2025-yil 1-iyul holatiga ko'ra, Rossiya O'zbekistondagi eng yirik xorijiy investorlar orasida ikkinchi o'rinni egallab, Xitoydan keyin ikkinchi o'rinda turadi. Respublikada Rossiya kapitali ishtirokidagi 3 098 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda, bu xorijiy ishtirokidagi kompaniyalar umumiy sonining 18,6 foizini tashkil etadi.
Milliy statistika qo'mitasi tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatda jami 16 685 ta faoliyat ko'rsatayotgan korxonalar ro'yxatdan o'tgan bo'lib, ularda chet el ishtiroki mavjud. Xitoy kompaniyalarining ulushi 25,1%, rus kompaniyalarining ulushi 18,6%, turk kompaniyalarining ulushi 12% ni tashkil qiladi. Bu Rossiyaning O'zbekistonning strategik iqtisodiy hamkori sifatida ko'p yillik faoliyatini tasdiqlaydi.
Qo'shma korxonalar alohida ahamiyatga ega: Rossiya bu ko'rsatkich bo'yicha Xitoy va Turkiyadan oldinda. Rossiya ishtirokida ro'yxatdan o'tgan kompaniyalarning umumiy sonidan 905 nafari o'zbekistonlik sheriklar bilan birgalikda tashkil etilgan. Xuddi shunday toifada Xitoy 647 ta kompaniya, Turkiya esa 484 ta kompaniya tomonidan taqdim etilgan.
Rossiyaning O'zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan sarmoyasi allaqachon 15 milliard dollardan oshdi. Bunda amaldagi va rejalashtirilgan ikki tomonlama loyihalarning umumiy portfeli 60 milliard dollarga baholanmoqda. Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari energetika, transport infratuzilmasi, mashinasozlik, qishloq xo'jaligi, farmatsevtika va axborot texnologiyalarini o'z ichiga oladi.
Rossiyalik investorlarning tobora ortib borayotgan ishtiroki nafaqat O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga bo'lgan ishonchni, balki ma'muriy protseduralarni soddalashtirish va investorlarning huquqiy himoyasini kuchaytirish orqali xorijiy sheriklar uchun ochilishda davom etayotgan respublika bozoriga doimiy qiziqishni ham ko'rsatmoqda.

По состоянию на 1 июля 2025 года Россия занимает вторую позицию среди крупнейших иностранных инвесторов в Узбекистане, уступая только Китаю. В республике функционируют 3 098 предприятий с участием российского капитала, что составляет 18,6% от общего числа компаний с иностранным участием.
Согласно данным, опубликованным Национальным комитетом по статистике, всего в стране зарегистрировано 16 685 действующих предприятий, в которых присутствует иностранное участие. На долю китайских компаний приходится 25,1%, российских — 18,6%, турецких — 12%. Это подтверждает сохраняющуюся многолетнюю активность России в качестве стратегического экономического партнёра Узбекистана.
Особое значение имеют совместные предприятия: Россия лидирует по этому показателю, опережая Китай и Турцию. Из общего числа зарегистрированных компаний с российским участием 905 созданы совместно с узбекистанскими партнёрами. В аналогичной категории Китай представлен 647 компаниями, а Турция — 484.
Российские инвестиции в экономику Узбекистана уже превысили 15 миллиардов долларов. При этом суммарный портфель действующих и планируемых двусторонних проектов оценивается в 60 миллиардов долларов. Основные направления сотрудничества включают энергетику, транспортную инфраструктуру, машиностроение, сельское хозяйство, фармацевтику и информационные технологии.
Растущая вовлечённость российских инвесторов свидетельствует не только о доверии к реформам, проводимым в Узбекистане, но и об устойчивом интересе к рынку республики, который продолжает открываться для иностранных партнёров благодаря упрощению административных процедур и усилению правовой защиты инвесторов.