2025-yil 19-iyulda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yilning 11-iyun kuni bo'lib o'tgan prezident huzuridagi xorijiy investorlar Kengashining uchinchi yalpi Majlisi doirasida ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Hujjat davlat va biznes o'rtasidagi muloqotni institutsional mustahkamlashning asosiy vositasi bo'lib, mamlakatning investitsiya muhiti samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Qarorning Markaziy qoidalaridan biri xorijiy investorlar Kengashining O'zbekiston tomoni tarkibini yangilash bo'ldi. Ishtirokchilarning kengaytirilgan vakolatlari ixtisoslashgan vazirliklar, idoralar va ekspertlar hamjamiyati vakillarini jalb qilgan holda iqtisodiyotning alohida tarmoqlari bo'yicha ixtisoslashtirilgan ishchi guruhlarni tuzishga imkon beradi. Ushbu qaror biznesning asosiy talablari bo'yicha qaror qabul qilishning ob'ektivligi, chuqurligi va samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Investitsiya infratuzilmasini raqamli o'zgartirishga katta e'tibor qaratilmoqda. Xususan, "yagona investitsiya platformasi" axborot tizimini joriy etish ko'zda tutilgan bo'lib, u investorlarni kuzatib borish, davlat xizmatlarini ko'rsatish, monitoring va fikr-mulohazalar uchun universal raqamli kanalga aylanadi. Platforma mavjud davlat axborot tizimlarini yagona ekotizimga birlashtirishi kerak, ular bilan integratsiya tasdiqlangan jadvalga muvofiq amalga oshiriladi.
Hujjat raqamli platformani joriy etishning aniq bosqichlarini belgilab beradi, mas'ul davlat organlari va muddatlarni belgilaydi. Bu amalga oshirishning barcha darajalarida idoralararo muvofiqlashtirish va bajarilishini nazorat qilishni ta'minlaydi.
Tasdiqlangan reja doirasida respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va xo 'jalik birlashmalariga barcha tasdiqlangan tashabbuslarning lozim darajada bajarilishini ta' minlash topshirildi. Bu nafaqat rasmiy amalga oshirish, balki davlat va investorlar o'rtasidagi munosabatlarda ishtirok etish, jarayonlarning barqarorligi va shaffoflikni sifatli ta'minlash haqida.
O 'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xorijiy investorlar kengashi yirik xalqaro kompaniyalar, transmilliy korporatsiyalar va moliyaviy kapital vakillari bilan to' g 'ridan to' g 'ri, ochiq muloqotni ta' minlash maqsadida tashkil etilgan. Uning ishi uzoq muddatli sheriklik, institutsional ishonch va barqaror rivojlanishga yo'naltirilgan zamonaviy investitsiya menejmenti modelini yaratishda muhim mexanizmdir.
Raqamli platforma yechimlariga o'tish, kengashni institutsional mustahkamlash, ishchi guruhlardagi idoralararo hamkorlik va qabul qilingan majburiyatlarni bajarishga e'tibor qaratish O'zbekistonda investitsiya siyosatining yangi arxitekturasini shakllantirish haqida gapirishga imkon beradi. Bunday o'zgarish to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarning o'sishi uchun ham, mamlakatning ishbilarmonlik muhitining xalqaro reytingini oshirish uchun ham muhimdir.

On July 19, 2025, the President of the Republic of Uzbekistan approved an Action Plan for the implementation of proposals and initiatives put forward during the third plenary session of the Council of Foreign Investors under the President, held on June 11 this year. The document is a key tool for institutional strengthening of the dialogue between the state and business, and is also aimed at improving the efficiency of the country's investment climate.
One of the central provisions of the resolution was the renewal of the composition of the Uzbek side of the Council of Foreign Investors. The expanded powers of participants will allow creating specialized working groups on individual sectors of the economy with the involvement of representatives of relevant ministries, departments and the expert community. This solution is aimed at improving the subject matter, depth of analysis, and efficiency of decision-making on key business requests.
Considerable attention is paid to the digital transformation of the investment infrastructure. In particular, it provides for the introduction of the Unified Investment Platform information system, which will become a universal digital channel for supporting investors, providing public services, monitoring and feedback. The platform should combine existing state information systems into a single ecosystem, integration with which will be carried out according to the approved schedule.
The document defines specific stages of implementation of the digital platform, identifies responsible government agencies and time frames. This will allow for interagency coordination and monitoring of implementation at all levels of implementation.
Within the framework of the approved plan, republican executive authorities and business associations are instructed to ensure the proper implementation of all approved initiatives. This is not only about formal implementation, but also about ensuring high-quality involvement, sustainability of processes and transparency in relations between the state and investors.
The Council of Foreign Investors under the President of the Republic of Uzbekistan was established to ensure a direct, open dialogue with large international companies, multinational corporations and representatives of financial capital. Its work is an important mechanism for building a modern investment management model focused on long-term partnership, institutional trust and sustainable development.
The transition to digital platform solutions, institutional strengthening of the Council, interagency interaction in working groups, and a focus on fulfilling the commitments made allow us to speak about the formation of a new architecture of investment policy in Uzbekistan. This transformation is important both for the growth of foreign direct investment and for improving the international rating of the country's business environment.