Rossiyaning eng yirik bozori Wildberries o'zining birinchi yirik imidj kampaniyasini "odamlar tanlaydi"shiori ostida boshladi. Kompaniyaning aloqa strategiyasining yangi bosqichi brendning mashhur pozitsiyasini kuchaytirishga va uning millionlab foydalanuvchilarning kundalik hayotidagi rolini hissiy jihatdan qayta ko'rib chiqishga qaratilgan.
Kampaniyaning Markaziy qismi oddiy, ammo chuqur tan olingan ibora atrofida qurilgan video edi — bu ichki istakni ifodalovchi "bu erda". Videoning syujeti Rossiyada iste'molchilar tajribasini o'zgartirish haqida hikoya qiladi — kartonda kiyim-kechak bilan jihozlangan ko'cha bozorlaridan tortib, qulay tarqatish punktlari va tovarlarga tezkor kirish imkoniyatiga ega raqamli platformalargacha. Hikoyachi rolini Wildberries asoschisi Tatyana kim ijro etadi.
Kompaniya vakillarining so'zlariga ko'ra, kampaniya bezaksiz hayotni aks ettiradi: oddiy odamlar, haqiqiy hikoyalar, odatiy onlayn xarid qilish marosimlari. Hikoyaning markazida reklama qahramoni sifatida brend emas, balki wildberries ishonchli yordamchi va kundalik hayotning bir qismiga aylangan foydalanuvchi.
Kompaniyaning ichki tadqiqotlari shuni ko'rsatadiki, brend yillar davomida organik "xalq" pozitsiyasiga ega bo'lgan. Uning qiyofasi reklama shiorlari orqali emas, balki memlar, kundalik hazillar, foydalanuvchi tajribasi va madaniy uyushmalar orqali shakllangan. Aynan shu narsa "odamlar tanlaydi"kampaniyasining poydevoriga aylandi.
Kompaniya ta'kidlaganidek, bugungi kunda Wildberries nafaqat xizmat, balki odam deyarli har qanday "bu erda"bajarishi mumkin bo'lgan tanish muhitdir. Yoshi, qiziqishlari yoki hayotiy sharoitlaridan qat'i nazar, platforma kundalik ehtiyojlarni qondirish uchun ko'p qirrali vosita bo'lib qolmoqda.
Kompaniyaning o'zi ma'lumotlariga ko'ra, wildberries har oy 79 million foydalanuvchiga xizmat ko'rsatadi. Bu ommaviy ishtirok va brendga bo'lgan ishonch birinchi marta imidj aloqasini boshlash uchun asosiy dalil bo'ldi. Aksiya kompaniyaning yillar davomida qurgan hissiy aloqalariga qaratilgan bo'lib, ko'pincha marketing byudjetlari orqali emas, balki xaridorlarning haqiqiy tajribasi va kundalik amaliyoti orqali amalga oshiriladi.
Wildberries — ni joylashtirishning yangi bosqichi, loyiha jamoasining fikriga ko'ra, tomoshabinlar bilan yanada etuk, mazmunli muloqot qilish istagini aks ettiradi-tanish hikoyalar, oddiy istaklar va kundalik qarorlar tilida.

Крупнейший маркетплейс России Wildberries запустил свою первую масштабную имиджевую кампанию под слоганом «Люди выбирают». Новый этап в коммуникационной стратегии компании направлен на усиление народного позиционирования бренда и эмоциональное переосмысление его роли в повседневной жизни миллионов пользователей.
Центральным элементом кампании стал видеоролик, построенный вокруг простой, но глубоко узнаваемой фразы — «Вот бы», выражающей сокровенное желание. Сюжет ролика рассказывает о трансформации потребительского опыта в России — от уличных рынков с примеркой одежды на картонке до цифровых платформ с удобными пунктами выдачи и мгновенным доступом к товарам. Роль рассказчика исполняет основатель Wildberries Татьяна Ким.
По словам представителей компании, в кампании отражена жизнь без прикрас: обычные люди, реальные истории, привычные ритуалы онлайн-покупок. В центре повествования — не бренд как рекламный герой, а пользователь, для которого Wildberries стал надёжным помощником и частью повседневной рутины.
Внутренние исследования компании показывают, что бренд за годы существования приобрёл органичное «народное» позиционирование. Его образ формировался не через рекламные слоганы, а через мемы, повседневные шутки, пользовательский опыт и культурные ассоциации. Именно это и стало фундаментом кампании «Люди выбирают».
Как подчёркивают в компании, Wildberries сегодня — это не просто сервис, а привычная среда, в которой человек может исполнить почти любое «вот бы». Независимо от возраста, интересов или жизненных обстоятельств, платформа остаётся универсальным инструментом для удовлетворения повседневных потребностей.
По данным самой компании, ежемесячно Wildberries обслуживает 79 миллионов пользователей. Именно массовая вовлечённость и доверие к бренду стали ключевыми аргументами для запуска первой в истории имиджевой коммуникации. Кампания фокусируется на эмоциональной связи, которую компания выстраивала годами, зачастую — не через маркетинговые бюджеты, а через реальный опыт и повседневную практику покупателей.
Новый этап позиционирования Wildberries, по мнению команды проекта, отражает стремление к более зрелому, содержательному диалогу с аудиторией — на языке привычных историй, простых желаний и повседневных решений.