O'zbekistonda yoshlar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash va 18 yoshdan 30 yoshgacha bo'lgan fuqarolar o'rtasida bandlikka ko'maklashishning barqaror tizimini shakllantirishga qaratilgan yangi qaror tasdiqlandi. Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-iyuldagi 426-sonli hujjati innovatsion mahsulot va xizmatlarni yaratuvchi startaplarni keng miqyosda ishga tushirish uchun me'yoriy va moliyaviy asos yaratadi hamda dasturni boshqarish uchun raqamli platforma yaratishni nazarda tutadi.
Tasdiqlangan Nizomga muvofiq moliyalashtirish manbai yoshlar ishlari agentligi qoshida faoliyat yuritayotgan yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish Davlat maqsadli jamg'armasi hisoblanadi. Eng muhim vosita tijorat banklari orqali kreditlash tizimi bo'ladi. Ushbu protsedura arizalarni oldindan ko'rib chiqish, mablag'larni banklarga yuborish va keyinchalik yosh tadbirkorlarga loyiha turlari bo'yicha tabaqalashtirilgan shartlarda qarz mablag'larini taqdim etishni o'z ichiga oladi.
Taqdim etilayotgan kreditlar hajmi faoliyatning o'ziga xos xususiyatlariga qarab 100 milliondan 2,5 milliard so'mgacha o'zgarib turadi. To'g'ridan-to'g'ri kreditlashdan tashqari, dastur ikkita asosiy yo'nalish bo'yicha xarajatlarni 50 foizgacha qisman qoplashni nazarda tutadi:
- Xalqaro va mahalliy mentorlar, ekspertlar va murabbiylarni jalb etish - 100 million so'mgacha;
- Xorijiy tezlashtirish va inkubatsiya dasturlarida ishtirok etish-10 ming AQSh dollarigacha.
Shuningdek, bazaviy hisoblash miqdorining 320 baravarigacha bo 'lgan kreditlar ta' lim xizmatlarini, shu jumladan chet tillarini o 'qitishni rivojlantirishga yo' naltiriladigan olis va borish qiyin bo 'lgan tumanlar ro' yxati ham belgilandi.
Islohotning asosiy elementi raqamlashtirish bo'ladi: 2025-yil oxirigacha ariza berish jarayonini avtomatlashtirish, loyiha holatini kuzatish va qo'llab-quvvatlash dasturlari samaradorligini kuzatish uchun yagona elektron platforma paydo bo'ladi. Ushbu yechim shaffoflikni oshiradi, ma'muriy to'siqlarni kamaytiradi va yoshlarning resurslardan foydalanishini tezlashtiradi.
Ushbu tashabbusning amalga oshirilishi milliy innovatsion ekotizimni rivojlantirish uchun qo'shimcha imkoniyatlar ochadi. Yoshlar o'rtasida tadbirkorlikka bo'lgan qiziqish ortib borayotganligi sababli, hukumat nafaqat moliyaviy vositalardan foydalanish imkoniyatini ta'minlashga, balki murabbiylik, tajriba almashish va g'oyalarni kengaytirish uchun to'liq infratuzilmani yaratishga intiladi.

В Узбекистане утверждено новое постановление, направленное на формирование устойчивой системы поддержки молодежного предпринимательства и содействие занятости среди граждан от 18 до 30 лет. Документ Кабинета Министров №426 от 10 июля 2025 года закладывает нормативную и финансовую основу для масштабного запуска стартапов, создающих инновационные продукты и услуги, а также предусматривает создание цифровой платформы для управления программой.
Согласно утвержденному положению, источником финансирования выступает Государственный целевой фонд развития молодежного предпринимательства, функционирующий при Агентстве по делам молодежи. Важнейшим инструментом станет система кредитования через коммерческие банки. Процедура включает предварительное рассмотрение заявок, направление средств в банки и последующее предоставление заемных средств молодым предпринимателям на условиях, дифференцированных по видам проектов.
Размер предоставляемых кредитов варьируется от 100 миллионов до 2,5 миллиарда сумов в зависимости от специфики деятельности. Кроме прямого кредитования, программа предусматривает частичное возмещение расходов до 50 процентов в рамках двух ключевых направлений:
– Привлечение международных и местных менторов, экспертов и тренеров — до 100 миллионов сумов;
– Участие в зарубежных программах акселерации и инкубации — до 10 тысяч долларов США.
Определён также перечень отдалённых и труднодоступных районов, где кредиты в размере до 320 базовых расчётных величин будут направляться на развитие образовательных услуг, включая обучение иностранным языкам.
Ключевым элементом реформы станет цифровизация: к концу 2025 года появится единая электронная платформа для автоматизации процесса подачи заявок, отслеживания статуса проектов и мониторинга эффективности программ поддержки. Это решение позволит повысить прозрачность, сократить административные барьеры и ускорить доступ молодежи к ресурсам.
Внедрение этой инициативы открывает дополнительные возможности для развития национальной инновационной экосистемы. В условиях растущего интереса к предпринимательству среди молодёжи, правительство стремится не только обеспечить доступ к финансовым инструментам, но и создать полноценную инфраструктуру наставничества, обмена опытом и масштабирования идей.