O 'zbekiston Respublikasi istiqbolli loyihalar milliy agentligi Internet tarmog' ida tavakkalchilikka asoslangan o'yinlarni tashkil etish bilan bog 'liq faoliyatni, shuningdek lotereyalar va bukmekerlik operatsiyalarini litsenziyalash tartibi to' g ' risidagi Nizomni tasdiqladi. Hujjat 2025-yil 7-iyulda 3638-raqam bilan ro'yxatga olingan va ushbu sohada tartibga solishni takomillashtirishga qaratilgan prezident farmoniga muvofiq ishlab chiqilgan.
Yangi tartibga ko'ra, ushbu turdagi faoliyatni amalga oshirish huquqi faqat O'zbekiston rezidentlari bo'lgan yuridik shaxslarga beriladi. Asosiy talablardan biri mamlakat ichida joylashgan serverlarda joylashgan o'z elektron platformasiga ega bo'lishdir. Shuningdek, ariza berish paytida pul shaklida shakllangan ustav kapitali, shuningdek, yutuqlar uchun mumkin bo'lgan to'lovlarni, stavkalarni qaytarish va soliqlarni to'lashni ta'minlash uchun alohida hisobvaraqda zaxira fondining mavjudligi zarur shartdir.
Hujjatda shaffoflik va moliyaviy Qonunchilik normalariga rioya qilish masalalariga alohida e'tibor qaratilmoqda. O'yinchilar bilan barcha hisob – kitoblar – mablag'larni kiritishdan tortib, yutuqlarni qo'lga kiritishgacha-faqat garovlar va ishtirokchilar hisobini yuritishga imkon beradigan yagona davlat platformasi orqali amalga oshirilishi kerak. Shu bilan birga, dasturiy ta'minot, uskunalar va boshqa texnologik echimlardan foydalanish faqat muvofiqlikni baholash organlari tomonidan berilgan tegishli sertifikat mavjud bo'lganda mumkin.
O'yinlarda ishtirok etish bo'yicha qat'iy cheklovlar o'rnatildi. Qonunda bir qator toifadagi fuqarolar, shu jumladan voyaga etmaganlar, muomala layoqati cheklangan shaxslar, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari, shuningdek ijtimoiy registrlarga kiritilgan fuqarolar qimor o'yinlari va lotereyalarga kirishni taqiqlaydi. Chet el fuqarolari uchun ishtirok etish ham cheklanishi mumkin-Agar o'z mamlakatining vakolatli organlaridan O'zbekiston tashqi ishlar vazirligi orqali rasmiy so'rov mavjud bo'lsa.
Yangi tartibga solish bazasi noqonuniy amaliyotlarni istisno qiladigan va fuqarolarning manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan qimor o'yin-kulgilarining shaffof va boshqariladigan bozorini yaratishga qaratilgan. Bunday modelni shakllantirish yuqori darajadagi raqamli integratsiyani, axborot xavfsizligi standartlariga qat'iy rioya qilishni va operatorlar tomonidan ijtimoiy javobgarlikni talab qiladi.

Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан утвердило Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с организацией игр, основанных на риске, в сети Интернет, а также лотерей и букмекерских операций. Документ зарегистрирован 7 июля 2025 года под номером 3638 и разработан во исполнение президентского указа, направленного на совершенствование регулирования в данной сфере.
Согласно новому порядку, право на осуществление этих видов деятельности предоставляется исключительно юридическим лицам – резидентам Узбекистана. Одним из ключевых требований является наличие собственной электронной платформы, размещённой на серверах, расположенных в пределах страны. Также обязательным условием является сформированный уставный капитал в денежной форме на момент подачи заявки, а также наличие резервного фонда на отдельном счёте для обеспечения возможных выплат по выигрышам, возвратов ставок и уплаты налогов.
Особое внимание в документе уделяется вопросам прозрачности и соблюдения норм финансового законодательства. Все расчёты с игроками – от внесения средств до получения выигрышей – должны осуществляться исключительно через Единую государственную платформу, позволяющую вести учёт ставок и участников. При этом использование программного обеспечения, оборудования и иных технологических решений возможно только при наличии соответствующего сертификата, выданного органами по оценке соответствия.
Установлены и строгие ограничения по участию в играх. Закон запрещает доступ к азартным играм и лотереям ряду категорий граждан, включая несовершеннолетних, лиц с ограниченной дееспособностью, сотрудников силовых структур, а также граждан, включённых в социальные реестры. Для иностранных граждан участие также может быть ограничено — при наличии официального запроса от уполномоченных органов их страны через Министерство иностранных дел Узбекистана.
Новая регуляторная база направлена на создание прозрачного и управляемого рынка азартных развлечений, исключающего нелегальные практики и ориентированного на защиту интересов граждан. Формирование такой модели требует высокого уровня цифровой интеграции, строгого соблюдения стандартов информационной безопасности и обеспечения социальной ответственности со стороны операторов.