Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi O'zbekiston Respublikasining rasmiy delegatsiyasi 8 va 9 iyul kunlari Gruziyaga amaliy tashrif bilan tashrif buyurdi. Tashrif dasturida ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar bo'yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilingan bir qator yuqori darajadagi uchrashuvlar bo'lib o'tdi.
Gruziya prezidenti Mixail Kavelashvili bilan muzokaralar doirasida tomonlar siyosiy aloqalarning yuqori darajasini tasdiqladilar, shuningdek, iqtisodiyot, madaniyat va ta'lim sohalarida o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash yo'lini belgilab oldilar.
Gruziya bosh vaziri Iroqliy Kobaxidze O'zbekiston tashqi siyosat idorasi rahbari bilan uchrashuv o'tkazdi, unda siyosiy muloqotni faollashtirish istiqbollari, ikki tomonlama loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, iqtisodiy kooperatsiyaning uzoq muddatli ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Tashrif davomida ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi. Gruziya tashqi ishlar vaziri Mak Bochorishvili bilan muzokaralar yakunlari bo'yicha 2025-2026 yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturi imzolandi, u konsullik masalalaridan tortib diplomatik almashinuvgacha bo'lgan ko'plab yo'nalishlarni qamrab oldi.
Shuningdek, Gruziya parlamenti raisi Shalva Papuashvili bilan muzokaralar bo'lib o'tdi, unda parlament diplomatiyasining davlatlar o'rtasidagi ishonch va o'zaro tushunishni mustahkamlashdagi ahamiyati ta'kidlandi.
Tashrif kun tartibida savdo-iqtisodiy hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi. Gruziya iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vaziri Mariam Kvrivishvili bilan uchrashuv investitsiya hamkorligini kengaytirish va qo'shma infratuzilma va logistika loyihalarini amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlarni muhokama qilish doirasida bo'lib o'tdi.
Tashrif doirasida ta'lim va fan vaziri Givi Mikanadze bilan alohida uchrashuv bo'lib o'tdi. Tomonlar ilmiy almashinuv istiqbollari, akademik sheriklikni rivojlantirish va ikki mamlakat universitetlari o'rtasida ta'lim tashabbuslarini boshlash masalalarini muhokama qildilar.
Tashrif yakunida O'zbekiston delegatsiyasi Tbilisidagi Alisher Navoiy nomidagi bog'ga gullar qo'yib, xalqlar o'rtasidagi madaniy va ma'naviy yaqinlikni ta'kidladi. Park ko'p yillik gumanitar aloqalar va umumiy tarixiy merosga hurmat ramzi hisoblanadi.
Tashrif O'zbekiston va Gruziya o'rtasidagi ishonchning yuqori darajasini, shuningdek, muhim sohalarda barqaror strategik sheriklikni shakllantirish istagini tasdiqladi.

Официальная делегация Республики Узбекистан во главе с министром иностранных дел Бахтиёром Саидовым 8 и 9 июля посетила Грузию с рабочим визитом. Программа визита включала ряд встреч на высоком уровне, в ходе которых обсуждались вопросы укрепления двусторонних отношений, расширения экономического взаимодействия и координации позиций по актуальным вопросам международной повестки.
В рамках переговоров с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили стороны подтвердили высокий уровень политических контактов, а также обозначили курс на дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества в сферах экономики, культуры и образования.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе провёл встречу с главой узбекского внешнеполитического ведомства, в ходе которой обсуждались перспективы активизации политического диалога, реализация двусторонних проектов, а также долгосрочные приоритеты экономической кооперации.
Отдельное внимание в ходе визита было уделено укреплению взаимодействия между министерствами иностранных дел двух стран. По итогам переговоров с министром иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили была подписана Программа сотрудничества на 2025–2026 годы, охватывающая широкий круг направлений — от консульских вопросов до дипломатического обмена.
Состоялись также переговоры с председателем парламента Грузии Шалвой Папуашвили, на которых было подчеркнуто значение парламентской дипломатии в укреплении доверия и взаимопонимания между государствами.
Особый акцент в повестке визита был сделан на торгово-экономическое партнёрство. Встреча с министром экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили прошла в контексте обсуждения мер по расширению инвестиционного сотрудничества и реализации совместных инфраструктурных и логистических проектов.
В рамках визита прошла отдельная встреча с министром образования и науки Гиви Миканадзе. Стороны обсудили перспективы научного обмена, развитие академического партнёрства и запуск образовательных инициатив между университетами двух стран.
В завершение визита делегация Узбекистана возложила цветы в парке имени Алишера Навои в Тбилиси, подчеркивая культурную и духовную близость между народами. Парк выступает символом многолетних гуманитарных связей и уважения к общему историческому наследию.
Визит подтвердил высокий уровень доверия между Узбекистаном и Грузией, а также стремление к формированию устойчивого стратегического партнёрства в ключевых сферах.