O'zbekiston Respublikasi prezidenti Fransiya Respublikasi bilan readmissiya to'g'risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to'g'risidagi qarorni imzoladi. Davlatlardan biri hududida noqonuniy yashayotgan shaxslarni qaytarish bo'yicha tomonlarning o'zaro majburiyatlarini tasdiqlovchi hujjat 2025 yil 12 mart kuni Parijda davlat rahbarining rasmiy tashrifi davomida imzolangan.
Qayta qabul qilish mexanizmining mohiyati migratsiya qonunchiligini buzgan fuqarolarni bir davlatning vakolatli organlari tomonidan o'z kelib chiqqan mamlakatiga qaytarishdan iborat. Deportatsiya yoki ekstraditsiya qilishdan farqli o'laroq, readmissiya ikki tomonlama xalqaro shartnoma asosida amalga oshiriladi va har ikki mamlakatning migratsiya xizmatlari o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning kelishilgan tartiblarini nazarda tutadi.
Fransiya bilan tuzilgan bitim O'zbekistonning xalqaro migratsiyani tartibga solish sohasidagi institutsional hamkorligini yo'lga qo'yishda navbatdagi qadam bo'ldi. Ilgari O'zbekiston Chexiya, Estoniya, Rossiya, Qozog'iston bilan ham xuddi shunday shartnomalar tuzgan edi. Germaniya bilan shartnoma imzolash ustida ish olib borilmoqda.
Migratsiya nazorati sohasidagi islohotlar doirasida 2025-yil 1-sentabrdan boshlab O'zbekistonda yangi cheklov kuchga kiradi: readmissiya tartibi bo'yicha qaytarilgan fuqarolarga chet el pasportini olish imkoniyati ikki yilga to'xtatiladi. Ushbu chora viza va migratsiya rejimining takroriy buzilishining oldini olishga, shuningdek migratsiyani tartibga solish samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Readmissiya to ' g 'risidagi bitimlarni tuzish o' zbekiston mehnat migratsiyasini tartibga solish, xalqaro majburiyatlarga rioya etish va o 'z fuqarolarining xorijdagi huquqlarini himoya qilish bo' yicha davlat siyosatining bir qismidir. Shu bilan birga, ushbu shartnomalar qabul qiluvchi davlatlar bilan o'zaro munosabatlarning yanada shaffof va xavfsiz tizimini yaratishga imkon beradi, bu esa tomonlarning o'zaro manfaatlarini ta'minlaydi.

The President of the Republic of Uzbekistan signed a decree on ratification of the readmission agreement with the French Republic. The document establishing mutual obligations of the parties on the return of persons illegally staying in the territory of one of the states was signed on March 12, 2025 in Paris during the official visit of the head of state.
The essence of the readmission mechanism is the transfer by the competent authorities of one State of citizens who have violated migration legislation back to their country of origin. Unlike deportation or extradition, readmission is carried out on the basis of a bilateral international agreement and provides for coordinated procedures for interaction between the migration services of both countries.
The agreement with France was another step in building institutional cooperation between Uzbekistan in the field of regulating international migration. Uzbekistan has previously signed similar agreements with the Czech Republic, Estonia, Russia, and Kazakhstan. Work is underway to sign an agreement with Germany.
As part of the reforms in the field of migration control, a new restriction will come into force in Uzbekistan from September 1, 2025: citizens returned under the readmission procedure will be suspended for two years the possibility of obtaining a foreign passport. This measure is aimed at preventing repeated violations of the visa and migration regime, as well as at improving the efficiency of migration regulation.
The conclusion of readmission agreements is part of the state policy of Uzbekistan to regulate labor migration, comply with international obligations and protect the rights of its citizens abroad. At the same time, these agreements make it possible to create a more transparent and secure system of interaction with host countries, ensuring the mutual interests of the parties.