O'zbekistonda muvofiqlikni baholash organlarini tayinlash (notifikatsiya qilish) ning yangi tartibi tasdiqlandi, bu esa texnik jihatdan tartibga solish tizimini modernizatsiya qilishda muhim bo'g'in bo'ladi. Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 12-iyuldagi 432-sonli qarori bilan mahsulotlarning muvofiqligini baholash tizimidagi tomonlarning talablari, tartib-taomillari va javobgarligini rasmiylashtiradigan uch oydan keyin kuchga kiradigan Nizom qabul qilindi.
Notifikatsiya mexanizmi 2023 yil fevraldagi "texnik tartibga solish to'g'risida" gi qonunga muvofiq ishlab chiqilgan. Mahsulot sifati va xavfsizligini tasdiqlash bilan shug'ullanadigan vakolatli tashkilotlarni tanlashda shaffoflik va xolislikni oshirishga qaratilgan, shu jumladan sinovlar, sertifikatlash va tekshirish nazorati.
Hujjat tayinlovchi va tayinlangan tuzilmalarga qat'iy talablarni kiritadi. Xususan, manfaatlar to'qnashuvi chiqarib tashlanadi, olingan ma'lumotlarning maxfiyligi majburiydir va vakolatli organni tayinlash to'g'risidagi barcha qarorlar unga aloqador bo'lmagan shaxslar tomonidan qabul qilinishi kerak. Bundan tashqari, tayinlangan organlar muvofiqlikni baholash natijalariga yuqori darajadagi ishonchni ta'minlab, xolis va xolisona harakat qilishlari shart.
Muvofiqlikni baholash organlari bir qator shartlar bajarilganda notifikatsiya qilingan maqomga ega bo'lishlari mumkin. Asosiy talablar qatoriga O'zbekiston Respublikasi rezidentining huquqiy maqomi, ushbu sohada kamida uch yillik ish tajribasi, shuningdek, e'lon qilingan faoliyat sohasi doirasida sinovlarni amalga oshirishga qodir bo'lgan o'z akkreditatsiyalangan laboratoriyalarining mavjudligi kiradi. Muvofiqlik, shuningdek, texnik reglamentlarda ko'rsatilgan talablarni bajarishni talab qiladi. Ular yo'qligida Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan normativlar qo'llaniladi.
Ushbu qoidaning amalga oshirilishi texnik jihatdan tartibga solish sohasida, ayniqsa eksportning o'sishi, xalqaro bozorlarga integratsiyalashuvi va sanoat sektorining rivojlanishi sharoitida yagona qoidalarni yaratishga yo'l ochadi. Tayinlangan organlarning joriy va shaffof reyestrini shakllantirish O'zbekistonda yangi tartibga solish va nazorat arxitekturasining bir qismi bo'ladi.
Tushunarli va standartlashtirilgan notifikatsiya tartib — qoidalarini joriy etish biznesga sertifikatlashtirish zanjirida ishtirok etish uchun qanday talablarga rioya qilish kerakligini oldindan tushunishga imkon beradi va davlat ortiqcha ma'muriyatsiz samarali nazorat vositasini oladi.

В Узбекистане утвержден новый порядок назначения (нотификации) органов по оценке соответствия, который станет ключевым звеном в модернизации системы технического регулирования. Постановлением Кабинета Министров №432 от 12 июля 2025 года принято положение, вступающее в силу через три месяца, которое формализует требования, процедуры и ответственность сторон в системе оценки соответствия продукции.
Механизм нотификации разработан в соответствии с Законом «О техническом регулировании» от февраля 2023 года. Он направлен на повышение прозрачности и объективности в выборе уполномоченных организаций, занимающихся подтверждением качества и безопасности продукции, включая испытания, сертификацию и инспекционный контроль.
Документ вводит строгие требования как к назначающим, так и к назначаемым структурам. В частности, исключаются конфликты интересов, обязательна конфиденциальность полученной информации, а все решения о назначении уполномоченного органа должны приниматься неаффилированными с ним лицами. Кроме того, назначенные органы обязаны действовать беспристрастно и объективно, обеспечивая высокий уровень доверия к результатам оценки соответствия.
Органы по оценке соответствия смогут получить статус нотифицированного при выполнении ряда условий. Среди ключевых требований — наличие юридического статуса резидента Республики Узбекистан, минимум трехлетний опыт работы в данной сфере, а также наличие собственных аккредитованных лабораторий, способных выполнять испытания в пределах заявленной области деятельности. Для соответствия также потребуется выполнение требований, прописанных в технических регламентах. При их отсутствии применяются нормативы, утвержденные Кабинетом Министров.
Реализация положения открывает путь к созданию единых правил в сфере технического регулирования, особенно в контексте роста экспорта, интеграции в международные рынки и развития промышленного сектора. Формирование актуального и прозрачного реестра назначенных органов станет частью новой архитектуры регулирования и контроля в Узбекистане.
Введение понятных и стандартизированных процедур нотификации позволяет бизнесу заранее понимать, какие требования необходимо соблюсти, чтобы участвовать в цепочке сертификации, а государству — получить эффективный инструмент надзора без избыточного администрирования.