Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi O'zbekiston Respublikasining rasmiy delegatsiyasi 8 va 9 iyul kunlari Gruziyaga amaliy tashrif bilan tashrif buyurdi. Tashrif dasturida ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar bo'yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilingan bir qator yuqori darajadagi uchrashuvlar bo'lib o'tdi.
Gruziya prezidenti Mixail Kavelashvili bilan muzokaralar doirasida tomonlar siyosiy aloqalarning yuqori darajasini tasdiqladilar, shuningdek, iqtisodiyot, madaniyat va ta'lim sohalarida o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash yo'lini belgilab oldilar.
Gruziya bosh vaziri Iroqliy Kobaxidze O'zbekiston tashqi siyosat idorasi rahbari bilan uchrashuv o'tkazdi, unda siyosiy muloqotni faollashtirish istiqbollari, ikki tomonlama loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, iqtisodiy kooperatsiyaning uzoq muddatli ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Tashrif davomida ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi. Gruziya tashqi ishlar vaziri Mak Bochorishvili bilan muzokaralar yakunlari bo'yicha 2025-2026 yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturi imzolandi, u konsullik masalalaridan tortib diplomatik almashinuvgacha bo'lgan ko'plab yo'nalishlarni qamrab oldi.
Shuningdek, Gruziya parlamenti raisi Shalva Papuashvili bilan muzokaralar bo'lib o'tdi, unda parlament diplomatiyasining davlatlar o'rtasidagi ishonch va o'zaro tushunishni mustahkamlashdagi ahamiyati ta'kidlandi.
Tashrif kun tartibida savdo-iqtisodiy hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi. Gruziya iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vaziri Mariam Kvrivishvili bilan uchrashuv investitsiya hamkorligini kengaytirish va qo'shma infratuzilma va logistika loyihalarini amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlarni muhokama qilish doirasida bo'lib o'tdi.
Tashrif doirasida ta'lim va fan vaziri Givi Mikanadze bilan alohida uchrashuv bo'lib o'tdi. Tomonlar ilmiy almashinuv istiqbollari, akademik sheriklikni rivojlantirish va ikki mamlakat universitetlari o'rtasida ta'lim tashabbuslarini boshlash masalalarini muhokama qildilar.
Tashrif yakunida O'zbekiston delegatsiyasi Tbilisidagi Alisher Navoiy nomidagi bog'ga gullar qo'yib, xalqlar o'rtasidagi madaniy va ma'naviy yaqinlikni ta'kidladi. Park ko'p yillik gumanitar aloqalar va umumiy tarixiy merosga hurmat ramzi hisoblanadi.
Tashrif O'zbekiston va Gruziya o'rtasidagi ishonchning yuqori darajasini, shuningdek, muhim sohalarda barqaror strategik sheriklikni shakllantirish istagini tasdiqladi.

An official delegation of the Republic of Uzbekistan headed by Foreign Minister Bakhtiyor Saidov paid a working visit to Georgia on July 8-9. The program of the visit included a number of high-level meetings, during which issues of strengthening bilateral relations, expanding economic cooperation and coordinating positions on topical issues on the international agenda were discussed.
During the talks with Georgian President Mikheil Kavelashvili, the parties confirmed the high level of political contacts, as well as outlined a course for further strengthening mutually beneficial cooperation in the fields of economy, culture and education.
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze held a meeting with the head of the Uzbek Foreign Ministry, during which they discussed the prospects for intensifying the political dialogue, the implementation of bilateral projects, as well as long-term priorities for economic cooperation.
Special attention was paid to strengthening cooperation between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries. Following the talks with Georgian Foreign Minister Maka Bochorishvili, a cooperation program for 2025-2026 was signed, covering a wide range of areas — from consular issues to diplomatic exchange.
Negotiations were also held with Speaker of the Georgian Parliament Shalva Papuashvili, where the importance of parliamentary diplomacy in strengthening trust and mutual understanding between states was emphasized.
Special emphasis was placed on trade and economic partnership in the agenda of the visit. The meeting with Georgian Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili was held in the context of discussing measures to expand investment cooperation and implement joint infrastructure and logistics projects.
During the visit, a separate meeting was held with the Minister of Education and Science Givi Mikanadze. The parties discussed the prospects of scientific exchange, the development of academic partnership and the launch of educational initiatives between universities of the two countries.
At the end of the visit, the delegation of Uzbekistan laid flowers in the Alisher Navoi Park in Tbilisi, emphasizing the cultural and spiritual closeness between the peoples. The park is a symbol of long-standing humanitarian ties and respect for the common historical heritage.
The visit confirmed the high level of trust between Uzbekistan and Georgia, as well as the desire to form a sustainable strategic partnership in key areas.