Yaponiya davlat obligatsiyalarining rentabelligi parlamentning yuqori palatasi saylovlari oldidan mamlakatning fiskal barqarorligi bilan bog'liq xavotirlar kuchayib borayotgan bir paytda ko'p yillik eng yuqori darajaga ko'tarildi. Investorlar iste'mol solig'ining pasayishi atrofidagi siyosiy ritorikaga javob berishadi, bu esa davlat moliyasiga bosimni kuchaytiradi.
So'nggi ma'lumotlarga ko'ra, Yaponiyaning 10 yillik davlat obligatsiyalarining rentabelligi 1.599% ga ko'tarildi-bu 2008 yildan beri eng yuqori ko'rsatkich. 30 yillik qog'ozlarning rentabelligi rekord darajadagi 3.21% ga etdi va 20 yillik qog'ozlar 1999 yildan beri eng yuqori ko'rsatkichga erishdi. Bunday qiymatlar bozorlarning hukumatning kelajakdagi xarajatlari va ularni moliyalashtirish manbalari bilan bog'liq xavotirlari ortib borayotganidan dalolat beradi.
Fiskal umidlar mumkin bo'lgan soliq imtiyozlarini muhokama qilish orqali kuchayadi. Siyosiy kuchlarning bir qismi iste'mol solig'ini kamaytirishni taklif qiladi, bu esa davlat qarzlarini oshirishi mumkin. Shu bilan birga, Bosh vazir Shigeru Ishiba soliq imtiyozlarini yangi qarz bilan qoplamoqchi emasligini aytdi. Shunga qaramay, bozor saylovoldi tashviqoti fonida qat'iy byudjet intizomini saqlashga shubha qilmoqda.
Yaponiya dunyodagi eng kreditlangan iqtisodiyotlardan biri bo'lib qolmoqda, soliq tushumlari barcha byudjet majburiyatlarini qoplamaydi. Xarajatlarning katta qismi yangi qarz qog'ozlarini chiqarish orqali moliyalashtiriladi.
Moliyaviy tahlilchilarning ta'kidlashicha, pul-kredit siyosatining kuchayishi fonida xatarlar ortib bormoqda. Tokiodagi inflyatsiya may oyida 3.6% dan iyun oyida 3.1% gacha kamaydi, ammo yuqori darajada qolmoqda. Bu Yaponiya bankining inflyatsiya prognozini qayta ko'rib chiqishiga olib kelishi va foiz stavkasini oshirishga o'tishni tezlashtirishi mumkin.
Bundan tashqari, obligatsiyalar bozorida talab va taklif o'rtasidagi nomutanosiblik kuchaymoqda. Tahlilchilarning fikriga ko'ra, sug'urta kompaniyalari davlat obligatsiyalarini faol ravishda sotib olish imkoniyatini yo'qotmoqdalar va 2026 yil aprel oyidan boshlab Yaponiya banki tomonidan qog'oz sotib olish hajmining pasayishi bozorga bosimni kuchaytiradi.
Qarz bozoridagi muammolar tarkibiy omillar bilan ham kuchaymoqda-Yaponiya demografik qarish, zaif ichki talab va cheklangan iqtisodiy o'sish potentsialiga duch kelmoqda. Mutaxassislarning prognozlariga ko'ra, keng ko'lamli tarkibiy islohotlar bo'lmagan taqdirda, hukumat iqtisodiyotni qo'llab-quvvatlash zarurati va investorlarning mamlakat qarz majburiyatlariga bo'lgan ishonchini saqlab qolish o'rtasida harakat qilishi kerak.

Доходность государственных облигаций Японии достигла многолетних максимумов на фоне растущих опасений относительно фискальной устойчивости страны в преддверии выборов в верхнюю палату парламента. Инвесторы реагируют на политическую риторику вокруг возможного снижения налога на потребление, что усиливает давление на государственные финансы.
Согласно последним данным, доходность 10-летних гособлигаций Японии поднялась до 1.599% — наивысшего уровня с 2008 года. Доходность 30-летних бумаг достигла рекордных 3.21%, а 20-летние бумаги показали максимум с 1999 года. Такие значения сигнализируют о растущей обеспокоенности рынков по поводу будущих расходов правительства и источников их финансирования.
Фискальные ожидания подогреваются обсуждением возможных налоговых послаблений. Часть политических сил предлагает снизить налог на потребление, что потенциально может увеличить государственные заимствования. При этом премьер-министр Сигэру Исиба заявил, что не намерен покрывать налоговые послабления за счёт нового долга. Тем не менее, рынок сомневается в сохранении строгой бюджетной дисциплины на фоне предвыборной борьбы.
Япония остаётся одной из самых закредитованных экономик мира, при этом налоговые поступления не покрывают все бюджетные обязательства. Значительная часть расходов финансируется за счёт выпуска новых долговых бумаг.
Финансовые аналитики отмечают, что риски растут на фоне возможного усиления монетарной политики. Инфляция в Токио снизилась с 3.6% в мае до 3.1% в июне, но остаётся на высоком уровне. Это может привести к пересмотру инфляционного прогноза Банком Японии и ускорить переход к повышению процентной ставки.
Кроме того, растёт дисбаланс между спросом и предложением на рынке облигаций. По данным аналитиков, страховые компании теряют возможность активно выкупать гособлигации, а снижение объёмов скупки бумаг Банком Японии начиная с апреля 2026 года лишь усилит давление на рынок.
Проблемы на долговом рынке усугубляются и структурными факторами — Япония сталкивается с демографическим старением, слабым внутренним спросом и ограниченным потенциалом экономического роста. Эксперты прогнозируют, что в отсутствие масштабных структурных реформ правительству придётся маневрировать между необходимостью поддержки экономики и сохранением доверия инвесторов к долговым обязательствам страны.