O'zbekistonda sun'iy intellekt texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni jadal rivojlantirishga qaratilgan strategik muhim qarorlar to'plami qabul qilindi. Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-iyuldagi 425-sonli qarori bilan 2025-2026-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ustuvor AI-loyihalar ro'yxati tasdiqlandi. Ushbu harakat Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 1 iyul kuni raqamli texnologiyalar, telekommunikatsiyalar va mashina intellekti sohasida yangi yo'nalishlar taqdimoti chog'ida e'lon qilingan tashabbusning davomi bo'ldi.
Qabul qilingan chora-tadbirlar Prezidentning 2024 yil 14 oktyabrdagi qarorida mustahkamlangan 2030 yilgacha sun'iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish strategiyasiga asoslanadi. Joriy bosqichning asosiy vazifasi strategik vazifalarni amaliy tekislikka o'tkazishdir. Buning uchun yangi davlat muassasasi — sun'iy intellekt va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish markazi tashkil etildi, unga asosiy yo'nalishlar va loyihalarni amalga oshirishni muvofiqlashtirish topshirildi.
Qarorga ko'ra, AI loyihalarining ikkita ro'yxati tasdiqlangan:
- ulardan biri raqamli texnologiyalar vazirligiga qarashli tashkilotlar tomonidan amalga oshiriladigan tashabbuslarni o'z ichiga oladi;
- ikkinchisi-boshqa vazirlik va idoralar tomonidan amalga oshiriladigan loyihalar, bu raqamlashtirishga tarmoqlararo yondashuvni ko'rsatadi.
Muhim nuqtalardan biri infratuzilmani mustahkamlash bilan bog'liq: 2026 yil 1 iyunga qadar Toshkentdagi Inha universiteti GPU (GPU) va server ma'lumotlar bazalarini o'z ichiga olgan yuqori samarali hisoblash klasteri bilan jihozlanishi kerak. Bunday uskunalar parallel hisoblash, neyron tarmoqlarni o'qitish va AI tadqiqot dasturlarini qo'llab-quvvatlash uchun zarurdir.
Loyihalarning bajarilishini nazorat qilish doimiy ravishda amalga oshiriladi. Raqamli texnologiyalar vazirligi har chorakda loyihalarni tezkor boshqarish, ma'muriy to'siqlarni bartaraf etish va echimlarni dolzarb muammolarga moslashtirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadigan vazifalar to'g'risida hisobot oladi.
Tashabbuslarni amalga oshirish musobaqalarni tashkil etish, texnik mutaxassislarni jalb qilish, maslahat yordamini ko'rsatish va logistika va ma'muriy vazifalarni hal qilish bilan birga bo'ladi. Bu to'liq sun'iy intellekt ekotizimini shakllantirishga institutsional etuklik va proaktiv yondashuvni ta'kidlaydi.
Hukumatdan tortib alohida oliy o'quv yurtlari va tarmoq idoralarigacha bo'lgan muvofiqlashtirish vertikalini shakllantirish O'zbekiston yuqori texnologiyalar sohasidagi strategiyani amaliy amalga oshirish bosqichiga kirib, infratuzilma, kadrlar va tashkiliy ta'minotga e'tibor qaratayotganidan dalolat beradi.

Uzbekistan has adopted a strategically important package of solutions aimed at accelerating the development of artificial intelligence technologies and the digital economy. Resolution of the Cabinet of Ministers No. 425 of July 10, 2025 approved the list of priority AI projects, the implementation of which is planned for 2025-2026. This step is a continuation of the initiative announced by President Shavkat Mirziyoyev on July 1 during the presentation of new directions in the field of digital technologies, telecommunications and machine intelligence.
The measures taken are based on the Strategy for the Development of Artificial Intelligence Technologies until 2030, as set out in the Presidential Decree of October 14, 2024. The main task of the current stage is to translate strategic tasks into practical reality. For this purpose, a new state institution has been created — the Center for the Development of Artificial Intelligence and the Digital Economy, which is charged with coordinating the implementation of key areas and projects.
According to the resolution, two lists of AI projects were approved:
– one includes initiatives implemented by organizations subordinate to the Ministry of Digital Technologies;
– the second is projects to be implemented by other ministries and departments, which indicates a cross-sectoral approach to digitalization.
One of the most significant points concerns infrastructure strengthening: by June 1, 2026, Inha University in Tashkent should be equipped with a high-performance computing cluster, including graphics processors (GPUs) and server databases. Such equipment is necessary for conducting parallel computing, training neural networks, and supporting research programs in the field of AI.
Project implementation will be monitored on an ongoing basis. The Ministry of Digital Technologies will receive quarterly reports on the progress of tasks, which creates prerequisites for operational project management, removing administrative barriers and adapting solutions to current challenges.
The implementation of initiatives will be accompanied by organizing competitions, attracting technical experts, providing consulting assistance, and solving logistics and administrative tasks. This highlights institutional maturity and a proactive approach to building a full-fledged AI ecosystem.
The formation of a vertical of coordination, from the government to individual universities and industry departments, indicates that Uzbekistan has entered the phase of practical implementation of the strategy in the field of high technologies, paying attention to both infrastructure and personnel and organizational support.