2025 yil boshidan Qozog'istonda to'rtta avtomobil o'tish punktini modernizatsiya qilish ishlari yakunlandi — ikkitasi O'zbekiston bilan chegarada va ikkitasi Xitoy bilan chegarada. Yangilanishlar Markaziy Osiyo tranzit markazi maqomini mustahkamlashga intilayotgan mamlakatning logistika salohiyatini oshirish bo'yicha keng ko'lamli dasturning bir qismiga aylandi.
Modernizatsiya quyidagi o'tishlarga ta'sir qildi:
- O'zbekiston bilan: "Kaplanbek " va"Atameken"
- Xitoy bilan: "Kaljat" va "alakol"
Har bir ob'ekt texnologik qayta jihozlandi, shu jumladan yo'l harakati sonini ikkitadan oltitagacha oshirish, "bitta oyna" tamoyilini joriy etish va barcha protseduralarni avtomatlashtirish. Chegara o'tish vaqti endi 30 daqiqadan oshmaydi va jarayonning o'zi transport vositasini tark etmasdan amalga oshiriladi.
Davlat daromadlar qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, yangi bandlar xalqaro standartlarga javob beradi va barcha toifadagi ishtirokchilar uchun yuqori darajadagi xavfsizlik va qulaylikni ta'minlaydi. Yagona texnologik koridor keraksiz to'xtashlarni yo'q qiladi va yuk va yo'lovchilarni qayta ishlashni tezlashtiradi.
Qozog'istondagi ishlar ushbu to'rt band bilan cheklanmaydi. 2025-yil oxirigacha yana beshta avtomobil o'tish joyini modernizatsiya qilish yakunlanadi:
- O'zbekiston bilan: "Qozigurt" va "Tajen"
- Turkmaniston bilan: "temir Baba"
- Xitoy bilan: "Maykapchagay" va "Baxty"
Shu bilan bir vaqtda uzoq muddatli davlat dasturini amalga oshirishga tayyorgarlik ko'rilmoqda, unga ko'ra 2030 yilga kelib respublikada 37 ta o'tish punkti, shu jumladan Rossiya chegarasidagi asosiy yo'nalishlar rekonstruksiya qilinadi.
Bunday keng ko'lamli infratuzilmani yangilash strategik maqsadga ega-Qozog'istonni Sharqiy va Markaziy Osiyoni Evropa bilan bog'laydigan asosiy tranzit markaziga aylantirish. Mamlakat orqali Xitoydan Rossiya, Turkiya, fors ko'rfazi mamlakatlari va Evropa Ittifoqiga yuk tashishning asosiy yo'nalishlari allaqachon mavjud. Logistika arxitekturasini takomillashtirish nafaqat Qozog'istonning o'zi, balki hamkor davlatlar, jumladan, uzluksiz va jadal savdo qilishdan bevosita manfaatdor bo'lgan O'zbekiston manfaatlariga ham javob beradi.
Rivojlanayotgan transport arteriyasi mintaqaning iqtisodiy ufqlarini sezilarli darajada kengaytiradi, logistika xarajatlarini kamaytiradi va chegara zonalariga investitsiyalar oqimi uchun sharoit yaratadi. O'zbekiston Qozog'istonning eng yaqin qo'shnisi va strategik hamkori bo'lib, ushbu o'zgarishlardan bevosita foyda ko'radi: modernizatsiya qilingan o'tishlar eksport-import operatsiyalarini soddalashtiradi va Markaziy Osiyoda integratsiya aloqalarini mustahkamlaydi.

С начала 2025 года в Казахстане завершены работы по модернизации четырёх автомобильных пунктов пропуска — двух на границе с Узбекистаном и двух на границе с Китаем. Обновления стали частью масштабной программы по усилению логистического потенциала страны, стремящейся закрепить за собой статус центральноазиатского транзитного узла.
Модернизация коснулась следующих переходов:
- С Узбекистаном: «Капланбек» и «Атамекен»
- С Китаем: «Калжат» и «Алаколь»
На каждом объекте проведено технологическое переоснащение, включая увеличение количества полос движения с двух до шести, внедрение принципа «одного окна» и автоматизацию всех процедур. Время прохождения границы теперь не превышает 30 минут, а сам процесс осуществляется без необходимости покидать транспортное средство.
По информации Государственного комитета доходов, новые пункты соответствуют международным стандартам и обеспечивают высокий уровень безопасности и комфорта для всех категорий участников движения. Единый технологический коридор исключает лишние остановки и ускоряет обработку грузов и пассажиров.
Работы в Казахстане не ограничиваются этими четырьмя пунктами. До конца 2025 года завершится модернизация ещё пяти автомобильных переходов:
- С Узбекистаном: «Казыгурт» и «Тажен»
- С Туркменистаном: «Темир баба»
- С Китаем: «Майкапчагай» и «Бахты»
Параллельно ведётся подготовка к реализации долгосрочной государственной программы, по которой к 2030 году в республике будет реконструировано 37 пунктов пропуска, включая ключевые направления на границе с Россией.
Такой масштабный инфраструктурный апгрейд преследует стратегическую цель — превратить Казахстан в основной транзитный хаб, связывающий Восточную и Центральную Азию с Европой. Через страну уже проходят ключевые маршруты грузоперевозок из Китая в Россию, Турцию, страны Персидского залива и Европейского союза. Улучшение логистической архитектуры отвечает интересам не только самого Казахстана, но и государств-партнёров, включая Узбекистан, напрямую заинтересованных в бесперебойной и ускоренной торговле.
Формирующаяся транспортная артерия существенно расширяет экономические горизонты региона, снижает логистические издержки и создаёт условия для притока инвестиций в пограничные зоны. Узбекистан, являясь ближайшим соседом и стратегическим партнёром Казахстана, получает от этих преобразований прямую выгоду: модернизированные переходы упрощают экспортно-импортные операции и укрепляют интеграционные связи в Центральной Азии.