Tbilisiga rasmiy tashrif doirasida O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Gruziya iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vaziri Mariam Kvrivishvili bilan muzokaralar o'tkazdi. Muhokamaning asosiy mavzusi o'zaro savdo, investitsiya aloqalari va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga qaratilgan ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash bo'ldi.
Uchrashuv yakunida tomonlar asosiy tarmoqlarda hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini tasdiqladilar. Ikki mamlakat bozorlarida milliy mahsulotlar ishtirokini kengaytirish, biznes doiralari o'rtasidagi hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, transport-logistika sohasida qo'shma loyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Tranzit salohiyati samaradorligini oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi, bu ayniqsa Gruziyaning Markaziy Osiyo va Evropa o'rtasidagi transport yo'lagi sifatida tobora ortib borayotgan roli fonida dolzarbdir.
O'zbekiston tashqi ishlar vaziri so'nggi yillarda mamlakatlar iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishda barqaror dinamikani namoyish etganini ta'kidladi. Sanoat, qishloq xo'jaligi, energetika va raqamli transformatsiya sohasidagi hamkorlikning yangi yo'nalishlari ishlab chiqilmoqda.
Muzokaralar davomida tomonlar o'zaro investitsiyalar va texnologiyalar almashinuvi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo'yicha faol ishlarga ham tayyor ekanliklarini bildirdilar. O'zbekiston Gruziyani qora dengiz mintaqasidagi muhim sherik va o'zbek mahsulotlarining eksport yo'nalishlarini kengaytirish doirasida tayanch nuqtasi deb biladi.
Qo'shma sa'y-harakatlar ikki mamlakat iqtisodiyotining barqarorligini oshirish, transportning o'zaro bog'liqligini rivojlantirish va Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz makonida yangi ishlab chiqarish zanjirlarini yaratishga qaratilgan.

В рамках официального визита в Тбилиси министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провёл переговоры с министром экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили. Центральной темой обсуждения стало укрепление двустороннего экономического сотрудничества, с акцентом на развитие взаимной торговли, инвестиционных связей и промышленной кооперации.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к углублению партнёрства в ключевых секторах. Обсуждались меры по расширению присутствия национальной продукции на рынках двух стран, активизации взаимодействия между деловыми кругами, а также реализации совместных проектов в транспортно-логистической сфере. Особое внимание было уделено вопросам повышения эффективности транзитного потенциала, что особенно актуально на фоне усиливающейся роли Грузии как транспортного коридора между Центральной Азией и Европой.
Министр иностранных дел Узбекистана подчеркнул, что за последние годы страны продемонстрировали устойчивую динамику в развитии экономических отношений. Ведутся проработки новых направлений взаимодействия в промышленности, сельском хозяйстве, энергетике и сфере цифровой трансформации.
В ходе переговоров стороны также выразили готовность к активной работе над созданием благоприятных условий для взаимных инвестиций и обмена технологиями. Узбекистан рассматривает Грузию как важного партнёра в черноморском регионе и опорную точку в рамках расширения экспортных маршрутов узбекской продукции.
Совместные усилия направлены на повышение устойчивости экономик обеих стран, развитие транспортной взаимосвязанности и создание новых производственных цепочек на пространстве Центральной Азии и Южного Кавказа.