O'zbekistonning Ozarbayjonning ozod qilingan hududlarini tiklashga qo'shgan hissasi davlat rahbarlari darajasida yuqori baholandi. Shusha media forumida Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev Qarabaxni qayta tiklashga birinchi muhim hissa qo'shgan O'zbekiston ekanligini ta'kidladi. Biz Fizuli shahrida 960 o'quvchiga mo'ljallangan zamonaviy maktab qurish haqida gapiramiz. Ta'lim muassasasi taniqli o'zbek mutafakkiri va astronomi Mirzo Ulug'bek nomi bilan atalgan.
Ushbu tashabbus O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan amalga oshirildi, bu Aliyevning so'zlariga ko'ra, ikki mamlakat o'rtasidagi birodarlik munosabatlari darajasini anglatadi va Janubiy Kavkaz mintaqasidagi gumanitar diplomatiyaning yorqin namunasidir. Bokuda Toshkentning mojarodan zarar ko'rgan hududlarda ijtimoiy infratuzilmani tiklashga qo'shgan hissasi uchun minnatdorlik bildirildi.
Biroq, O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi hamkorlik gumanitar yordamdan ancha yuqori. Transport va logistika integratsiyasi diqqat markazida qolmoqda. Ilhom Aliyev ta'kidlaganidek, prezident Mirziyoyev bilan muloqot chog'ida tranzit tashish hajmini oshirish salohiyati muhokama qilindi. Xususan, Xitoydan Turkmanistonga temir yo'l tarmog'ini qurish nuqtai nazaridan, mutaxassislarning fikriga ko'ra, Ozarbayjon hududi orqali yuk oqimini sezilarli darajada oshirishi mumkin.
O'zbekiston o'z navbatida transport infratuzilmasini mustahkamlashga strategik qiziqish bildirmoqda. Yo'nalishlardan biri mamlakatning logistika imkoniyatlarini kengaytirish va Trans-Kaspiy xalqaro transport yo'nalishi (TMTM) doirasida o'z pozitsiyalarini mustahkamlashga imkon beradigan o'z parom flotini yaratish g'oyasi edi. Turkiyaning loyihaga ulanishi rejalashtirilgan, bu uning tijorat va geosiyosiy barqarorligini sezilarli darajada oshirishi mumkin.
So'nggi oylarda transport idoralari darajasida faol e'lon qilingan Xitoy-O'zbekiston temir yo'lining qurilishi ham mintaqadagi integratsiya jarayonlarining katalizatoriga aylanishi mumkin. Birgalikda ushbu tashabbuslar Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazning yangi iqtisodiy arxitekturasini shakllantiradi, unda O'zbekiston asosiy o'yinchilardan biriga aylanadi.
Toshkent tashqi siyosatining mintaqaviy vektori gumanitar tashabbuslarni infratuzilma investitsiyalari va uzoq muddatli logistika echimlari bilan birlashtirib, tobora pragmatik tus olmoqda. Tranzit yo'laklari uchun tobora kuchayib borayotgan raqobat sharoitida bu mamlakatga iqtisodiy ta'sirning barqaror o'sishini va tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish uchun yangi imkoniyatlarni taqdim etishi mumkin.

Вклад Узбекистана в восстановление освобождённых территорий Азербайджана получил высокую оценку на уровне глав государств. На Шушинском медиафоруме президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул, что первый значимый вклад в возрождение Карабаха сделал именно Узбекистан. Речь идёт о строительстве современной школы в городе Физули, рассчитанной на 960 учеников. Образовательное учреждение носит имя выдающегося узбекского мыслителя и астронома Мирзо Улугбека.
Инициатива реализована по предложению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, что, по словам Алиева, символизирует уровень братских отношений между двумя странами и представляет собой яркий пример гуманитарной дипломатии в регионе Южного Кавказа. В Баку выразили признательность за вклад Ташкента в восстановление социальной инфраструктуры на территориях, пострадавших от конфликта.
Однако сотрудничество между Узбекистаном и Азербайджаном выходит далеко за рамки гуманитарной помощи. В фокусе остаётся транспортно-логистическая интеграция. Как отметил Ильхам Алиев, в ходе диалога с президентом Мирзиёевым обсуждался потенциал увеличения объёмов транзитных перевозок. В частности, речь шла о перспективах в контексте строительства железнодорожной ветки из Китая в Туркменистан, которая, по мнению экспертов, может существенно увеличить грузопоток через территорию Азербайджана.
Узбекистан, в свою очередь, проявляет стратегический интерес к укреплению своей транспортной инфраструктуры. Одним из направлений стала идея создания собственного паромного флота, что позволит расширить логистические возможности страны и укрепить позиции в рамках Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ). Планируется подключение Турции к проекту, что может существенно повысить его коммерческую и геополитическую устойчивость.
Строительство китайско-узбекской железной дороги, о которой в последние месяцы активно заявляют на уровне транспортных ведомств, также способно стать катализатором интеграционных процессов в регионе. В совокупности эти инициативы формируют новую экономическую архитектуру Центральной Азии и Южного Кавказа, в которой Узбекистан становится одним из ключевых игроков.
Региональный вектор внешней политики Ташкента приобретает всё более прагматичный характер, сочетая гуманитарные инициативы с инвестициями в инфраструктуру и долгосрочные логистические решения. В условиях усиливающейся конкуренции за транзитные коридоры это может обеспечить стране устойчивый рост экономического влияния и новые возможности для диверсификации внешнеэкономических связей.