2025-yil 19-iyulda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yilning 11-iyun kuni bo'lib o'tgan prezident huzuridagi xorijiy investorlar Kengashining uchinchi yalpi Majlisi doirasida ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Hujjat davlat va biznes o'rtasidagi muloqotni institutsional mustahkamlashning asosiy vositasi bo'lib, mamlakatning investitsiya muhiti samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Qarorning Markaziy qoidalaridan biri xorijiy investorlar Kengashining O'zbekiston tomoni tarkibini yangilash bo'ldi. Ishtirokchilarning kengaytirilgan vakolatlari ixtisoslashgan vazirliklar, idoralar va ekspertlar hamjamiyati vakillarini jalb qilgan holda iqtisodiyotning alohida tarmoqlari bo'yicha ixtisoslashtirilgan ishchi guruhlarni tuzishga imkon beradi. Ushbu qaror biznesning asosiy talablari bo'yicha qaror qabul qilishning ob'ektivligi, chuqurligi va samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Investitsiya infratuzilmasini raqamli o'zgartirishga katta e'tibor qaratilmoqda. Xususan, "yagona investitsiya platformasi" axborot tizimini joriy etish ko'zda tutilgan bo'lib, u investorlarni kuzatib borish, davlat xizmatlarini ko'rsatish, monitoring va fikr-mulohazalar uchun universal raqamli kanalga aylanadi. Platforma mavjud davlat axborot tizimlarini yagona ekotizimga birlashtirishi kerak, ular bilan integratsiya tasdiqlangan jadvalga muvofiq amalga oshiriladi.
Hujjat raqamli platformani joriy etishning aniq bosqichlarini belgilab beradi, mas'ul davlat organlari va muddatlarni belgilaydi. Bu amalga oshirishning barcha darajalarida idoralararo muvofiqlashtirish va bajarilishini nazorat qilishni ta'minlaydi.
Tasdiqlangan reja doirasida respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va xo 'jalik birlashmalariga barcha tasdiqlangan tashabbuslarning lozim darajada bajarilishini ta' minlash topshirildi. Bu nafaqat rasmiy amalga oshirish, balki davlat va investorlar o'rtasidagi munosabatlarda ishtirok etish, jarayonlarning barqarorligi va shaffoflikni sifatli ta'minlash haqida.
O 'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xorijiy investorlar kengashi yirik xalqaro kompaniyalar, transmilliy korporatsiyalar va moliyaviy kapital vakillari bilan to' g 'ridan to' g 'ri, ochiq muloqotni ta' minlash maqsadida tashkil etilgan. Uning ishi uzoq muddatli sheriklik, institutsional ishonch va barqaror rivojlanishga yo'naltirilgan zamonaviy investitsiya menejmenti modelini yaratishda muhim mexanizmdir.
Raqamli platforma yechimlariga o'tish, kengashni institutsional mustahkamlash, ishchi guruhlardagi idoralararo hamkorlik va qabul qilingan majburiyatlarni bajarishga e'tibor qaratish O'zbekistonda investitsiya siyosatining yangi arxitekturasini shakllantirish haqida gapirishga imkon beradi. Bunday o'zgarish to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarning o'sishi uchun ham, mamlakatning ishbilarmonlik muhitining xalqaro reytingini oshirish uchun ham muhimdir.

19 июля 2025 года Президентом Республики Узбекистан утверждён План мероприятий по реализации предложений и инициатив, выдвинутых в рамках третьего пленарного заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте, прошедшего 11 июня текущего года. Документ представляет собой ключевой инструмент институционального укрепления диалога между государством и бизнесом, а также направлен на повышение эффективности инвестиционного климата страны.
Одним из центральных положений постановления стало обновление состава узбекской стороны Совета иностранных инвесторов. Расширенные полномочия участников позволят создавать специализированные рабочие группы по отдельным секторам экономики с привлечением представителей профильных министерств, ведомств и экспертного сообщества. Это решение направлено на повышение предметности, глубины анализа и оперативности принятия решений по ключевым запросам бизнеса.
Значительное внимание уделено цифровой трансформации инвестиционной инфраструктуры. В частности, предусмотрено внедрение информационной системы «Единая инвестиционная платформа», которая станет универсальным цифровым каналом для сопровождения инвесторов, предоставления госуслуг, мониторинга и обратной связи. Платформа должна объединить существующие государственные информационные системы в единую экосистему, интеграция с которыми будет осуществляться по утверждённому графику.
В документе определены конкретные этапы внедрения цифровой платформы, обозначены ответственные государственные органы и сроковые рамки. Это позволит обеспечить межведомственную координацию и контроль выполнения на всех уровнях реализации.
В рамках утверждённого плана республиканским органам исполнительной власти и хозяйственным объединениям поручено обеспечить надлежащее исполнение всех утверждённых инициатив. Речь идёт не только о формальной реализации, но и о качественном обеспечении вовлечённости, устойчивости процессов и прозрачности в отношениях между государством и инвесторами.
Совет иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан был создан в целях обеспечения прямого, открытого диалога с крупными международными компаниями, транснациональными корпорациями и представителями финансового капитала. Его работа является важным механизмом выстраивания современной модели инвестиционного управления, ориентированной на долгосрочное партнёрство, институциональное доверие и устойчивое развитие.
Переход к цифровым платформенным решениям, институциональное укрепление Совета, межведомственное взаимодействие в рабочих группах и фокус на исполнение взятых обязательств позволяют говорить о формировании новой архитектуры инвестиционной политики в Узбекистане. Такая трансформация важна как для роста прямых иностранных инвестиций, так и для повышения международного рейтинга деловой среды страны.