O'zbekiston barqaror rivojlanish maqsadlarining mintaqaviy monitoringi (SDG) loyihasi amalga oshiriladigan mintaqadagi birinchi davlatlardan biri bo'lib, barqaror rivojlanishning global kun tartibidagi mavqeini mustahkamlamoqda. Hamkorlik O'zbekiston iqtisodiyot va moliya vazirligi, professor Jeffri Saks, SDSN xalqaro tarmog'i (barqaror rivojlanish yechimlari tarmog'i) prezidenti va Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD) o'rtasida imzolangan o'zaro anglashuv memorandumi bilan mustahkamlandi.
Imzolash 2025-yil 8-9-iyul kunlari Toshkentda bo'lib o'tgan "SDG monitoringi uchun hududlar salohiyatini oshirish" xalqaro seminari doirasida bo'lib o'tdi. Tadbir milliy va mintaqaviy monitoring tizimini joriy etish, geodata va raqamli tahlillardan foydalanish hamda innovatsion statistik yechimlarni davlat boshqaruvi amaliyotiga integratsiya qilish mexanizmlarini muhokama qilish uchun platforma bo'ldi.
Seminarda xalqaro va milliy darajadagi asosiy shaxslar, jumladan, iqtisodiyot va moliya vaziri o'rinbosari Umid Abidxadjayev, AFD direktori o'rinbosari Antuan Chevalier, BMTning O'zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina mahl hamda davlat organlari, akademik hamjamiyat va xalqaro institutlar vakillari ishtirok etdi.
O'z nutqida zamonamizning eng nufuzli iqtisodchilaridan biri bo'lgan professor Saks O'zbekistonning barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishdagi taraqqiyotini ta'kidlab, mintaqaviy yondashuv muhimligini ta'kidladi. Mahalliy baholash va monitoring tizimlarini shakllantirish resurslarni aniqroq rejalashtirish va oqilona taqsimlash uchun asos bo'ladi, dedi u.
So'nggi ma'lumotlarga ko'ra, O'zbekiston barqaror rivojlanish bo'yicha global reytingda 73,1 ball bilan 62-o'rinni egallab turibdi, bu mintaqaviy o'rtacha ko'rsatkichdan (72,0) yuqori. 2015 yildan beri mamlakat qashshoqlikka qarshi kurash, oziq-ovqat xavfsizligi, atrof-muhitni muhofaza qilish va er resurslaridan barqaror foydalanish kabi asosiy yo'nalishlarda ijobiy dinamikani namoyish etib, o'z mavqeini 12,1 punktga yaxshiladi.
Tadbir davomida SDGLARNI mintaqaviy darajada monitoring qilish uchun ixtisoslashtirilgan platformalarni ishlab chiqish masalasiga alohida e'tibor qaratildi, bu esa geospatial ma'lumotlar, zamonaviy it vositalaridan foydalanish va davlat ma'lumotlar bazalari bilan integratsiyani nazarda tutadi. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, ushbu yondashuv mamlakatning har bir sohasidagi taraqqiyotni aniqroq kuzatib borish, barqarorlik siyosatining shaffofligi, javobgarligi va samaradorligini oshirish imkonini beradi.
O'zbekiston iqtisodiyot va moliya vazirligi imzolangan memorandumni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi va SDSN va AFD bilan hamkorlik iqtisodiy o'sishning inklyuziv, barqaror va ilm-fanni talab qiladigan modelini yaratishda muhim bosqich bo'lishiga ishonch bildirdi.

Узбекистан закрепляет свою позицию в глобальной повестке устойчивого развития, став одной из первых стран региона, где будет внедрён проект регионального мониторинга Целей устойчивого развития (ЦУР). Сотрудничество закреплено меморандумом о взаимопонимании, подписанным между Министерством экономики и финансов Узбекистана, профессором Джеффри Саксом, президентом международной сети SDSN (Сеть решений в области устойчивого развития), и Французским агентством развития (AFD).
Подписание состоялось в рамках международного семинара «Наращивание потенциала регионов для мониторинга ЦУР», прошедшего в Ташкенте 8–9 июля 2025 года. Мероприятие стало платформой для обсуждения механизмов внедрения национальной и региональной системы мониторинга, использования геоданных и цифровой аналитики, а также интеграции инновационных статистических решений в практику государственного управления.
В семинаре приняли участие ключевые фигуры международного и национального уровня, включая заместителя министра экономики и финансов Умид Абидхаджаева, заместителя директора AFD Антуана Шевалье, постоянного координатора ООН в Узбекистане Сабину Махл, а также представители госорганов, академического сообщества и международных институтов.
В своём выступлении профессор Сакс, один из наиболее влиятельных экономистов современности, подчеркнул прогресс Узбекистана в реализации Целей устойчивого развития и отметил важность регионального подхода. По его словам, формирование локальных систем оценки и мониторинга станет основой для более точного планирования и рационального распределения ресурсов.
Согласно последним данным, Узбекистан занимает 62-е место в глобальном рейтинге устойчивого развития с интегральным показателем 73,1 балла, что выше среднего по региону (72,0). С 2015 года страна улучшила свои позиции на 12,1 пункта, продемонстрировав положительную динамику по ключевым направлениям, включая борьбу с бедностью, продовольственную безопасность, охрану окружающей среды и устойчивое использование земельных ресурсов.
Особое внимание в ходе мероприятия было уделено вопросу разработки специализированных платформ для мониторинга ЦУР на региональном уровне, что предполагает использование геопространственных данных, современных ИТ-инструментов и интеграцию с государственными базами данных. Такой подход, по мнению экспертов, позволит более точно отслеживать прогресс в каждой области страны, повышая прозрачность, подотчётность и эффективность политики устойчивого развития.
Министерство экономики и финансов Узбекистана заявило о готовности активно участвовать в реализации подписанного меморандума и выразило уверенность, что сотрудничество с SDSN и AFD станет важным этапом в построении инклюзивной, устойчивой и наукоёмкой модели экономического роста.