Telegram messenjeri rahbariyati Rossiya Federatsiyasida rasmiy vakolatxonaning ochilishi rejalashtirilganligi haqidagi xabarlarni rad etdi. Platforma jamoasi Rossiyada yuridik shaxsni mahalliy standartlarga muvofiq ro'yxatdan o'tkazishni boshlaganligi haqidagi nashrlar fonida kompaniya vakillari aniq bayonot berishdi: bunday rejalar mavjud emas va ko'rib chiqilmaydi.
Telegram-dagi kompaniya asoschisi Pavel Durovga yaqin manbaning aytishicha, ofisni tashkil etish to'g'risidagi ma'lumotlar haqiqatga to'g'ri kelmaydi. "Bunday rejalar yo'q va ko'p sabablarga ko'ra bo'lishi mumkin emas", dedi u tegishli so'rovga javoban.
Telegram asoschisi Pavel Durov o'zining oldingi postiga "100%"iborasi bilan izoh berib, bu bayonotni omma oldida qo'llab-quvvatladi. U ilgari platformaga yo'naltirilgan axborot bosimini istisno qilmasligini ta'kidlagan edi. "Biz jurnalistlarning zararsiz xatolari bilan emas, balki Telegramni obro'sizlantirish bo'yicha maqsadli kampaniya bilan shug'ullanayotgan bo'lishimiz mumkin", dedi u.
Eslatib o'tamiz, avvalroq Rossiyada Telegramni ro'yxatdan o'tkazish jarayoni boshlangani haqida ommaviy axborot vositalarida ma'lumot tarqaldi. Bunday bayonotlarning sababi katta foydalanuvchi bazasiga ega bo'lgan xorijiy IT-kompaniyalarni mamlakatda mahalliy huquqiy ishtirok etishga majbur qiladigan Qonunchilik talabi bo'lishi mumkin. Biroq, Telegram, Rossiyadagi auditoriyasiga qaramay, o'zini mustaqil va markazlashtirilmagan platforma sifatida ko'rsatishda davom etmoqda, bu davlatlardan texnologik va huquqiy avtonomiyani ta'kidlaydi.
Telegram aksariyat mamlakatlarda, shu jumladan tartibga solish bosimi yuqori bo'lgan davlatlarda rasmiy vakolatxonalari bo'lmagan bir nechta yirik raqamli xizmatlardan biri bo'lib qolmoqda. Kompaniya doimiy ravishda foydalanuvchi ma'lumotlarini himoya qilish, shaxsiy yozishmalarga aralashmaslik va siyosiy tuzilmalardan mustaqil bo'lish sohasidagi ustuvorliklarni e'lon qiladi.
Telegramning alohida mamlakatlarda lokalizatsiyadan voz kechish pozitsiyasi kengroq savol tug'diradi: global texnologik platformalar raqamli muhitga ortib borayotgan bosim sharoitida davlat tomonidan tartibga solish bilan qanday o'zaro ta'sir qiladi. Milliy yurisdiktsiyalar xalqaro xizmatlardan ichki qoidalarga rioya qilishni tobora ko'proq talab qilayotgan bir paytda, Telegram axborot erkinligi va boshqaruvni markazsizlashtirishga qaratilgan modelni qo'llab-quvvatlashda davom etmoqda.

The management of the Telegram messenger has denied reports about the allegedly planned opening of an official representative office in the Russian Federation. Against the background of publications claiming that the platform team allegedly started registering a legal entity in Russia in accordance with local regulations, the company's representatives made an unequivocal statement: there are no such plans and they will not be considered.
A source in Telegram, close to the company's founder Pavel Durov, said that the information about the creation of the office does not correspond to reality. "There are no such plans and cannot be for many reasons," he stressed in response to a corresponding request.
Telegram co-founder Pavel Durov publicly supported this statement, commenting on his previous post with the phrase " 100%". Earlier, he indicated that he does not exclude targeted information pressure on the platform. "It is possible that we are dealing not with harmless mistakes of journalists, but with a targeted campaign to discredit Telegram," he said.
We will remind, earlier in the media space spread information about the allegedly started process of registration of Telegram in Russia. The reason for such statements could be a legal requirement requiring foreign IT companies with a large user base to have a local legal presence in the country. However, Telegram, despite its audience in Russia, continues to position itself as an independent and decentralized platform, emphasizing technological and legal autonomy from states.
Telegram remains one of the few major digital services that does not have official representative offices in most of the countries where it operates, including in countries with a high level of regulatory pressure. The company consistently declares priorities in the field of user data protection, non-interference in personal correspondence, and independence from political structures.
Telegram's stance on abandoning localization in individual countries raises a broader question: how do global technology platforms interact with government regulation in the face of increasing pressure on the digital environment. At a time when national jurisdictions are increasingly demanding that international services comply with internal rules, Telegram continues to advocate a model focused on freedom of information and decentralised governance.