Amerika mudofaa vazirligi ilon Mask tomonidan asos solingan xAI kompaniyasi bilan 200 million dollargacha shartnoma tuzdi. Ushbu kelishuv Mask va AQSh federal hukumati o'rtasidagi munosabatlarda, ayniqsa so'nggi siyosiy kelishmovchiliklar fonida burilish nuqtasini belgilaydi. Shartnoma Milliy xavfsizlik va mudofaa infratuzilmasi manfaati uchun Grok 4 ning yangi avlod sun'iy intellektini ishlab chiqish va joriy etishni nazarda tutadi.
Xai AQSh davlat idoralari ehtiyojlariga moslashtirilgan Grok for Government maxsus platformasini taqdim etdi. U grok 4-ning o'zgartirilgan versiyasiga asoslangan bo'lib, u yuqori darajadagi maxfiylikni talab qiladigan yopiq muhitda analitik va operatsion vazifalarni bajarishga qodir. Platformaning arxitekturasi mudofaa vazirligidan razvedka agentliklariga qadar turli bo'limlarning ehtiyojlari uchun echimlarni kengaytirishga imkon beradi.
Shartnoma AQSh milliy xavfsizligining xususiy sektorning texnologik echimlariga tobora ortib borayotgan bog'liqligi sharoitida tuzilgan. Elon Musk, rasmiylarga qarshi turli xil bayonotlarga qaramay, Starlink sun'iy yo'ldosh internetidan SpaceX raketalariga va xAI mashina razvedkasiga qadar yuqori texnologiyalar infratuzilmasida muhim shaxs bo'lib qolmoqda. Oxirgi loyiha uning muhim sohalarda strategik pudratchi sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi.
Maxsus kontekst kelishuvga Mask va prezident ma'muriyati o'rtasida siyosiy keskinlikni beradi. 2025 yil iyun oyida Musk oq uy tomonidan boshlangan qonun loyihalaridan birini ochiqchasiga tanqid qildi, so'ngra o'z kompaniyalari, shu jumladan SpaceX bilan tuzilgan barcha shartnomalarni bekor qilish to'g'risida bayonot berildi, u turli federal dasturlar uchun 38 milliard dollardan ko'proq mablag ' oldi. Bunga javoban Mask NASA missiyalarida muhim rol o'ynaydigan Dragon kosmik kemalarini foydalanishdan chiqarish bilan tahdid qildi, ammo keyinchalik bu harakatdan voz kechdi.
Mojaroning sabablaridan biri Tesla tomonidan ishlab chiqarilgan elektr transport vositalari uchun davlat subsidiyalarining bekor qilinishi edi. Prezident ommaviy ravishda Musk qarama-qarshilikni davom ettirsa, "ko'proq yo'qotishi mumkin" deb aytdi. Biroq, Grok for Government uchun ishlab chiqish shartnomasini tuzish har ikki tomonning texnologik ustuvorliklar va milliy xavfsizlik manfaatlariga asoslangan pragmatik muloqotga tayyorligini ko'rsatadi.
Sun'iy intellekt texnologiyalarining jadal rivojlanishi va geosiyosiy muammolarning kuchayishi bilan xususiy kompaniyalarni mudofaa vazifalariga jalb qilish yangi standartga aylanmoqda. xAI, yosh bo'lishiga qaramay, AQSh hukumatining moliyalashtirish, ma'lumotlar va yopiq infratuzilmalariga to'g'ridan — to'g'ri kirish imkoniyatiga ega bo'lgan strategik echimlarni etkazib beruvchilar qatoriga kiritilgan.

Американское Министерство обороны заключило контракт на сумму до 200 миллионов долларов с компанией xAI, основанной Илоном Маском. Это соглашение знаменует поворотный момент в отношениях между Маском и федеральным правительством США, особенно на фоне недавних политических разногласий. Контракт предусматривает разработку и внедрение искусственного интеллекта нового поколения Grok 4 в интересах национальной безопасности и оборонной инфраструктуры.
Компания xAI представила специализированную платформу Grok for Government, адаптированную для нужд государственных структур США. В её основе — модифицированная версия Grok 4, способная выполнять аналитические и оперативные задачи в закрытых средах, требующих высокой степени конфиденциальности. Архитектура платформы позволяет масштабировать решения под нужды различных департаментов — от Министерства обороны до разведывательных агентств.
Контракт заключён в условиях растущей зависимости национальной безопасности США от технологических решений частного сектора. Илон Маск, несмотря на неоднозначные высказывания в адрес властей, остаётся ключевой фигурой в инфраструктуре высоких технологий — от спутникового интернета Starlink до ракет SpaceX и машинного интеллекта xAI. Последний проект укрепляет его позиции как стратегического подрядчика в критически важных сферах.
Особый контекст придаёт сделке политическое напряжение между Маском и президентской администрацией. В июне 2025 года Маск открыто раскритиковал один из законопроектов, инициированных Белым домом, после чего последовало заявление о возможном расторжении всех контрактов, заключённых с его компаниями, включая SpaceX, получившую более 38 миллиардов долларов по различным федеральным программам. В ответ Маск пригрозил выводом из эксплуатации космических аппаратов Dragon, играющих ключевую роль в миссиях NASA, однако впоследствии отказался от этого шага.
Одним из поводов конфликта стала отмена государственных субсидий на электромобили, производимые Tesla. Президент публично заявил, что Маск «может потерять гораздо больше», если продолжит противостояние. Тем не менее, заключение контракта на разработку Grok for Government указывает на готовность обеих сторон к прагматичному диалогу, основанному на технологических приоритетах и интересах национальной безопасности.
С учётом стремительного развития технологий искусственного интеллекта и нарастания геополитических вызовов, привлечение частных компаний к оборонным задачам становится новым стандартом. xAI, несмотря на молодость, уже включена в число поставщиков стратегических решений — с прямым доступом к финансированию, данными и закрытым инфраструктурам правительства США.