AQSh va Xitoy o'rtasidagi davom etayotgan texnologik ziddiyatlar fonida AQShning Nvidia kompaniyasi AQSh rasmiylaridan yuqori sifatli H20 chiplarini Xitoyga eksport qilish uchun litsenziyalar berish to'g'risida kafolat oldi. Ushbu protsessorlar eksport nazorati talablari uchun maxsus ishlab chiqilgan va ularni etkazib berish 2025 yil aprel oyida to'xtatilgan.
Kompaniyaning o'zi ma'lumotlariga ko'ra, tez orada jo'natmalar qayta tiklanishi kutilmoqda, bu NVIDIA-ning Xitoy bozoridagi mavqeini tiklash yo'lidagi muhim qadam bo'lib, cheklovlar joriy etilgandan keyin uning ulushi sezilarli darajada kamaydi. Bosh direktor Jensen Xuang bir necha bor ta'kidlaganidek, qattiq choralar Amerikaning sun'iy intellekt sohasidagi etakchiligiga to'sqinlik qilmoqda.
H20 chipi avvalgi cheklovlarni chetlab o'tishga moslashtirildi, ammo aprel oyida AQSh savdo vazirligi uni Xitoyga sotish uchun maxsus litsenziya olishni talab qildi va eksportni samarali ravishda to'xtatdi. Amerika ma'muriyati bilan yangi muzokaralar etkazib berishga ruxsat berish to'g'risida ijobiy signal berdi. Bu Xuangning AQSh prezidenti Donald Tramp bilan shaxsiy uchrashuvidan ko'p o'tmay sodir bo'ldi.
Bunga parallel ravishda Nvidia eksport qonunchiligiga to'liq mos keladigan yangi RTX PRO protsessorini e'lon qildi. Ushbu mahsulot ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va logistikada foydalanishga qaratilgan va ehtimol Xitoy bozoriga mo'ljallangan.
May oyidan beri kompaniya joriy cheklovlarni buzmaslik uchun Xitoy bozori uchun kamroq unumdor AI chipi ustida ishlayotgani haqida mish-mishlar tarqaldi. Biroq, H20 ning qaytishi hatto soha mutaxassislari uchun ham ajablanib bo'ldi.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, H20 eksportining qayta tiklanishi Nvidia-ning Osiyodagi mavqeini oshirish va mustahkamlashda yordam beradi, shuningdek, mahalliy Xitoy alternativalarini chetga surib qo'yadi. Huawei kabi kompaniyalarning rivojlanishiga qaramay, Nvidia-ning texnologik ustunligi va uning ishlab chiqarish sheriklari, shu jumladan Tayvanning eng yirik fabrikalari raqobatdan chetda qolmoqda.
Bundan tashqari, Xuang Xitoyda bo'lgani ma'lum bo'ldi, u erda hukumat va sanoat vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o'tkazdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi sun'iy intellektning afzalliklari va Aini iqtisodiyotning asosiy tarmoqlariga xavfsiz joriy etish yo'llari bo'ldi.
Kelgusi choraklarda kompaniya Xitoy bozorining eksport talablari va shartlariga moslashtirilgan yangi protsessorlar qatorini chiqarishi kutilmoqda. Bu investorlarning yuqori umidlari fonida qo'shimcha o'sish haydovchisi bo'lishi mumkin. Hozirda NVIDIA aktsiyalari cheklovlarni olib tashlash haqidagi yangiliklar fonida 4.5% ga oshdi.

На фоне продолжающейся технологической напряжённости между США и КНР, американская компания Nvidia получила от властей США заверения о выдаче лицензий на экспорт высокопроизводительных чипов H20 в Китай. Эти процессоры были разработаны специально под требования экспортного контроля, и их поставки были приостановлены в апреле 2025 года.
По данным самой компании, в ближайшее время ожидается возобновление отгрузок, что станет важным шагом к восстановлению позиций Nvidia на китайском рынке, где её доля существенно сократилась после введения ограничений. Генеральный директор Дженсен Хуанг неоднократно подчёркивал, что жёсткие меры тормозят американское лидерство в сфере искусственного интеллекта.
Чип H20 был адаптирован для обхода предыдущих ограничений, но в апреле Минторг США потребовал получения специальной лицензии для его продажи в КНР, фактически остановив экспорт. Новые переговоры с американской администрацией позволили получить положительный сигнал о разрешении поставок. Это произошло вскоре после личной встречи Хуанга с президентом США Дональдом Трампом.
Параллельно с этим, Nvidia анонсировала новый процессор RTX PRO, полностью соответствующий экспортному законодательству. Этот продукт ориентирован на применение в автоматизации производств и логистике, и, возможно, также рассчитан на рынок Китая.
С мая ходили слухи о том, что компания работает над менее производительным ИИ-чипом специально для китайского рынка, чтобы не нарушать текущие ограничения. Однако возможное возвращение H20 стало неожиданностью даже для отраслевых экспертов.
Эксперты полагают, что возобновление экспорта H20 будет способствовать росту выручки и укреплению позиций Nvidia в Азии, а также отодвинет на второй план местные китайские альтернативы. Несмотря на прогресс компаний вроде Huawei, технологическое преимущество Nvidia и её производственные партнёры, в том числе крупнейшие тайваньские фабрики, остаются вне конкуренции.
Кроме того, стало известно, что Хуанг находится в Китае, где провёл ряд встреч с представителями правительства и промышленности. Основной темой переговоров стали преимущества искусственного интеллекта и пути безопасного внедрения ИИ в ключевые отрасли экономики.
Ожидается, что в ближайшие кварталы компания выпустит линейку новых процессоров, специально адаптированных под экспортные требования и условия китайского рынка. Это может стать дополнительным драйвером роста на фоне высоких ожиданий инвесторов. Уже сейчас акции Nvidia выросли на 4.5% на фоне новостей о снятии ограничений.