AQShning Microsoft texnologiya korporatsiyasi Vaulted Deep kompaniyasi bilan taxminan 1,7 milliard dollarlik uglerodni olib tashlash xizmatlarini etkazib berish bo'yicha uzoq muddatli shartnoma tuzdi. Bu biologik va qishloq xo'jaligi materiallarini geologik jihatdan barqaror shakllanishlarda ko'mishni o'z ichiga olgan chiqindilarni boshqarishning innovatsion usuli haqida.
Bitim shartlariga ko'ra, 2038 yilgacha organik chiqindilarni chuqur ko'mish orqali 4,9 million tonnagacha karbonat angidridni olib tashlash ta'minlanadi. Loyiha AQSh hududida amalga oshirilmoqda va sanoat, qishloq xo'jaligi va munitsipal korxonalar bilan hamkorlikni qamrab oladi.
Chuqur saqlash texnologiyasi dekarbonizatsiya vositasi sifatida
Vaulted Deep qayta ishlanmaydigan va tuproqqa xavfsiz tarzda qaytarib bo'lmaydigan chiqindilarni yo'q qilishga ixtisoslashgan. Bunday materiallarga loy, go'ng, qog'oz loy va organik va qishloq xo'jaligi qoldiqlari kiradi. Ushbu tarkibiy qismlarning barchasi er ostidan bir necha ming fut balandlikda joylashgan maxsus chuqur quduqlarga, toshlarning o'tkazmaydigan qatlamlari bilan qoplangan geologik rezervuarlarga quyiladi.
Ushbu yondashuv uglerodning uzoq muddatli fiksatsiyasini ta'minlaydi va karbonat angidriddan ko'ra kuchliroq ta'sirga ega bo'lgan metan — issiqxona gazining oqishini oldini oladi. Bundan tashqari, usul toksik moddalarning atrof-muhitga kirishini, shu jumladan parchalanishga chidamli perforatsiyalangan birikmalarni kamaytiradi.
Korporativ uglerod hisoboti biznesni o'zgartirish omili sifatida
Microsoft uchun bunday loyihada ishtirok etish xayriya emas, balki ekologik hisobotning strategik muhim qismidir. Har yili korporatsiyalar chiqindilari va uglerod izlari bo'yicha shaffoflik bo'yicha me'yoriy talablar kuchaytirilmoqda. Bu, ayniqsa, ma'lumotlar markazlari va logistika zanjirlarining keng infratuzilmasiga ega texnologik kompaniyalar uchun to'g'ri keladi.
Microsoft o'z chiqindilarini butunlay yo'q qila olmasligi sababli, ularni tashqi uglerodni olib tashlash mexanizmlari orqali qoplashga majbur. Bu 21-asrning o'rtalariga kelib uglerod neytralligiga erishmoqchi bo'lgan boshqa xalqaro korporatsiyalar tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan global barqarorlik amaliyotiga mos keladi.
Chiqindilarni yo'q qilish infratuzilmasiga sarmoya kiritish nafaqat iqlim xavfini kamaytirish, balki korporativ mas'uliyat sohasida etakchilikni qo'lga kiritishga urinishdir.
Vaulted Deep bilan kelishuv uglerodni olib tashlash sohasidagi eng yirik xususiy shartnomalardan biri bo'lib, bir vaqtning o'zida biznesning ekologik va iqtisodiy modellarini o'zgartirishga qodir bo'lgan barqaror texnologik echimlarga qiziqish ortib borayotganligini tasdiqlaydi.

Американская технологическая корпорация Microsoft заключила долгосрочное соглашение с компанией Vaulted Deep о поставках услуг по удалению углерода стоимостью порядка 1,7 миллиарда долларов. Речь идет об инновационном методе управления отходами, включающем захоронение биологических и сельскохозяйственных материалов в геологически стабильных формациях.
По условиям сделки, до 2038 года будет обеспечено удаление до 4,9 миллиона тонн углекислого газа за счет глубинного захоронения органических отходов. Проект реализуется на территории США и охватывает сотрудничество с промышленными, сельскохозяйственными и муниципальными предприятиями.
Технология глубинного хранения как инструмент декарбонизации
Vaulted Deep специализируется на утилизации отходов, которые не подлежат вторичной переработке и не могут быть безопасно возвращены в почву. К таким материалам относятся иловые осадки, навоз, бумажный шлам, а также органические и сельскохозяйственные остатки. Все эти компоненты подвергаются закачке в специальные глубокие скважины, находящиеся на уровне нескольких тысяч футов под землей, в закрытые непроницаемыми слоями породы геологические резервуары.
Такой подход обеспечивает долговременную фиксацию углерода и предотвращает утечку метана — парникового газа, обладающего более мощным эффектом, чем углекислый газ. Кроме того, метод минимизирует попадание токсичных веществ в окружающую среду, включая перфторированные соединения, устойчивые к разложению.
Корпоративная углеродная отчетность как фактор трансформации бизнеса
Для Microsoft участие в подобном проекте — это не благотворительность, а стратегически важная часть экологической отчетности. С каждым годом усиливаются нормативные требования по прозрачности в отношении выбросов и углеродного следа корпораций. Особенно это касается технологических компаний с обширной инфраструктурой дата-центров и логистических цепочек.
Так как Microsoft не может полностью устранить собственные выбросы, она вынуждена компенсировать их через внешние механизмы удаления углерода. Это соответствует глобальной практике устойчивого развития, которой придерживаются и другие международные корпорации, стремящиеся достичь углеродной нейтральности к середине XXI века.
Инвестиция в инфраструктуру захоронения отходов — это не только шаг к снижению климатических рисков, но и попытка зафиксировать лидерство в области корпоративной ответственности.
Соглашение с Vaulted Deep — один из крупнейших частных контрактов в секторе удаления углерода и одновременно подтверждение растущего интереса к устойчивым технологическим решениям, способным трансформировать как экологическую, так и экономическую модели бизнеса.