2025 yil 7 iyul kuni O'zbekistonda "issiqxona gazlari chiqindilarini cheklash to'g'risida" gi O'RQ-1073-sonli qonun qabul qilindi, u uglerod chiqindilarini boshqarishning kompleks tizimini shakllantirishga va Parij bitimi doirasida mamlakatning xalqaro majburiyatlarini bajarishga qaratilgan. Hujjat 6 bob va 29 moddadan iborat bo'lib, Qonunchilik darajasida birinchi marta respublika iqlim siyosatining tamoyillari, mexanizmlari va institutsional asoslarini belgilaydi.
Qonun issiqxona gazlari chiqindilari bo'yicha davlat hisobi, monitoringi, tekshiruvi va hisoboti (MRV) sohasidagi huquqiy tartibga solish asoslarini yaratadi, shuningdek, ichki va xalqaro bozorlarda muomalada bo'ladigan uglerod birliklarining holatini belgilaydi. Hujjat uglerod birliklari reestrini yaratishni nazarda tutadi va iqtisodiyot va moliya vazirligiga ushbu sohada vakolatli organ vazifasini beradi.
Asosiy qoidalardan biri emissiyalarni kamaytirish bo'yicha maqsadlarni ishlab chiqishdir, ular sanoatning o'ziga xos xususiyatlarini va mamlakatning xalqaro shartnomalar bo'yicha majburiyatlarini hisobga olishi kerak. Ijro etuvchi hokimiyat darajasida — xususan, Vazirlar Mahkamasi — yuridik shaxslar, yakka tartibdagi tadbirkorlar va jismoniy shaxslar tomonidan amalga oshiriladigan "yashil" loyihalar mezonlari belgilanadi.
Ushbu qonunning joriy etilishi O'zbekistonga qisqartirishlarni hisobga olishning shaffof va tasdiqlanadigan tizimini yaratishga, shuningdek, uglerod birliklari savdosini milliy darajada ham, xalqaro platformalar doirasida ham tartibga solishga imkon beradi. Bu global past uglerodli iqtisodiyotga o'tish va dunyoning etakchi iqtisodiyotlarida transchegaraviy uglerodni tartibga solishning paydo bo'lishi sharoitida muhim ahamiyatga ega.
Qonunning qabul qilinishi milliy iqlim strategiyasining bir qismi bo'lib, unga muvofiq O'zbekiston 2010 yilga nisbatan 2030 yilga kelib issiqxona gazlarining o'ziga xos emissiyasini 35 foizga kamaytirish majburiyatini oldi. Ushbu majburiyat Parij kelishuvi doirasida taqdim etilgan milliy belgilangan hissada (NDC) aks etadi.
Qonun qoidalarini amalga oshirish biznesning majburiyatlarini ham o'z ichiga oladi: chiqindilarni kamaytirishga yordam beradigan faoliyatni amalga oshiruvchi yuridik va jismoniy shaxslar kvotalar savdosi tizimida ishtirok etish va xalqaro iqlimni moliyalashtirish mexanizmlaridan foydalanish uchun aniq huquqiy asoslarga ega bo'ladilar.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ushbu sohadagi siyosatni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun mas'ul organ etib tayinlandi, u uglerod birliklarining milliy reyestrini yaratish va yuritish jarayonlarini, shuningdek ular bilan savdo operatsiyalarini tashkil etishni muvofiqlashtiradi.

7 июля 2025 года в Узбекистане был принят Закон №O‘RQ-1073 «Об ограничении выбросов парниковых газов», направленный на формирование комплексной системы управления углеродными выбросами и выполнение международных обязательств страны в рамках Парижского соглашения. Документ состоит из 6 глав и 29 статей и впервые на законодательном уровне устанавливает принципы, механизмы и институциональные рамки климатической политики республики.
Закон закладывает основы правового регулирования в сфере государственного учёта, мониторинга, верификации и отчетности (MRV) по выбросам парниковых газов, а также определяет статус углеродных единиц, подлежащих обращению как на внутреннем, так и на международных рынках. Документ предусматривает создание реестра углеродных единиц и наделяет Министерство экономики и финансов функцией уполномоченного органа в этой области.
Одним из ключевых положений является разработка целевых показателей по снижению выбросов, которые должны учитывать как отраслевую специфику, так и обязательства страны по международным соглашениям. На уровне исполнительной власти — в частности, Кабинета Министров — будут определяться критерии «зелёных» проектов, реализуемых юридическими лицами, индивидуальными предпринимателями и физическими лицами.
Внедрение данного закона позволит Узбекистану создать прозрачную и верифицируемую систему учёта сокращений, а также упорядочить торговлю углеродными единицами как на национальном уровне, так и в рамках международных платформ. Это имеет ключевое значение в контексте глобального перехода к низкоуглеродной экономике и появления трансграничного углеродного регулирования в ведущих экономиках мира.
Принятие закона является частью национальной климатической стратегии, в соответствии с которой Узбекистан взял на себя обязательство сократить удельные выбросы парниковых газов на 35% к 2030 году по сравнению с уровнем 2010 года. Это обязательство отражено в национально определяемом вкладе (NDC), представленном в рамках Парижского соглашения.
Реализация положений закона также включает обязательства бизнеса: юридические и физические лица, осуществляющие деятельность, способствующую снижению выбросов, получат чёткие правовые основания для участия в системе торговли квотами и доступ к международным климатическим механизмам финансирования.
Ответственным органом за разработку и реализацию политики в данной сфере назначено Министерство экономики и финансов, которое будет координировать процессы создания и ведения национального реестра углеродных единиц, а также организацию торговых операций с ними.