Ilon Mask tomonidan asos solingan va miya-kompyuter interfeyslarini ishlab chiqishga ixtisoslashgan Neuralink AQSh kichik biznes ma'muriyati reestrida "buzilgan kichik biznes" maqomini oldi. Ushbu harakat texnologiya va investitsiya hamjamiyatida shov-shuvga sabab bo'ldi, chunki ariza topshirilgandan ko'p o'tmay kompaniya 650 million dollarlik yangi moliyalashtirish bosqichida 9 milliard dollarga baholandi.
Rasmiy ravishda, kichik Disadvantaged Business (SDB) maqomi kamida 51% ulushi ijtimoiy va iqtisodiy jihatdan buzilgan shaxslarga tegishli bo'lgan korxonalarga beriladi. Ushbu maqom kompaniyalarga tenderlarda va federal tuzilmalar bilan shartnomalar tuzishda ustunlik beradi. Biroq, AQSh Adliya vazirligi ilgari SDBGA tegishli bo'lgan yolg'on da'volar uchun bir qator kompaniyalarni javobgarlikka tortgan edi.
Tesla, SpaceX va Xai Ai startapini o'z ichiga olgan bir qator yirik xususiy texnologiya kompaniyalariga rahbarlik qilayotgan Mask fonida bunday maqom biznes amaliyotlarining shaffofligi bilan bog'liq savollarni tug'diradi. Ariza aprel oyida, Musk byurokratiya va davlat xarajatlarini kamaytirishga qaratilgan davlat boshqaruvi samaradorligi departamenti (DOGE) rahbari bo'lib ishlagan davrda topshirilgan.
Neuralink arizasida rasmiy ravishda aloqa qiluvchi shaxs sifatida Maskning oilaviy ofisi rahbari va uning biznes tuzilmalaridagi asosiy menejerlardan biri Jared Burchall ishtirok etdi. Nashr paytida kompaniyaning savolning mohiyati bo'yicha sharhlari mavjud emas.
Neuralink Nevada shtatida ro'yxatdan o'tgan va falaj bilan og'rigan bemorlarga raqamli qurilmalarni neyrosignallar orqali boshqarish imkonini beruvchi BCI texnologiyasini rivojlantirishga qaratilgan. Kompaniyaning bayonotiga ko'ra, yangi investitsiyalar bemorlar doirasini kengaytirish va biologik va sun'iy intellektni birlashtirgan yangi qurilmalarni ishga tushirishga yo'naltiriladi.
Investorlar orasida Ark Invest, Founders Fund, Sequoia Capital va Thrive Capital kabi etakchi fondlar mavjud. Mask bir vaqtning o'zida AI yechimlarini ishlab chiqishdan tortib transport infratuzilmasi va kosmik dasturlargacha bo'lgan boshqa yirik loyihalarda faol ishtirok etishda davom etmoqda.
Davlat siyosati darajasida Musk inklyuziya, tenglik va diversifikatsiya bilan bog'liq dasturlarni tanqid qilish bilan mashhur. Uning rahbarligi ostida DOGE ilgari ta'lim va ijtimoiy tashabbuslarga ajratilgan yuz millionlab dollarlarni bekor qilishga erishdi, bu esa o'z biznesining belgilangan ijtimoiy mezonlarga javob berishidagi keskinlikni kuchaytirdi.
Milliard dollarlik investitsiyalar va rekord darajadagi bozor bahosi fonida SDB maqomini olish tarixi regulyatorlar va investorlar uchun AQShning innovatsion iqtisodiyotida sertifikatlash va buxgalteriya tamoyillarini qayta ko'rib chiqish uchun signaldir.

Компания Neuralink, основанная Илоном Маском и специализирующаяся на разработке интерфейсов мозг-компьютер, получила статус «ущемлённого малого бизнеса» в реестре Управления малого бизнеса США. Этот шаг вызвал резонанс в технологическом и инвестиционном сообществе, поскольку вскоре после подачи заявки компания была оценена в 9 миллиардов долларов по результатам нового раунда финансирования на сумму 650 миллионов долларов.
Официально статус Small Disadvantaged Business (SDB) предоставляется предприятиям, где минимум 51% долей принадлежит социально и экономически ущемлённым лицам. Этот статус даёт компаниям преимущества в тендерах и при заключении контрактов с федеральными структурами. Впрочем, министерство юстиции США ранее привлекало к ответственности ряд компаний за ложные заявления о принадлежности к SDB.
На фоне того, что Маск возглавляет ряд крупнейших частных технологических компаний, включая Tesla, SpaceX и AI-стартап xAI, такой статус вызывает вопросы относительно прозрачности бизнес-практик. Заявка была подана в апреле, в период, когда Маск занимал пост руководителя Департамента эффективности государственного управления (DOGE), деятельность которого была направлена на сокращение бюрократии и государственных расходов.
Формально контактным лицом в заявке Neuralink выступил Джаред Бёрчалл — глава семейного офиса Маска и один из ключевых управленцев в его бизнес-структурах. Комментарии от компании по существу вопроса на момент публикации отсутствуют.
Neuralink зарегистрирована в штате Невада и фокусируется на развитии BCI-технологий, позволяющих пациентам с параличом управлять цифровыми устройствами с помощью нейросигналов. Согласно заявлению компании, свежие инвестиции будут направлены на расширение круга пациентов и запуск новых устройств, объединяющих биологический и искусственный интеллект.
К числу инвесторов вошли ведущие фонды, включая ARK Invest, Founders Fund, Sequoia Capital и Thrive Capital. Маск одновременно продолжает активное участие в других масштабных проектах — от разработки ИИ-решений до транспортной инфраструктуры и космических программ.
На уровне государственной политики Маск известен критикой программ, связанных с инклюзией, равноправием и диверсификацией. Под его руководством DOGE добилось отмены сотен миллионов долларов, ранее выделенных на образовательные и социальные инициативы, что также усилило напряжённость в вопросах соответствия его бизнесов заявленным социальным критериям.
История с получением статуса SDB на фоне миллиардных инвестиций и рекордной рыночной оценки — сигнал для регуляторов и инвесторов пересмотреть принципы сертификации и учёта в инновационной экономике США.