2025-yil 1-iyul holatiga ko'ra, Rossiya O'zbekistondagi eng yirik xorijiy investorlar orasida ikkinchi o'rinni egallab, Xitoydan keyin ikkinchi o'rinda turadi. Respublikada Rossiya kapitali ishtirokidagi 3 098 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda, bu xorijiy ishtirokidagi kompaniyalar umumiy sonining 18,6 foizini tashkil etadi.
Milliy statistika qo'mitasi tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatda jami 16 685 ta faoliyat ko'rsatayotgan korxonalar ro'yxatdan o'tgan bo'lib, ularda chet el ishtiroki mavjud. Xitoy kompaniyalarining ulushi 25,1%, rus kompaniyalarining ulushi 18,6%, turk kompaniyalarining ulushi 12% ni tashkil qiladi. Bu Rossiyaning O'zbekistonning strategik iqtisodiy hamkori sifatida ko'p yillik faoliyatini tasdiqlaydi.
Qo'shma korxonalar alohida ahamiyatga ega: Rossiya bu ko'rsatkich bo'yicha Xitoy va Turkiyadan oldinda. Rossiya ishtirokida ro'yxatdan o'tgan kompaniyalarning umumiy sonidan 905 nafari o'zbekistonlik sheriklar bilan birgalikda tashkil etilgan. Xuddi shunday toifada Xitoy 647 ta kompaniya, Turkiya esa 484 ta kompaniya tomonidan taqdim etilgan.
Rossiyaning O'zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan sarmoyasi allaqachon 15 milliard dollardan oshdi. Bunda amaldagi va rejalashtirilgan ikki tomonlama loyihalarning umumiy portfeli 60 milliard dollarga baholanmoqda. Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari energetika, transport infratuzilmasi, mashinasozlik, qishloq xo'jaligi, farmatsevtika va axborot texnologiyalarini o'z ichiga oladi.
Rossiyalik investorlarning tobora ortib borayotgan ishtiroki nafaqat O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga bo'lgan ishonchni, balki ma'muriy protseduralarni soddalashtirish va investorlarning huquqiy himoyasini kuchaytirish orqali xorijiy sheriklar uchun ochilishda davom etayotgan respublika bozoriga doimiy qiziqishni ham ko'rsatmoqda.

As of July 1, 2025, Russia occupies the second position among the largest foreign investors in Uzbekistan, second only to China. 3,098 enterprises with Russian capital operate in the republic, which is 18.6% of the total number of companies with foreign participation.
According to data published by the National Statistics Committee, a total of 16,685 operating enterprises with foreign participation are registered in the country. Chinese companies account for 25.1%, Russian — 18.6%, and Turkish-12%. This confirms the continued long-term activity of Russia as a strategic economic partner of Uzbekistan.
Joint ventures are particularly important: Russia is the leader in this indicator, ahead of China and Turkey. Of the total number of registered companies with Russian participation, 905 were created jointly with Uzbek partners. In the same category, China is represented by 647 companies, and Turkey — 484.
Russian investments in Uzbekistan's economy have already exceeded $ 15 billion. At the same time, the total portfolio of existing and planned bilateral projects is estimated at $ 60 billion. The main areas of cooperation include energy, transport infrastructure, mechanical engineering, agriculture, pharmaceuticals and information technology.
The growing involvement of Russian investors indicates not only confidence in the reforms being implemented in Uzbekistan, but also a steady interest in the republic's market, which continues to open up to foreign partners thanks to simplified administrative procedures and increased legal protection of investors.