O'zbekiston davlat aktivlarini boshqarish agentligi mamlakatning eng yirik sug'urta kompaniyalaridan biri — "O'zagrosug'urta"AJ aksiyalarining nazorat paketini xalqaro xususiylashtirishga kirishdi. Davlat strategik va institutsional investorlarga, shu jumladan xorijiy kompaniyalarga aktivlarni sotib olish imkoniyatini berib, ishtirok etish ulushining 99,35 foizini amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
"O'zagrosug'urta" AJ O'zbekistonning butun hududini qamrab oluvchi keng mintaqaviy tarmoq orqali 100 dan ortiq sug'urta xizmatlarini taqdim etadi. Shtatda mingga yaqin agent bor va 2024 yil yakunlariga ko'ra kompaniya 418,2 milliard so'm sug'urta mukofotlarini yig'di. Moody's xalqaro reyting agentligi kompaniyaga Ba3 reytingini berdi, bu uning barqaror moliyaviy ahvoli va investitsion jozibadorligini tasdiqlaydi.
Xususiylashtirish jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi. Birinchi bosqichda potentsial investorlar qiziqish ifodasini taqdim etadilar — bu ulushni sotib olishga qiziqish ifodasi. Ikkinchisida-oldindan tanlangan ishtirokchilar majburiy takliflarni yuboradilar, hujjatlarga kirish huquqiga ega bo'ladilar va korporativ va moliyaviy hisobotlarni tahlil qiladilar.
Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasi moliyaviy maslahatchi sifatida bitim jarayonini tashkil qiladi. Aktivni mustaqil baholash PwC tomonidan amalga oshiriladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun potentsial investorlar bir qator talablarga javob berishi kerak: davlat tuzilmalari bilan aloqaning yo'qligi, sanktsiyalar ro'yxatiga qo'shilmaslik, mulkning shaffof tuzilishi va tasdiqlangan moliyaviy imkoniyatlar. Ikkinchi bosqichda oshkor qilmaslik to'g'risidagi bitimni imzolash, virtual ma'lumotlar xonasiga kirish huquqini berish va taklif summasining kamida bir foizi miqdorida kafolat depozitini kiritish ko'zda tutilgan.
Arizalar 2025-yil 22-avgust, Toshkent vaqti bilan soat 23:59 gacha rus, o'zbek yoki ingliz tillarida qabul qilinadi. Hujjatlar rasmiy maslahatchi tomonidan ko'rsatilgan elektron pochta manziliga yuboriladi.
"O'zagrosug'urta" ni xususiylashtirish O'zbekiston davlat sektorida davom etayotgan islohotlar doirasida amalga oshirilayotgan eng yirik bitimlardan biri bo'lib, mamlakat sug'urta industriyasida xususiy kapital ulushini kengaytirish, raqobatni kuchaytirish va korporativ boshqaruvning ilg'or tajribalarini jalb etishga qaratilgan.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана приступило к международной приватизации контрольного пакета акций одной из крупнейших страховых компаний страны — АО «Узагросугурта». Государство планирует реализовать 99,35% доли участия, предоставив возможность приобретения активов стратегическим и институциональным инвесторам, включая иностранные компании.
АО «Узагросугурта» предоставляет более 100 видов страховых услуг через широкую региональную сеть, охватывающую всю территорию Узбекистана. В штате — почти тысяча агентов, а по итогам 2024 года компания собрала 418,2 миллиарда сумов страховых премий. Международное рейтинговое агентство Moody’s присвоило компании рейтинг на уровне Ba3, что подтверждает её стабильное финансовое положение и инвестиционную привлекательность.
Процедура приватизации будет проходить в два этапа. На первом этапе потенциальные инвесторы подают Expression of Interest — выражение заинтересованности в приобретении доли. На втором — предварительно отобранные участники направят обязывающие предложения, получат доступ к документации и проведут анализ корпоративной и финансовой отчётности.
Организацией процесса сделки занимается международная консалтинговая компания Deloitte в качестве финансового консультанта. Независимую оценку актива осуществляет PwC.
Для участия в отборе потенциальные инвесторы должны соответствовать ряду требований: отсутствие связи с государственными структурами, непричастность к санкционным спискам, прозрачная структура собственности и подтверждённые финансовые возможности. На втором этапе предусмотрено подписание соглашения о неразглашении, предоставление доступа к виртуальной комнате данных и внесение гарантийного депозита в размере не менее одного процента от суммы предложения.
Заявки принимаются до 22 августа 2025 года, 23:59 по ташкентскому времени, на русском, узбекском или английском языке. Документы направляются на адрес электронной почты, указанный официальным консультантом.
Приватизация «Узагросугурта» станет одной из крупнейших сделок в рамках продолжающейся реформы государственного сектора Узбекистана и направлена на расширение доли частного капитала в страховой индустрии страны, повышение конкуренции и привлечение передовых практик корпоративного управления.