Rossiyaning eng yirik bozori Wildberries o'zining birinchi yirik imidj kampaniyasini "odamlar tanlaydi"shiori ostida boshladi. Kompaniyaning aloqa strategiyasining yangi bosqichi brendning mashhur pozitsiyasini kuchaytirishga va uning millionlab foydalanuvchilarning kundalik hayotidagi rolini hissiy jihatdan qayta ko'rib chiqishga qaratilgan.
Kampaniyaning Markaziy qismi oddiy, ammo chuqur tan olingan ibora atrofida qurilgan video edi — bu ichki istakni ifodalovchi "bu erda". Videoning syujeti Rossiyada iste'molchilar tajribasini o'zgartirish haqida hikoya qiladi — kartonda kiyim-kechak bilan jihozlangan ko'cha bozorlaridan tortib, qulay tarqatish punktlari va tovarlarga tezkor kirish imkoniyatiga ega raqamli platformalargacha. Hikoyachi rolini Wildberries asoschisi Tatyana kim ijro etadi.
Kompaniya vakillarining so'zlariga ko'ra, kampaniya bezaksiz hayotni aks ettiradi: oddiy odamlar, haqiqiy hikoyalar, odatiy onlayn xarid qilish marosimlari. Hikoyaning markazida reklama qahramoni sifatida brend emas, balki wildberries ishonchli yordamchi va kundalik hayotning bir qismiga aylangan foydalanuvchi.
Kompaniyaning ichki tadqiqotlari shuni ko'rsatadiki, brend yillar davomida organik "xalq" pozitsiyasiga ega bo'lgan. Uning qiyofasi reklama shiorlari orqali emas, balki memlar, kundalik hazillar, foydalanuvchi tajribasi va madaniy uyushmalar orqali shakllangan. Aynan shu narsa "odamlar tanlaydi"kampaniyasining poydevoriga aylandi.
Kompaniya ta'kidlaganidek, bugungi kunda Wildberries nafaqat xizmat, balki odam deyarli har qanday "bu erda"bajarishi mumkin bo'lgan tanish muhitdir. Yoshi, qiziqishlari yoki hayotiy sharoitlaridan qat'i nazar, platforma kundalik ehtiyojlarni qondirish uchun ko'p qirrali vosita bo'lib qolmoqda.
Kompaniyaning o'zi ma'lumotlariga ko'ra, wildberries har oy 79 million foydalanuvchiga xizmat ko'rsatadi. Bu ommaviy ishtirok va brendga bo'lgan ishonch birinchi marta imidj aloqasini boshlash uchun asosiy dalil bo'ldi. Aksiya kompaniyaning yillar davomida qurgan hissiy aloqalariga qaratilgan bo'lib, ko'pincha marketing byudjetlari orqali emas, balki xaridorlarning haqiqiy tajribasi va kundalik amaliyoti orqali amalga oshiriladi.
Wildberries — ni joylashtirishning yangi bosqichi, loyiha jamoasining fikriga ko'ra, tomoshabinlar bilan yanada etuk, mazmunli muloqot qilish istagini aks ettiradi-tanish hikoyalar, oddiy istaklar va kundalik qarorlar tilida.

Russia's largest marketplace Wildberries has launched its first large-scale image campaign under the slogan "People choose". A new stage in the company's communication strategy is aimed at strengthening people's brand positioning and emotionally rethinking its role in the daily lives of millions of users.
The central element of the campaign was a video clip built around a simple but deeply recognizable phrase - "I wish", expressing the innermost desire. The plot of the video tells about the transformation of the consumer experience in Russia-from street markets with fitting clothes on cardboard to digital platforms with convenient pick-up points and instant access to goods. The role of narrator is played by Wildberries founder Tatiana Kim.
According to the company's representatives, the campaign reflects life without embellishment: ordinary people, real stories, and the usual rituals of online shopping. In the center of the story is not the brand as an advertising hero, but the user for whom Wildberries has become a reliable assistant and part of their daily routine.
Internal research of the company shows that the brand has acquired an organic "folk" positioning over the years of its existence. Its image was formed not through advertising slogans, but through memes, everyday jokes, user experience, and cultural associations. This is exactly what became the foundation of the "People choose" campaign.
As the company emphasizes, Wildberries today is not just a service, but a familiar environment in which a person can perform almost any "I wish". Regardless of age, interests, or life circumstances, the platform remains a universal tool for meeting everyday needs.
According to the company itself, Wildberries serves 79 million users every month. Mass engagement and trust in the brand were the key arguments for launching the first ever image communication service. The campaign focuses on the emotional connection that the company has built over the years, often not through marketing budgets, but through the real experience and daily practice of customers.
The new stage of Wildberries ' positioning, according to the project team, reflects the desire for a more mature, meaningful dialogue with the audience — in the language of familiar stories, simple desires and everyday decisions.