Innoprom-2025 xalqaro sanoat ko'rgazmasi doirasida Sverdlovsk viloyatining O'zbekiston Respublikasi va Serbiya Respublikasi bilan hamkorligini kengaytirishga qaratilgan asosiy memorandumlar imzolandi. Hujjatlar Sverdlovsk viloyati gubernatori vazifasini vaqtincha bajaruvchi Denis pasler ishtirokida imzolandi.
Rossiya-O'zbekiston ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Sverdlov viloyati hukumati bilan O'zbekistonning ikkita yetakchi korxonasi — "issiqlik elektr stansiyalari" AJ va "O'zbekenergota'mir"AJ o'rtasida uch tomonlama hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjatda energetika sohasidagi loyihalarni birgalikda amalga oshirish, texnologiyalar almashinuvi, eksport salohiyatini oshirish, shuningdek, ilmiy-texnik ishlanmalarni ilgari surish ko'zda tutilgan.
Sverdlovsk viloyati gubernatori o'rinbosari Vasiliy Kozlovning so'zlariga ko'ra, O'zbekiston mintaqaning beshta asosiy tashqi iqtisodiy sheriklari qatoriga kiradi. So'nggi besh yil ichida o'zaro tovar ayirboshlash hajmi ikki barobardan ziyod oshdi, O'zbekistonning energetika va tog ' - kon sanoati uchun uskunalar eksporti esa to'rt barobar oshdi. Tuzilgan shartnomalar ijobiy dinamikani mustahkamlashga va sanoat hamkorligining yangi darajasiga erishishga imkon beradi.
Ilgari tomonlar Innoprom ko'rgazmasi davomida birgalikda ishlash vektorlarini xaritaga tushirishgan. Markaziy Osiyo, 2025 yil aprel oyida bo'lib o'tgan. Yangi memorandum sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish va ikki davlat o'rtasida tovarlar va xizmatlar eksportini qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.
Shu bilan bir vaqtda Sverdlov viloyati va Serbiya Respublikasi (Bosniya va Gersegovina) o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Shartnoma Sverdlovsk viloyati gubernatorining o'rinbosari Vasiliy Kozlov va Serbiya Respublikasi energetika va kon ishlari vaziri Petar Jokich tomonidan tuzilgan. Hujjat energetika, konchilik, ilmiy-texnik almashinuv, ta'lim va madaniyat sohalarini qamrab oladi.
Petar Jokich ikki tomonlama aloqalarni chuqurlashtirish uchun shartnoma imzolashning muhimligini ta'kidlab, bu yangi loyihalar va o'zaro manfaatli iqtisodiy qarorlar uchun mustahkam poydevor yaratishini ta'kidladi. Serbiya Respublikasi universitetlari va Ural federal universiteti o'rtasidagi o'zaro munosabatlar alohida ajralib turadi.
Polevskaya shahar okrugi va Focha munitsipaliteti o'rtasida qardosh munosabatlarni o'rnatish to'g'risidagi bitimni tayyorlashga alohida e'tibor qaratildi, bu mintaqalararo hamkorlikni mustahkamlashning qo'shimcha elementi bo'lishi kerak.
Innoprom maydonlarida imzolangan memorandumlar O'zbekiston va Serbiya Respublikasining iqtisodiyotning strategik sektorlarida Sverdlovsk viloyatining ishonchli xalqaro sheriklari sifatida ahamiyatini ta'kidlaydi.

В рамках международной промышленной выставки ИННОПРОМ-2025 подписаны ключевые меморандумы, направленные на расширение сотрудничества Свердловской области с Республикой Узбекистан и Республикой Сербской. Подписание документов состоялось в присутствии временно исполняющего обязанности губернатора Свердловской области Дениса Паслера.
Особое внимание было уделено развитию российско-узбекских деловых связей. Трёхсторонний меморандум о сотрудничестве заключён между правительством Свердловской области и двумя ведущими предприятиями из Узбекистана — АО «Тепловые электрические станции» и АО «O’ZBEKENERGOTA’MIR». Документ предусматривает совместную реализацию проектов в сфере энергетики, обмен технологиями, повышение экспортного потенциала, а также продвижение научно-технических разработок.
По словам заместителя губернатора Свердловской области Василия Козлова, Узбекистан входит в пятёрку ключевых внешнеэкономических партнёров региона. За последние пять лет взаимный товарооборот увеличился более чем в два раза, а экспорт оборудования для энергетической и горнодобывающей отраслей Узбекистана вырос в четыре раза. Заключённые соглашения позволяют закрепить положительную динамику и выйти на новый уровень индустриального взаимодействия.
Ранее стороны наметили векторы совместной работы в ходе выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», прошедшей в апреле 2025 года. Новый меморандум направлен на дальнейшее развитие промышленной кооперации и поддержку экспорта товаров и услуг между двумя государствами.
Параллельно подписан меморандум о взаимопонимании между Свердловской областью и Республикой Сербской (Босния и Герцеговина). Соглашение заключили заместитель губернатора Свердловской области Василий Козлов и министр энергетики и горного дела Республики Сербской Петар Джокич. Документ охватывает сферы энергетики, горнодобычи, научно-технического обмена, а также образования и культуры.
Петар Джокич подчеркнул значимость подписания соглашения для углубления двусторонних связей, отметив, что это создаёт прочную основу для новых проектов и взаимовыгодных экономических решений. Особо выделяется взаимодействие между университетами Республики Сербской и Уральским федеральным университетом.
Отдельное внимание уделено подготовке соглашения об установлении побратимских отношений между городским округом Полевской и муниципалитетом Фоча, что должно стать дополнительным элементом укрепления межрегионального сотрудничества.
Меморандумы, подписанные на полях ИННОПРОМа, подчеркивают значимость Узбекистана и Республики Сербской как надёжных международных партнёров Свердловской области в стратегических секторах экономики.