AQSh va Xitoy o'rtasidagi davom etayotgan texnologik ziddiyatlar fonida AQShning Nvidia kompaniyasi AQSh rasmiylaridan yuqori sifatli H20 chiplarini Xitoyga eksport qilish uchun litsenziyalar berish to'g'risida kafolat oldi. Ushbu protsessorlar eksport nazorati talablari uchun maxsus ishlab chiqilgan va ularni etkazib berish 2025 yil aprel oyida to'xtatilgan.
Kompaniyaning o'zi ma'lumotlariga ko'ra, tez orada jo'natmalar qayta tiklanishi kutilmoqda, bu NVIDIA-ning Xitoy bozoridagi mavqeini tiklash yo'lidagi muhim qadam bo'lib, cheklovlar joriy etilgandan keyin uning ulushi sezilarli darajada kamaydi. Bosh direktor Jensen Xuang bir necha bor ta'kidlaganidek, qattiq choralar Amerikaning sun'iy intellekt sohasidagi etakchiligiga to'sqinlik qilmoqda.
H20 chipi avvalgi cheklovlarni chetlab o'tishga moslashtirildi, ammo aprel oyida AQSh savdo vazirligi uni Xitoyga sotish uchun maxsus litsenziya olishni talab qildi va eksportni samarali ravishda to'xtatdi. Amerika ma'muriyati bilan yangi muzokaralar etkazib berishga ruxsat berish to'g'risida ijobiy signal berdi. Bu Xuangning AQSh prezidenti Donald Tramp bilan shaxsiy uchrashuvidan ko'p o'tmay sodir bo'ldi.
Bunga parallel ravishda Nvidia eksport qonunchiligiga to'liq mos keladigan yangi RTX PRO protsessorini e'lon qildi. Ushbu mahsulot ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va logistikada foydalanishga qaratilgan va ehtimol Xitoy bozoriga mo'ljallangan.
May oyidan beri kompaniya joriy cheklovlarni buzmaslik uchun Xitoy bozori uchun kamroq unumdor AI chipi ustida ishlayotgani haqida mish-mishlar tarqaldi. Biroq, H20 ning qaytishi hatto soha mutaxassislari uchun ham ajablanib bo'ldi.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, H20 eksportining qayta tiklanishi Nvidia-ning Osiyodagi mavqeini oshirish va mustahkamlashda yordam beradi, shuningdek, mahalliy Xitoy alternativalarini chetga surib qo'yadi. Huawei kabi kompaniyalarning rivojlanishiga qaramay, Nvidia-ning texnologik ustunligi va uning ishlab chiqarish sheriklari, shu jumladan Tayvanning eng yirik fabrikalari raqobatdan chetda qolmoqda.
Bundan tashqari, Xuang Xitoyda bo'lgani ma'lum bo'ldi, u erda hukumat va sanoat vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o'tkazdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi sun'iy intellektning afzalliklari va Aini iqtisodiyotning asosiy tarmoqlariga xavfsiz joriy etish yo'llari bo'ldi.
Kelgusi choraklarda kompaniya Xitoy bozorining eksport talablari va shartlariga moslashtirilgan yangi protsessorlar qatorini chiqarishi kutilmoqda. Bu investorlarning yuqori umidlari fonida qo'shimcha o'sish haydovchisi bo'lishi mumkin. Hozirda NVIDIA aktsiyalari cheklovlarni olib tashlash haqidagi yangiliklar fonida 4.5% ga oshdi.

Amid ongoing technological tensions between the United States and China, the US company Nvidia has received assurances from the US authorities to issue licenses for the export of high-performance H20 chips to China. These processors were designed specifically for export control requirements, and their deliveries were suspended in April 2025.
According to the company itself, the resumption of shipments is expected in the near future, which will be an important step towards restoring Nvidia's position in the Chinese market, where its share has significantly decreased after the introduction of restrictions. CEO Jensen Huang has repeatedly stressed that tough measures are hampering American leadership in artificial intelligence.
The H20 chip was adapted to circumvent previous restrictions, but in April, the US Department of Commerce required a special license to sell it in China, effectively stopping exports. New negotiations with the US administration allowed us to get a positive signal about the permission of deliveries. This happened shortly after Huang's personal meeting with US President Donald Trump.
At the same time, Nvidia announced a new RTX PRO processor that fully complies with the export legislation. This product is focused on industrial automation and logistics applications, and may also be designed for the Chinese market.
Since May, there have been rumors that the company is working on a less productive AI chip specifically for the Chinese market, so as not to violate current restrictions. However, the possible return of the H20 came as a surprise even to industry experts.
Experts believe that the resumption of H20 exports will contribute to revenue growth and strengthen Nvidia's position in Asia, as well as push local Chinese alternatives to the background. Despite the progress of companies like Huawei, the technological advantage of Nvidia and its manufacturing partners, including Taiwan's largest factories, remains out of competition.
In addition, it became known that Huang is in China, where he held a number of meetings with representatives of the government and industry. The main topic of the talks was the benefits of artificial intelligence and ways to safely implement AI in key sectors of the economy.
It is expected that in the coming quarters the company will release a line of new processors specifically adapted to the export requirements and conditions of the Chinese market. This may become an additional driver of growth against the background of high expectations of investors. Already, Nvidia shares are up 4.5% on news of the restrictions being lifted.