O'zbekiston yangi avlod — mbir ko'p maqsadli tadqiqot reaktorini yaratish bo'yicha xalqaro konsorsiumga rasman qo'shildi. Kirish to'g'risidagi bitim 16 iyul kuni Moskvada ilg'or yadro texnologiyalari va fundamental tadqiqotlarni rivojlantirishga qaratilgan ilmiy dastur doirasida imzolandi.
O'zbekiston fanlar Akademiyasi yadro fizikasi instituti Dimitrovgrad shahridagi atom reaktorlari ilmiy-tadqiqot instituti negizida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli xalqaro loyihaning to'liq ishtirokchisi bo'ldi. Mbir reaktori (ko'p maqsadli tezkor tadqiqot reaktori) 2028 yilda ishga tushirilgandan so'ng dunyodagi eng kuchli tezkor neytron tadqiqot reaktoriga aylanadi. Uning dizayn quvvati 150 megavattni tashkil etadi va suyuq natriy sovutish suvi sifatida ishlatiladi.
Mbir zamonaviy ilm-fanning muhim sohalarida tadqiqot platformasi sifatida ishlab chiqilgan. Ustuvorliklar qatoriga radioaktiv chiqindilar hajmini sezilarli darajada kamaytiradigan yadro yoqilg'isi tsiklini yopish texnologiyalarini ishlab chiqish, shuningdek tibbiyot, yadro energetikasi va kosmik sohada qo'llaniladigan yangi materiallarni yaratish kiradi. Bundan tashqari, reaktorda materiyaning ekstremal holatlarini modellashtirish rejalashtirilgan — oddiy laboratoriyalarda erishib bo'lmaydigan sharoitlar.
O'zbekistonning ushbu loyihaga qo'shilishi xalqaro ilmiy-texnologik hamjamiyatga integratsiyalashuv yo'lidagi strategik qadamdir. Mamlakat uchun bu noyob tadqiqot infratuzilmasiga kirish imkonini beradi, ilg'or ilmiy tajribalar o'tkazish va atom energiyasi sohasidagi global ishlanmalarda ishtirok etish imkonini beradi. Konsorsiumda ishtirok etish, shuningdek, mutaxassislarni tayyorlash va xalqaro ilmiy jurnallarda qo'shma nashrlar qilish imkoniyatini beradi.
Barqaror energiya manbalariga qiziqish ortib borayotgani va yangi avlod elektr stantsiyalarini ishlab chiqish zarurati fonida mbir loyihasi global ilmiy taraqqiyotning asosiy elementi sifatida qaralmoqda. O'zbekistonning ushbu tashabbusga qo'shilishi mamlakatning ilmiy obro'sini mustahkamlaydi va fundamental va amaliy fizika uchun yangi zamin yaratadi.

Узбекистан официально присоединился к международному консорциуму по созданию многоцелевого исследовательского реактора нового поколения — МБИР. Соглашение о вступлении было подписано 16 июля в Москве, в рамках научной программы, направленной на развитие передовых ядерных технологий и фундаментальных исследований.
Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана стал полноправным участником масштабного международного проекта, который реализуется на базе Научно-исследовательского института атомных реакторов в городе Димитровград. Реактор МБИР (Многоцелевой Быстрый Исследовательский Реактор) после запуска в 2028 году станет самым мощным в мире исследовательским реактором на быстрых нейтронах. Его проектная мощность составляет 150 мегаватт, а в качестве теплоносителя используется жидкий натрий.
МБИР задуман как платформа для исследований в критически важных областях современной науки. В числе приоритетов — разработка технологий замыкания ядерного топливного цикла, что позволит существенно сократить объемы радиоактивных отходов, а также создание новых материалов, применимых в медицине, ядерной энергетике и космической отрасли. Кроме того, на реакторе планируется моделировать экстремальные состояния материи — условия, недостижимые в обычных лабораториях.
Присоединение Узбекистана к этому проекту знаменует собой стратегический шаг в сторону интеграции в международное научно-технологическое сообщество. Для страны это открывает доступ к уникальной исследовательской инфраструктуре, позволяет проводить передовые научные эксперименты и участвовать в глобальных разработках в области атомной энергии. Участие в консорциуме также даёт возможность подготовки специалистов и совместных публикаций в международных научных журналах.
На фоне растущего интереса к устойчивым источникам энергии и необходимости разработки новых поколений энергетических установок, проект МБИР рассматривается как ключевой элемент глобального научного прогресса. Вовлечение Узбекистана в эту инициативу укрепляет научный авторитет страны и открывает новые горизонты для фундаментальной и прикладной физики.