2025 yilning yanvar — may oylarida O'zbekiston 1 million 562 mingta mobil telefon import qildi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 2,5 foizga ko'pdir. Davlat statistika qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, import qilingan qurilmalarning umumiy qiymati 159 million AQSh dollarini tashkil etdi.
Smartfonlarning asosiy etkazib beruvchisi Xitoy bo'lib qolmoqda-bu 1 million 193 ming donani tashkil etadi, bu barcha importning 76 foizidan ko'prog'iga teng. Shuningdek, Vetnamdan 304,5 ming dona, shuningdek Birlashgan Arab Amirliklari (47,3 ming), Hindiston (15,6 ming) va boshqa mamlakatlardan (1 ming donadan kam) katta hajmlar kelib tushdi.
Importning o'sishi bojxona siyosatidagi sezilarli o'zgarishlar fonida ro'y bermoqda. 2025 yil 1 yanvardan boshlab mamlakatda qurilma qiymatining 30 foizi miqdorida yagona bojxona to'lovi joriy etildi. U ichki bozorda mahsulot narxining oshishiga olib keladigan alohida bojlar va qo'shilgan qiymat solig'ini o'z ichiga olgan oldingi tizimni almashtirdi.
Shu bilan birga, iste'molchilar barcha mobil qurilmalarni UzIMEI milliy tizimida ro'yxatdan o'tkazishlari shart, bu esa sotib olish xarajatlarini ham oshiradi. Ushbu chora-tadbirlar xarid qilish afzalliklariga ta'sir ko'rsatdi: asosan Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlaridan etkazib beriladigan arzonroq modellarga qiziqish ortdi.
Bozorning asosiy tendentsiyalari orasida talabning o'rta va byudjet narxlari segmentiga o'tishi, muqobil brendlarning rolini kuchaytirish, onlayn saytlar orqali xaridlarning ko'payishi va parallel import kiradi. Import qilinadigan elektronikaga fiskal yukning kuchayishi yangi etkazib berish kanallari va logistika yo'nalishlariga qiziqishni kuchaytiruvchi omil bo'ldi.
Tahlilchilar hozirgi dinamikani mamlakatda mobil qurilmalarga bo'lgan talabning davom etishi, aholining raqamli faolligining oshishi va mobil tijoratning rivojlanishi bilan bog'lashdi. Smartfonlarning keng kirib borishini hisobga olib, bozor O'zbekiston importining eng yirik iste'mol segmentlaridan biri bo'lib qolmoqda.

В январе — мае 2025 года Узбекистан импортировал 1 миллион 562 тысячи мобильных телефонов, что на 2,5 процента больше по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. По данным Государственного комитета по статистике, суммарная стоимость ввезённых устройств составила 159 миллионов долларов США.
Основным поставщиком смартфонов остаётся Китай — на его долю приходится 1 миллион 193 тысячи единиц, что эквивалентно более 76 процентам всего импорта. Существенные объёмы также поступили из Вьетнама — 304,5 тысячи штук, а также из Объединённых Арабских Эмиратов (47,3 тысячи), Индии (15,6 тысячи) и других стран (менее 1 тысячи единиц).
Рост импорта происходит на фоне значительных изменений в таможенной политике. С первого января 2025 года в стране введён единый таможенный платёж в размере 30 процентов от стоимости устройства. Он заменил прежнюю систему, включавшую отдельные пошлины и налог на добавленную стоимость, что привело к удорожанию продукции на внутреннем рынке.
Одновременно потребители обязаны регистрировать все мобильные устройства в национальной системе UzIMEI, что также увеличивает расходы при покупке. Эти меры повлияли на покупательские предпочтения: усилился интерес к более доступным моделям, преимущественно поставляемым из стран Юго-Восточной Азии.
Среди ключевых рыночных трендов — смещение спроса в сторону среднего и бюджетного ценового сегмента, усиление роли альтернативных брендов, а также рост количества покупок через онлайн-площадки и параллельный импорт. Ужесточение фискальной нагрузки на ввозимую электронику стало фактором, стимулирующим интерес к новым каналам поставки и логистическим маршрутам.
Аналитики связывают текущую динамику с продолжающимся высоким спросом на мобильные устройства в стране, ростом цифровой активности населения и развитием мобильной коммерции. Учитывая широкое проникновение смартфонов, рынок продолжает оставаться одним из крупнейших потребительских сегментов импорта Узбекистана.