2025-yil 1-martdan O'zbekiston Respublikasida 2024-yil 27-dekabrda qabul qilingan "telekommunikatsiyalar to'g'risida" gi Qonunning (URQ-1015-son) yangi tahriri amal qila boshladi. Hujjat axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi chuqur Qonunchilik islohotining natijasi bo'lib, zamonaviy xalqaro tartibga solish standartlariga o'tishni aks ettiradi.
Asosiy o'zgarishlardan biri sanoatdagi terminologiyani global texnik me'yorlar va raqamli haqiqatlarga moslashtirish edi. Telekommunikatsiya sohasidagi vakolatli davlat organi texnologik o'zgarishlarga yanada moslashuvchan va tezkor javob berishga imkon beradigan atamalarni tasdiqlash va moslashtirish bo'yicha mutlaq vakolatlarga ega bo'ldi.
Yangi tahrir davlat siyosatining ustuvor yo'nalishini — Global internetdan barqaror va xavfsiz foydalanish uchun sharoit yaratishni mustahkamladi. Bu shuni anglatadiki, raqamli transformatsiya davlat darajasida sanoatning barcha ishtirokchilarining infratuzilmasi, boshqaruvi va o'zaro ta'sirini qamrab oluvchi strategik vazifa sifatida qaraladi.
Qonun barcha tartibga soluvchi va nazorat qiluvchi organlarning, shu jumladan hukumat, vakolatli idoralar, mahalliy hokimiyat organlari va xo'jalik tuzilmalarining funktsiyalari va javobgarligini aniq belgilaydi. Ushbu yondashuv shaffof va izchil tartibga solish uchun zarur bo'lgan ma'muriy boshqaruv vertikalini shakllantiradi.
Litsenziyalash tartibiga jiddiy o'zgarishlar kiritildi. Qonun ma'lumotlar uzatish tarmoqlaridan faqat ishlab chiqarish, texnologik maqsadlarda yoki bank faoliyati, to'lov tizimlari va elektron tijorat platformalari doirasida xizmatlar ko'rsatish uchun foydalanadigan tashkilotlarni majburiy litsenziya olishdan ozod qiladi.
Operatorlar va provayderlar o'rtasida telekommunikatsiya infratuzilmasidan birgalikda foydalanish imkoniyati mustahkamlandi. Bu faol (uskunalar) va passiv (aloqa kanallari, ustunlar, radiochastota spektri) elementlarga tegishli. Ushbu qadam xarajatlarni kamaytirish va raqobatni rag'batlantirishga qaratilgan, ayniqsa mintaqalarda.
Yangi talablar qatoriga telekommunikatsiya infratuzilmasini jamoat, turar joy va ma'muriy maqsadlar uchun bino va inshootlarning me'moriy loyihalariga majburiy integratsiya qilish kiradi. Bu qurilish bosqichida ham ob'ektlarning raqamli xizmatlarga texnik tayyorligini ta'minlaydi.
IMEI kodlarini ro'yxatdan o'tkazmasdan mobil qurilmalar aloqa tarmoqlariga ulana olmasligi alohida norma bo'lib, bu "kulrang" importga qarshi kurashning huquqiy mexanizmini kuchaytiradi va operatorlar, davlat va oxirgi foydalanuvchilar manfaatlarini himoya qiladi.

С 1 марта 2025 года в Республике Узбекистан начала действовать новая редакция Закона «О телекоммуникациях» (№ URQ-1015), принятая 27 декабря 2024 года. Документ стал результатом глубокой законодательной реформы в сфере информационно-коммуникационных технологий и отражает переход к современным международным стандартам регулирования.
Одним из ключевых изменений стало приведение терминологии в отрасли в соответствие с глобальными техническими нормами и цифровыми реалиями. Уполномоченный государственный орган в сфере телекоммуникаций получил исключительные полномочия по утверждению и адаптации терминов, что позволяет более гибко и оперативно реагировать на технологические сдвиги.
Новая редакция закрепила приоритетное направление государственной политики — создание условий для устойчивого и безопасного использования глобальной сети Интернет. Это означает, что цифровая трансформация рассматривается на уровне государства как стратегическая задача, охватывающая инфраструктуру, управление и взаимодействие всех участников отрасли.
Закон чётко разграничивает функции и ответственность всех регулирующих и контрольных органов, включая правительство, уполномоченные ведомства, органы местной власти и хозяйственные структуры. Такой подход формирует вертикаль административного управления, необходимую для прозрачного и последовательного регулирования.
Существенные изменения внесены в порядок лицензирования. Закон освобождает от обязательного получения лицензии те организации, которые используют сети передачи данных исключительно в производственных, технологических целях или для оказания услуг в рамках банковской деятельности, платёжных систем и платформ электронной коммерции.
Закреплена возможность совместного использования телекоммуникационной инфраструктуры между операторами и провайдерами. Это касается как активных (оборудование), так и пассивных (каналы связи, мачты, радиочастотный спектр) элементов. Этот шаг направлен на снижение издержек и стимулирование конкуренции, особенно в регионах.
В числе новых требований — обязательная интеграция телекоммуникационной инфраструктуры в архитектурные проекты зданий и сооружений общественного, жилого и административного назначения. Это позволит обеспечить техническую готовность объектов к цифровым услугам ещё на этапе строительства.
Отдельной нормой закреплено, что мобильные устройства без регистрации IMEI-кодов не смогут подключаться к сетям связи, что усиливает правовой механизм борьбы с «серым» импортом и защищает интересы операторов, государства и конечных пользователей.
Обновлённый закон представляет собой комплексный нормативный документ, ориентированный на долгосрочное развитие цифровой экономики, формирование технологически устойчивой и правовой среды, а также расширение доступа населения и бизнеса к качественным телекоммуникационным услугам.