O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatga uglerod birliklari (UE) xalqaro savdosida ishtirok etish imkoniyatini beruvchi farmonni imzoladi. Hujjat UE milliy aylanish mexanizmini shakllantirish uchun me'yoriy-huquqiy bazani mustahkamlaydi va O'zbekistonga Parij kelishuvida nazarda tutilgan iqlim majburiyatlari va kompensatsiya mexanizmlarining global tizimining bir qismi bo'lishiga imkon beradi.
Uglerod birligi bir tonna qisqartirilgan yoki kompensatsiyalangan karbonat angidrid chiqindilariga teng. UE savdosi mamlakatlar va kompaniyalarga amalga oshirilgan ekologik loyihalar natijalarini, shu jumladan qayta tiklanadigan energetikaga o'tish, energiya samaradorligini oshirish va o'rmonlarni saqlash orqali qayd etish va sotish imkonini beradi.
Imzolangan farmonga ko'ra, milliy va xalqaro loyihalar orqali olingan uglerod birliklarining 80 foizi chet el saytlari orqali sotishga yo'naltiriladi. Qolgan 20% zaxirada saqlanishi rejalashtirilgan. Bunday mexanizm eksport va ichki tartibga solish o'rtasidagi muvozanatni ta'minlaydi, shu bilan birga tashqi savdo pozitsiyasini mustahkamlashga va mamlakat ichidagi iqlim majburiyatlarini bajarishga imkon beradi.
2026 yildan boshlab O'zbekistonda uglerod birliklarining milliy reyestri faoliyat ko'rsatishni boshlaydi, u iqlim loyihalari doirasida olingan barcha uglerod aktivlarini hisobga oladi va tekshiradi. Ushbu loyihani amalga oshirish uchun iqtisodiyot va moliya vazirligi va ekologiya vazirligi javobgardir.
UE savdosini nazorat qilish va strategik boshqarish "yashil" iqtisodiyotga o'tish bo'yicha idoralararo kengash tomonidan amalga oshiriladi, u qoidalarni ishlab chiqish va uglerod birliklarini, shu jumladan davlat ishtirokidagi loyihalar doirasida shakllangan aktivlarni sotish hajmini aniqlash huquqiga ega.
O'zbekistonning UE global bozoriga qo'shilishi "yashil" investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi kanallarni ochadi va mamlakatning jahon iqlim kun tartibiga integratsiyalashuviga yordam beradi. Qonunchilik bilan rasmiylashtirilgan infratuzilma O'zbekistonga erishilgan ekologik natijalarni iqtisodiy qiymatga aylantirish va davlatning xalqaro ekologik tashabbuslarning mas'uliyatli ishtirokchisi sifatidagi rolini kuchaytirish imkonini beradi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ, который открывает стране доступ к участию в международной торговле углеродными единицами (УЕ). Документ закрепляет нормативную базу для формирования национального механизма обращения УЕ и позволяет Узбекистану стать частью глобальной системы климатических обязательств и компенсационных механизмов, предусмотренных Парижским соглашением.
Углеродная единица эквивалентна одной тонне сокращённых или скомпенсированных выбросов углекислого газа. Торговля УЕ позволяет странам и компаниям фиксировать и продавать результат реализованных экологических проектов, в том числе за счёт перехода на возобновляемые источники энергии, повышения энергоэффективности и сохранения лесных массивов.
Согласно подписанному указу, 80% углеродных единиц, полученных в рамках национальных и международных проектов, будут направляться на продажу через зарубежные площадки. Оставшиеся 20% планируется сохранить в резерве. Такой механизм обеспечит баланс между экспортом и внутренним регулированием, позволяя одновременно укреплять внешнеторговую позицию и выполнять климатические обязательства внутри страны.
С 2026 года в Узбекистане начнёт функционировать Национальный реестр углеродных единиц, который будет вести учёт и верификацию всех углеродных активов, полученных в рамках климатических проектов. За реализацию этого проекта отвечают Министерство экономики и финансов и Министерство экологии.
Контроль и стратегическое управление торговлей УЕ будет осуществляться Межведомственным советом по переходу к «зелёной» экономике, который уполномочен разрабатывать правила и определять объёмы реализации углеродных единиц, включая активы, сформированные в рамках проектов с государственным участием.
Присоединение Узбекистана к глобальному рынку УЕ открывает новые каналы для привлечения «зелёных» инвестиций и содействует интеграции страны в мировую климатическую повестку. Законодательно оформленная инфраструктура позволит Узбекистану конвертировать достигнутые экологические результаты в экономическую ценность и усилить роль государства как ответственного участника международных экологических инициатив.