O'zbekiston yaqin Sharq davlatlari bilan xalqaro hamkorlikka tayanib, raqamli texnologiyalar sohasida strategik aloqalarni o'rnatishda davom etmoqda. O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning Qatar davlatining Favqulodda va Muxtor elchisi Hasan bin Hamza Xashim bilan uchrashuvi bu boradagi muhim qadamlardan biri bo'ldi.
Qatar delegatsiyasining raqamli texnologiyalar vazirligiga tashrifi doirasida IT Park Uzbekistan ekotizimi, jumladan, startaplarni qo'llab-quvvatlashning asosiy yo'nalishlari, tezlashuv mexanizmlari, shuningdek, global raqamli yechimlarni mahalliylashtirish rejalari taqdim etildi. Elchi O'zbekiston davlat xizmatlari va infratuzilmasini raqamlashtirishda muhim rol o'ynaydigan UZINFOCOM markazi faoliyati bilan ham tanishdi.
Asosiy e'tibor raqamli startaplarning o'sishini rag'batlantirish va Qatar investitsiyalarini milliy it sektoriga jalb qilish uchun sharoit yaratish bo'yicha hamkorlikdagi yechimlarni topishga qaratildi. Qatardan logistika va investitsiya markazi sifatida foydalangan holda o'zbek raqamli mahsulotlarini Fors ko'rfazi mamlakatlari bozorlariga eksport qilish imkoniyati alohida qiziqish uyg'otdi.
Qatarning 2025-yilgi AKT haftaligida ishtirok etishi O'zbekiston tomonidan takliflardan biri bo'ldi. Qatarning yetakchi IT-kompaniyalari ishtirokida milliy pavilonni tashkil etish muhokama qilindi, bu esa B2B aloqalari, texnologik transfer va mintaqaviy darajadagi yechimlarni taqdim etish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Bundan tashqari, tomonlar Qatar venchur fondlari va o'zbek startaplari o'rtasidagi hamkorlik istiqbollarini ko'rib chiqdilar. O'zbekistonda IT-tadbirkorlar tomonidan venchur kapitalini moliyalashtirishga talab ortib borayotganligi sababli, bunday sheriklik yangi investitsiya tsiklining katalizatori bo'lishi mumkin. Raqamli iqtisodiyotning asosiy vazifalaridan biri bo'lgan inson kapitalini rivojlantirishga ham e'tibor qaratildi, ayniqsa ko'p millatli tajriba almashish, stajirovka va malaka oshirish dasturlari kontekstida.
O'zbekiston iqtisodiy o'sishning yangi haydovchisi sifatida raqamli yechimlarni eksport qilishga pul tikmoqda va Qatar bilan bu boradagi hamkorlik mamlakatning yuqori texnologiyalar sohasidagi mintaqaviy va global pozitsiyalariga sezilarli ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Узбекистан продолжает выстраивать стратегические связи в области цифровых технологий, делая ставку на международное сотрудничество с государствами Ближнего Востока. Одним из значимых шагов в этом направлении стала встреча министра цифровых технологий Узбекистана Шерзода Шерматова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Государства Катар Хасаном бин Хамзой Хашимом.
В рамках визита катарской делегации в Министерство цифровых технологий была представлена экосистема IT Park Uzbekistan, включая ключевые направления поддержки стартапов, механизмы акселерации, а также планы по локализации глобальных цифровых решений. Посол также ознакомился с деятельностью Центра UZINFOCOM, выполняющего важную роль в цифровизации государственных услуг и инфраструктуры Узбекистана.
Основное внимание стороны уделили поиску совместных решений по стимулированию роста цифровых стартапов и созданию условий для привлечения катарских инвестиций в национальный IT-сектор. Отдельный интерес вызвала возможность экспорта узбекских цифровых продуктов на рынки стран Персидского залива с использованием Катара как логистического и инвестиционного хаба.
Одним из предложений со стороны Узбекистана стало участие Катара в ICT Week Uzbekistan 2025. Обсуждалась организация национального павильона с участием ведущих катарских IT-компаний, что откроет новые возможности для B2B-контактов, технологического трансфера и презентации решений на региональном уровне.
Кроме того, стороны рассмотрели перспективы взаимодействия между катарскими венчурными фондами и узбекскими стартапами. В условиях растущего спроса на венчурное финансирование со стороны IT-предпринимателей в Узбекистане подобное партнёрство может стать катализатором нового инвестиционного цикла. Акцент был также сделан на развитии человеческого капитала — одной из ключевых задач цифровой экономики, особенно в контексте транснационального обмена опытом, стажировками и программами повышения квалификации.
Узбекистан делает ставку на экспорт цифровых решений как новый драйвер экономического роста, и партнёрство с Катаром в этом направлении может оказать существенное влияние на региональные и глобальные позиции страны в секторе высоких технологий.