O'zbekiston Respublikasi prezidenti Fransiya Respublikasi bilan readmissiya to'g'risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to'g'risidagi qarorni imzoladi. Davlatlardan biri hududida noqonuniy yashayotgan shaxslarni qaytarish bo'yicha tomonlarning o'zaro majburiyatlarini tasdiqlovchi hujjat 2025 yil 12 mart kuni Parijda davlat rahbarining rasmiy tashrifi davomida imzolangan.
Qayta qabul qilish mexanizmining mohiyati migratsiya qonunchiligini buzgan fuqarolarni bir davlatning vakolatli organlari tomonidan o'z kelib chiqqan mamlakatiga qaytarishdan iborat. Deportatsiya yoki ekstraditsiya qilishdan farqli o'laroq, readmissiya ikki tomonlama xalqaro shartnoma asosida amalga oshiriladi va har ikki mamlakatning migratsiya xizmatlari o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning kelishilgan tartiblarini nazarda tutadi.
Fransiya bilan tuzilgan bitim O'zbekistonning xalqaro migratsiyani tartibga solish sohasidagi institutsional hamkorligini yo'lga qo'yishda navbatdagi qadam bo'ldi. Ilgari O'zbekiston Chexiya, Estoniya, Rossiya, Qozog'iston bilan ham xuddi shunday shartnomalar tuzgan edi. Germaniya bilan shartnoma imzolash ustida ish olib borilmoqda.
Migratsiya nazorati sohasidagi islohotlar doirasida 2025-yil 1-sentabrdan boshlab O'zbekistonda yangi cheklov kuchga kiradi: readmissiya tartibi bo'yicha qaytarilgan fuqarolarga chet el pasportini olish imkoniyati ikki yilga to'xtatiladi. Ushbu chora viza va migratsiya rejimining takroriy buzilishining oldini olishga, shuningdek migratsiyani tartibga solish samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Readmissiya to ' g 'risidagi bitimlarni tuzish o' zbekiston mehnat migratsiyasini tartibga solish, xalqaro majburiyatlarga rioya etish va o 'z fuqarolarining xorijdagi huquqlarini himoya qilish bo' yicha davlat siyosatining bir qismidir. Shu bilan birga, ushbu shartnomalar qabul qiluvchi davlatlar bilan o'zaro munosabatlarning yanada shaffof va xavfsiz tizimini yaratishga imkon beradi, bu esa tomonlarning o'zaro manfaatlarini ta'minlaydi.

Президент Республики Узбекистан подписал постановление о ратификации соглашения о реадмиссии с Французской Республикой. Документ, закрепляющий взаимные обязательства сторон по возвращению лиц, незаконно пребывающих на территории одного из государств, был подписан 12 марта 2025 года в Париже в ходе официального визита главы государства.
Суть механизма реадмиссии заключается в передаче компетентными органами одного государства граждан, нарушивших миграционное законодательство, обратно в страну их происхождения. В отличие от депортации или экстрадиции, реадмиссия осуществляется на основании двустороннего международного договора и предусматривает согласованные процедуры взаимодействия между миграционными службами обеих стран.
Соглашение с Францией стало очередным шагом в выстраивании институционального сотрудничества Узбекистана в сфере регулирования международной миграции. Ранее Узбекистан уже заключил аналогичные соглашения с Чешской Республикой, Эстонией, Россией, Казахстаном. Ведётся работа над подписанием соглашения с Германией.
В рамках реформ в области миграционного контроля с 1 сентября 2025 года в Узбекистане вступает в силу новое ограничение: гражданам, возвращённым по процедуре реадмиссии, будет на два года приостановлена возможность получения заграничного паспорта. Эта мера направлена на предотвращение повторных нарушений визового и миграционного режима, а также на повышение эффективности миграционного регулирования.
Заключение соглашений о реадмиссии является частью государственной политики Узбекистана по упорядочиванию трудовой миграции, соблюдению международных обязательств и защите прав своих граждан за рубежом. В то же время эти соглашения позволяют создавать более прозрачную и безопасную систему взаимодействия с принимающими странами, обеспечивая взаимные интересы сторон.