dobrodeev tez orada "lest" o'yin studiyasini — "tanklar dunyosi" va "kemalar dunyosi"onlayn platformalarini ishlab chiquvchi va noshirini boshqarishi mumkin. Ushbu stsenariy so'nggi sud qarorlari va davlat organlarining aralashuvi natijasida yuzaga kelgan studiyani boshqarish tuzilmasidagi katta o'zgarishlar fonida muhokama qilinadi.
Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, uchrashuv yaqin kunlarda rasmiylashtirilishi mumkin. Dobrodeyev "ayti Technologies" aksiyadorlik jamiyati rahbari lavozimini egallashi mumkin, uning boshqaruvi ostida Rosimulk davlat agentligi "lest"studiyasining aktivlarini topshirgan. Bu ilgari kompaniyaning intellektual mulk huquqlarini nazorat qilgan asosiy huquqiy tuzilmalarni boshqarish haqida.
Eslatib o'tamiz, joriy yilning iyun oyida Moskvaning Tagansk sudi Bosh prokuraturaning Lestani tashkil etuvchi bir qator tuzilmalarga nisbatan da'vosini qondirdi. Natijada uchta yuridik shaxsning barcha ulushlari — "Lest" mas'uliyati cheklangan jamiyati, "lest" Geyms Moskva mas'uliyati cheklangan jamiyati va "lest" Geyms Edjensi mas'uliyati cheklangan jamiyati — davlat foydasiga musodara qilindi. Sud shuningdek, kompaniyaning sobiq egalari: tadbirkor Malik Xatajayev va Wargaming xalqaro o'yin xoldingi asoschisi Viktor Kislyni o'z ichiga olgan birlashma faoliyatini taqiqladi. Bunday qarorga ekstremistik faoliyatni amalga oshirishda ayblovlar asos bo'ldi.
Ushbu voqealar fonida Boris Dobrodeyevning tayinlanishi Rossiya o'yin sanoatining asosiy studiyalaridan birida vaziyatni barqarorlashtirishga urinish sifatida ko'rib chiqilishi mumkin. Katta raqamli ekotizimlarni boshqarish bo'yicha tajribasini hisobga olgan holda, uning nomzodi kompaniyaning davlat nazorati ostiga o'tishi sharoitida mantiqiy ko'rinadi.
"Lest" studiyasi Rossiya onlayn o'yinlar bozoriga katta ta'sir ko'rsatadi. Kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan loyihalar MDH va Sharqiy Evropada eng mashhurlari qatoriga kiradi. Intellektual mulk, server infratuzilmasi va foydalanuvchi ma'lumotlarini boshqarish masalasi tartibga soluvchilar uchun ham, millionlab foydalanuvchilar uchun ham sezgir bo'lib qolmoqda.
Dobrodeyevning potentsial maqsadi va kompaniyaning tarkibiy qayta tashkil etilishi studiyaning rivojlanish strategiyasiga, uning xalqaro sheriklar bilan o'zaro munosabatlariga, shuningdek, o'yin sanoatining Rossiya segmentidagi umumiy iqlimga ta'sir qilishi mumkin. Sanktsiyalar bosimi, davlat tomonidan tobora kuchayib borayotgan nazorat va raqamli suverenitetga intilish sharoitida bunday kadrlar qarorlari nafaqat ishbilarmonlik, balki siyosiy ahamiyatga ham ega bo'ladi.

Boris Dobrodeev, who previously served as CEO of one of the largest IT companies in Russia, may soon head the game studio "Lesta "-developer and publisher of online platforms" World of Tanks "and"World of Ships". This scenario is being discussed against the backdrop of large-scale changes in the studio's management structure caused by recent court decisions and government intervention.
According to available information, the appointment may be formalized in the coming days. Dobrodeev can take the post of head of the joint-stock company "IT Technologies", under the management of which the state agency Rosimushchestvo transferred the assets of the studio"Lesta". We are talking about managing key legal structures that previously controlled the company's intellectual property rights.
Recall that in June of this year, the Tagansky Court of Moscow granted the claim of the Prosecutor General's Office against a number of structures that are part of Lesta. As a result, all the shares of three legal entities — Lesta LLC, Lesta Games Moscow LLC, and Lesta Games Agency LLC — were confiscated in favor of the state. The court also banned the activities of the association, which included the former owners of the company: entrepreneur Malik Khatazhayev and the founder of the international game development holding Wargaming Viktor Kislyi. The reason for this decision was the accusation of carrying out extremist activities.
Against the background of these events, the appointment of Boris Dobrodeev can be seen as an attempt to stabilize the situation in one of the key studios in the Russian gaming industry. Given his experience in managing large digital ecosystems, his candidacy seems logical in the context of the company's transition to state control.
Lesta Studio has a significant influence on the Russian online game market. The projects developed by the company are among the most popular in the CIS and Eastern Europe. The issue of managing intellectual property, server infrastructure, and user data remains sensitive for both regulators and millions of users.
The potential appointment of Dobrodeev and the company's structural reorganization may affect the studio's development strategy, its interaction with international partners, as well as the overall climate in the Russian segment of the gaming industry. In the face of sanctions pressure, growing state control and the desire for digital sovereignty, such personnel decisions are becoming not only business, but also political.