2025 yil boshidan Qozog'istonda to'rtta avtomobil o'tish punktini modernizatsiya qilish ishlari yakunlandi — ikkitasi O'zbekiston bilan chegarada va ikkitasi Xitoy bilan chegarada. Yangilanishlar Markaziy Osiyo tranzit markazi maqomini mustahkamlashga intilayotgan mamlakatning logistika salohiyatini oshirish bo'yicha keng ko'lamli dasturning bir qismiga aylandi.
Modernizatsiya quyidagi o'tishlarga ta'sir qildi:
- O'zbekiston bilan: "Kaplanbek " va"Atameken"
- Xitoy bilan: "Kaljat" va "alakol"
Har bir ob'ekt texnologik qayta jihozlandi, shu jumladan yo'l harakati sonini ikkitadan oltitagacha oshirish, "bitta oyna" tamoyilini joriy etish va barcha protseduralarni avtomatlashtirish. Chegara o'tish vaqti endi 30 daqiqadan oshmaydi va jarayonning o'zi transport vositasini tark etmasdan amalga oshiriladi.
Davlat daromadlar qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, yangi bandlar xalqaro standartlarga javob beradi va barcha toifadagi ishtirokchilar uchun yuqori darajadagi xavfsizlik va qulaylikni ta'minlaydi. Yagona texnologik koridor keraksiz to'xtashlarni yo'q qiladi va yuk va yo'lovchilarni qayta ishlashni tezlashtiradi.
Qozog'istondagi ishlar ushbu to'rt band bilan cheklanmaydi. 2025-yil oxirigacha yana beshta avtomobil o'tish joyini modernizatsiya qilish yakunlanadi:
- O'zbekiston bilan: "Qozigurt" va "Tajen"
- Turkmaniston bilan: "temir Baba"
- Xitoy bilan: "Maykapchagay" va "Baxty"
Shu bilan bir vaqtda uzoq muddatli davlat dasturini amalga oshirishga tayyorgarlik ko'rilmoqda, unga ko'ra 2030 yilga kelib respublikada 37 ta o'tish punkti, shu jumladan Rossiya chegarasidagi asosiy yo'nalishlar rekonstruksiya qilinadi.
Bunday keng ko'lamli infratuzilmani yangilash strategik maqsadga ega-Qozog'istonni Sharqiy va Markaziy Osiyoni Evropa bilan bog'laydigan asosiy tranzit markaziga aylantirish. Mamlakat orqali Xitoydan Rossiya, Turkiya, fors ko'rfazi mamlakatlari va Evropa Ittifoqiga yuk tashishning asosiy yo'nalishlari allaqachon mavjud. Logistika arxitekturasini takomillashtirish nafaqat Qozog'istonning o'zi, balki hamkor davlatlar, jumladan, uzluksiz va jadal savdo qilishdan bevosita manfaatdor bo'lgan O'zbekiston manfaatlariga ham javob beradi.
Rivojlanayotgan transport arteriyasi mintaqaning iqtisodiy ufqlarini sezilarli darajada kengaytiradi, logistika xarajatlarini kamaytiradi va chegara zonalariga investitsiyalar oqimi uchun sharoit yaratadi. O'zbekiston Qozog'istonning eng yaqin qo'shnisi va strategik hamkori bo'lib, ushbu o'zgarishlardan bevosita foyda ko'radi: modernizatsiya qilingan o'tishlar eksport-import operatsiyalarini soddalashtiradi va Markaziy Osiyoda integratsiya aloqalarini mustahkamlaydi.

Since the beginning of 2025, Kazakhstan has completed the modernization of four automobile checkpoints — two on the border with Uzbekistan and two on the border with China. The upgrades are part of a large-scale program to strengthen the country's logistics potential as it seeks to secure its status as a Central Asian transit hub.
The upgrade affected the following transitions::
- With Uzbekistan: "Kaplanbek" and "Atameken"
- With China: "Kalzhat" and "Alakol"
Technological re-equipment was carried out at each object, including an increase in the number of traffic lanes from two to six, the introduction of the "one window" principle and the automation of all procedures. The border crossing time now does not exceed 30 minutes, and the process itself is carried out without the need to leave the vehicle.
According to the State Revenue Committee, the new points meet international standards and provide a high level of safety and comfort for all categories of road users. A single technological corridor eliminates unnecessary stops and speeds up cargo and passenger handling.
Work in Kazakhstan is not limited to these four points. Modernization of five more road crossings will be completed by the end of 2025:
- With Uzbekistan: Kazygurt and Tazhen
- With Turkmenistan: "Temir Baba"
- With China: Maikapchagai and Bakhty
At the same time, preparations are underway for the implementation of a long-term state program, according to which 37 checkpoints will be reconstructed in the republic by 2030, including key areas on the border with Russia.
Such a large-scale infrastructure upgrade has a strategic goal-to turn Kazakhstan into a major transit hub connecting East and Central Asia with Europe. Key cargo transportation routes from China to Russia, Turkey, the Persian Gulf and the European Union already pass through the country. Improving the logistics architecture is in the interests not only of Kazakhstan itself, but also of partner states, including Uzbekistan, that are directly interested in smooth and accelerated trade.
The emerging transport artery significantly expands the economic horizons of the region, reduces logistics costs and creates conditions for the flow of investment to the border zones. Uzbekistan, as Kazakhstan's closest neighbor and strategic partner, benefits directly from these changes: the upgraded crossings simplify export-import operations and strengthen integration ties in Central Asia.