Yaponiya parlamentining yuqori palatasiga saylovlar yaqinlashayotgan bir paytda, mamlakat davlat obligatsiyalarining rentabelligi ko'p yillik eng yuqori darajaga yetdi. 10 yillik qog'ozlarning rentabelligi 1,599% dan oshdi, bu 2008 yildan beri eng yuqori ko'rsatkichdir. Bunga parallel ravishda, 30 yillik obligatsiyalar rentabelligi 3,21% darajasida rekord o'rnatdi, 20 yillik obligatsiyalar esa 1999 yildan beri eng yuqori ko'rsatkichga erishdi.
Tahlilchilar davlat qarzi bozorida stavkalarning o'sishini keng ko'lamli fiskal rag'batlantirishning ortib borayotgan umidlari bilan bog'lashadi. Ovoz berish arafasida iste'mol solig'ining pasayishi mumkinligi haqidagi munozaralar investorlarning byudjet taqchilligining oshishi haqidagi xavotirlarini kuchaytirdi. Siyosiy noaniqlik qarz segmentidagi o'zgaruvchanlikni keltirib chiqardi.
Bosh vazir Shigeru Ishiba davlat qarzini oshirish orqali soliq imtiyozlarini moliyalashtirishga yo'l qo'ymasligini aytdi. Biroq, muxolifat kuchlari xarajatlarni ko'paytirish va soliqlarni kamaytirish g'oyalarini faol ravishda ilgari surmoqda, bu esa fiskal konsolidatsiya vazifasiga ziddir.
Yaponiya allaqachon YaIMga nisbatan davlat qarzi eng yuqori bo'lgan davlatlar qatoriga kiradi. Soliq tushumlari davlat xarajatlarini qoplash uchun etarli emas, bu esa mamlakatni qarz bozoridagi har qanday o'zgarishlarga qarshi himoyasiz qiladi. Bozor strateglarining fikriga ko'ra, har qanday yangi populistik choralar suveren qog'ozlarga bosimni kuchaytirishi va daromadlarning yanada o'sishiga olib kelishi mumkin.
Qo'shimcha bosim omili-Yaponiya bankining harakatlari. Inflyatsiya darajasi davom etayotganiga qaramay, regulyator iyun oyida asosiy stavkani 0,5% darajasida qoldirdi, ammo 2026 yil mart oyiga qadar davlat obligatsiyalarining oylik xaridlarini 3 trillion iyenaga qisqartirish niyatini tasdiqladi, bu esa uzoq muddatda bozor likvidligini cheklashi mumkin.
Bunga parallel ravishda talab va taklifning tarkibiy nomutanosibligi mavjud. Eng yirik institutsional investorlar, shu jumladan sug'urta kompaniyalari, qarz qog'ozlarining yangi hajmini o'zlashtirish qobiliyatini yo'qotmoqda. Bu bozorning makroiqtisodiy va siyosiy signallarga sezgirligini oshiradi.
Ba'zi tahlilchilar ogohlantiradilar: agar hukumat yaqin orada aniq va muvozanatli byudjet strategiyasini taqdim etmasa, obligatsiyalar qasoskorlari-jgb-dagi pozitsiyalarni faol ravishda qisqartiradigan investorlar-bozorga tizimli bosimni keltirib chiqarishi mumkin.
Yaponiya hukumati strategik tugunga tushib qoldi: fiskal rag'batlantirish orqali o'sishni qo'llab-quvvatlash istagi va bozorlarning davlat moliyasining barqarorligiga ishonchini saqlab qolish zarurati o'rtasida. Vaziyat nafaqat siyosiy deklaratsiyalarni, balki taxminlarni barqarorlashtirishga va qarz olish xarajatlarini nazorat ostida ushlab turishga qodir bo'lgan keng qamrovli harakatlar rejasini talab qiladi.

На фоне приближающихся выборов в верхнюю палату парламента Японии доходности государственных облигаций страны достигли многолетнего максимума. Доходность 10-летних бумаг превысила 1,599%, что стало самым высоким показателем с 2008 года. Параллельно доходности 30-летних облигаций установили рекорд на уровне 3,21%, а 20-летние достигли максимумов с 1999 года.
Рост ставок на рынке госдолга аналитики связывают с нарастающими ожиданиями масштабных фискальных стимулов. Обсуждения возможного снижения налога на потребление в преддверии голосования усилили опасения инвесторов по поводу увеличения бюджетных дефицитов. Политическая неопределённость стала триггером для волатильности в долговом сегменте.
Премьер-министр Сигэру Исиба заявил, что не допустит финансирования налоговых послаблений за счёт наращивания госдолга. Однако оппозиционные силы активно продвигают идеи увеличения расходов и налоговых снижений, что противоречит задаче фискальной консолидации.
Япония уже сейчас входит в число стран с самым высоким уровнем госдолга по отношению к ВВП. Налоговых поступлений недостаточно для покрытия государственных расходов, что делает страну уязвимой к любым колебаниям на долговом рынке. По словам рыночных стратегов, любые новые популистские меры могут усилить давление на суверенные бумаги и привести к дальнейшему росту доходностей.
Дополнительный фактор давления — действия Банка Японии. Несмотря на сохраняющийся уровень инфляции, в июне регулятор оставил ключевую ставку на уровне 0,5%, но подтвердил намерение сократить объём ежемесячных покупок гособлигаций до 3 трлн иен к марту 2026 года, что может ограничить ликвидность на рынке в долгосрочной перспективе.
Параллельно возникает структурный дисбаланс спроса и предложения. Крупнейшие институциональные инвесторы, включая страховые компании, теряют способность поглощать новые объёмы долговых бумаг. Это повышает чувствительность рынка к макроэкономическим и политическим сигналам.
Некоторые аналитики предупреждают: если в ближайшее время правительство не представит ясную и сбалансированную бюджетную стратегию, “облигационные мстители” — инвесторы, активно сокращающие позиции в JGB — могут спровоцировать системное давление на рынок.
Японские власти оказались в стратегическом узле: между желанием поддержать рост через фискальные стимулы и необходимостью сохранить доверие рынков к устойчивости государственных финансов. Ситуация требует не просто политических деклараций, а комплексного плана действий, способного стабилизировать ожидания и сохранить стоимость заимствований под контролем.