O'zbekiston yaqin kunlarda Iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vaziri Mariam Kvrivishvili boshchiligidagi Gruziya delegatsiyasini rasmiy tashrif bilan qabul qiladi. Tashrif ikki tomonlama iqtisodiy muloqotni kengaytirish va Janubiy Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi hamkorlikni izchil mustahkamlash doirasida amalga oshirilmoqda. Toshkentga sayohat qilishdan oldin vazir Qozog'istonda bir qator uchrashuvlar o'tkazdi, u erda ijro etuvchi hokimiyatning asosiy vakillari bilan muzokaralar bo'lib o'tdi.
Tashrifning Qozog'iston qismi doirasida Kvrivishvili bosh vazir Oljas Bektenov, transport vaziri Nurlan Sauranbayev va energetika vaziri Yerlan Akenjenov bilan mintaqaviy logistika, energetika hamkorligi va strategik investitsiyalar masalalarini muhokama qildi. Ushbu uchrashuvlar Kavkaz, Kaspiy va Markaziy Osiyoni qamrab olgan iqtisodiy o'zaro ta'sirlarning barqaror koridorini shakllantirishga qiziqish bildirdi.
Keyingi bosqich O'zbekistonga rasmiy tashrif bo'lib, unda hukumat vakillari, ixtisoslashgan vazirliklar va potentsial investitsiya hamkorlari bilan yuqori darajadagi muzokaralar kutilmoqda. Kun tartibida transport yo'laklarini rivojlantirish, energetikada o'zaro hamkorlik, infratuzilma loyihalarida ishtirok etish va Tbilisi va Toshkent o'rtasida logistika integratsiyasi istiqbollarini muhokama qilish.
Delegatsiya tarkibi tashrifning ahamiyatini ta'kidlaydi. O'zbekiston vaziri bilan birga uning o'rinbosarlari Gennadiy Arveladze va Guram Guramishvili, shuningdek, "Gruziya temir yo'li" AJ bosh direktori Lasha Abashidze ham tashrif buyuradi. Milliy temir yo'l operatori rahbarining mavjudligi tomonlarning tranzit yo'nalishlarini, shu jumladan Kaspiy va qora dengiz orqali "Xitoy – Markaziy Osiyo – Evropa" liniyasi orqali mustahkamlashdan manfaatdorligini ko'rsatadi.
Gruziya O'zbekistonni tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish, jumladan, mahsulot yetkazib berish, logistika infratuzilmasiga investitsiyalar va multimodal yo'nalishlarni muvofiqlashtirish uchun yuqori salohiyatga ega mintaqadagi asosiy hamkor sifatida ko'radi. O'zbekiston uchun Gruziya yo'nalishiga qiziqish qora dengiz portlariga chiqish, logistika xarajatlarining pasayishi va an'anaviy bozorlardan tashqarida tashqi savdo imkoniyatlarining kengayishi bilan bog'liq.
Tashrif uzoq muddatli hamkorlikka yo'naltirilgan yangi shartnomalar va memorandumlarni imzolash, shuningdek, biznes, transport va energiya darajasidagi o'zaro ta'sir formatini kengaytirish uchun asos bo'lishi kutilmoqda. Logistika zanjirlarini global qayta yo'naltirish kontekstida Toshkent va Tbilisi infratuzilma aloqasi, siyosiy ochiqlik va iqtisodiy pragmatizmga asoslangan hamkorlik modelini shakllantirmoqda.

Узбекистан в ближайшие дни примет с официальным визитом делегацию Грузии во главе с министром экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили. Визит проходит в рамках расширения двустороннего экономического диалога и последовательного укрепления партнерских связей между странами Южного Кавказа и Центральной Азии. Перед поездкой в Ташкент министр провела ряд встреч в Казахстане, где состоялись переговоры с ключевыми представителями исполнительной власти.
В рамках казахстанской части визита Квривишвили обсудила вопросы региональной логистики, энергетического сотрудничества и стратегических инвестиций с премьер-министром Олжасом Бектеновым, министром транспорта Нурланом Сауранбаевым и министром энергетики Ерланом Акенженовым. Эти встречи подтвердили заинтересованность в формировании устойчивого коридора экономических взаимодействий, охватывающего Кавказ, Каспий и Центральную Азию.
Следующим этапом станет официальный визит в Узбекистан, где ожидаются переговоры на высоком уровне с представителями правительства, профильных министерств и потенциальными инвестиционными партнерами. В повестке – развитие транспортных коридоров, взаимодействие в энергетике, участие в инфраструктурных проектах и обсуждение перспектив логистической интеграции между Тбилиси и Ташкентом.
Состав делегации подчеркивает значимость визита. Вместе с министром Узбекистан посетят её заместители Геннадий Арвеладзе и Гурам Гурамишвили, а также генеральный директор АО «Грузинская железная дорога» Лаша Абашидзе. Присутствие главы национального железнодорожного оператора свидетельствует о заинтересованности сторон в укреплении транзитных маршрутов, в том числе по линии «Китай – Центральная Азия – Европа» через Каспий и Черное море.
Грузия рассматривает Узбекистан как ключевого партнера в регионе с высоким потенциалом для диверсификации внешнеэкономических связей, включая поставки продукции, инвестиции в логистическую инфраструктуру и координацию мультимодальных маршрутов. Для Узбекистана интерес к грузинскому направлению обусловлен выходом на черноморские порты, снижением логистических издержек и расширением внешнеторговых возможностей за пределами традиционных рынков.
Ожидается, что визит станет основой для подписания новых соглашений и меморандумов, ориентированных на долгосрочное сотрудничество, а также для расширения формата взаимодействия на уровне бизнеса, транспорта и энергетики. В контексте глобальной переориентации логистических цепочек Ташкент и Тбилиси формируют модель сотрудничества, основанную на инфраструктурной связности, политической открытости и экономическом прагматизме.