Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 15-iyuldagi 443-son qarori bilan ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug 'urta qilish tartibidagi o' zgartirishlar tasdiqlandi. Hujjat ta'sirlangan ishchilarning sog'lig'i yomonlashganda kompensatsiyalarni qayta hisoblashni ta'minlaydi, shuningdek uzoq muddatli to'lovlarga yondashuvni aniqlaydi.
Yangiliklar Prezidentning 2024–yil 1-martdagi sug'urta sektorini isloh qilishga qaratilgan PQ-108-sonli qarori ijrosining mantiqiy davomi bo'ldi. Asosiy e'tibor ijtimoiy xavfsizlikni oshirish, sug'urta bozorini rivojlantirish va majburiy sug'urta tizimidagi huquqiy bo'shliqlarni bartaraf etishga qaratilgan.
Asosiy o'zgarishlardan biri tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasida qayta tekshirilgandan so'ng sug'urta to'lovlarini qayta hisoblash bilan bog'liq. Agar sug'urtalangan shaxs nogironlik darajasi to'g'risida yangilangan xulosani olsa, sug'urta kompaniyasi kompensatsiya miqdorini qayta hisoblashi shart. Bu faqat yomonlashuvning amaldagi shartnoma doirasida sodir bo'lgan ilgari qayd etilgan sug'urta hodisasi bilan tasdiqlangan aloqasi bilan mumkin.
Bundan tashqari, uzoq muddatli kompensatsiyalarga, shu jumladan umrbod to'lovlarga yangi yondashuv o'rnatildi. Endi kompensatsiya miqdorini hisoblash mamlakat mintaqalari bo'yicha o'rtacha umr ko'rish to'g'risidagi rasmiy ma'lumotlarga asoslanadi. Agar haqiqiy umr ko'rish muddati prognoz qilinganidan oshib ketsa, qolgan to'lovlar belgilangan qonun hujjatlariga muvofiq ish beruvchiga o'tkaziladi.
Ko'rilayotgan chora-tadbirlar sug'urta kompaniyalari, ish beruvchilar va xodimlar o'rtasidagi manfaatlarni muvozanatlashga qaratilgan. Yangi mexanizm to'lovlarning statistik asosliligini hisobga oladi, shuningdek ishlab chiqarishda olingan jarohatlar yoki kasalliklarning uzoq muddatli oqibatlari yuzaga kelganda adolatni ta'minlaydi.
Sug'urta qonunchiligini isloh qilish davlatning biznesning ijtimoiy javobgarligi institutini mustahkamlash istagini aks ettiradi. Bu, shuningdek, xodimlar va xususiy sektor vakillari tomonidan majburiy sug'urta tizimiga bo'lgan ishonchni oshirish uchun zamin yaratadi.
O'zbekiston sug'urta bozori rivojlanib borar ekan, tavakkalchiliklarni baholash vositalarini yanada takomillashtirish, hisob-kitob metodikalarini standartlashtirish va sug'urta kompaniyalari tomonidan majburiyatlarning bajarilishini nazorat qilishning raqamli mexanizmlarini joriy etish kutilmoqda.

Постановлением Кабинета Министров от 15 июля 2025 года № 443 утверждены изменения в порядке обязательного страхования гражданской ответственности работодателя. Документ предусматривает перерасчёт компенсаций в случае ухудшения состояния здоровья пострадавших работников, а также уточняет подход к долгосрочным выплатам.
Нововведения стали логическим продолжением реализации Постановления Президента от 1 марта 2024 года № ПП–108, направленного на реформу страхового сектора. В центре внимания — повышение социальной защищённости, развитие страхового рынка и устранение юридических пробелов в системе обязательного страхования.
Одно из ключевых изменений касается перерасчёта страховых выплат после прохождения повторного освидетельствования в медико-социальной экспертной комиссии. Если застрахованное лицо получает обновлённое заключение о степени инвалидности, страховая компания обязана пересчитать размер компенсации. Это возможно только при подтверждённой связи ухудшения состояния с ранее зафиксированным страховым случаем, произошедшим в рамках действия действующего договора.
Дополнительно установлен новый подход к долгосрочным компенсациям, включая пожизненные выплаты. Теперь расчёт суммы возмещения будет базироваться на официальных данных о средней продолжительности жизни по регионам страны. Если фактическая продолжительность жизни превысит прогнозируемую, оставшиеся выплаты переадресуются работодателю, в соответствии с установленными нормами законодательства.
Принятые меры направлены на баланс интересов между страховыми компаниями, работодателями и работниками. Новый механизм учитывает статистическую обоснованность выплат, а также обеспечивает справедливость при наступлении долгосрочных последствий травм или заболеваний, полученных на производстве.
Реформирование страхового законодательства отражает стремление государства к укреплению института социальной ответственности бизнеса. Это также создает основу для повышения доверия к системе обязательного страхования со стороны как сотрудников, так и представителей частного сектора.
По мере развития страхового рынка Узбекистана ожидается дальнейшее совершенствование инструментов оценки рисков, стандартизация расчётных методик и внедрение цифровых механизмов контроля за исполнением обязательств страховыми компаниями.