OpenAI bir qator korporativ josuslik ayblovlari va uning ishlanmalarini noto'g'ri nusxalashga urinishlardan so'ng ichki xavfsizlik protokollarini kuchaytirdi. Cheklovlarning yangi bosqichi kompaniyaning texnik infratuzilmasiga ham, xodimlarning kundalik ish rejimiga ham ta'sir ko'rsatdi.
Xavfsizlik strategiyasini qayta ko'rib chiqishning sabablaridan biri Xitoyda raqobatdosh modelning paydo bo'lishi bo'lib, uni mutaxassislar OpenAI ishlanmalaridan ruxsatsiz foydalanish bilan bog'lashadi. Sanoatdagi xavotirli ma'lumotlarga ko'ra, biz sun'iy intellekt modelining xulq-atvor xususiyatlarini manba kodiga ega bo'lmasdan qayta yaratishga imkon beruvchi "distillash" usuli yordamida nusxalashga urinishlar haqida gapiramiz.
Bunga javoban OpenAI "axborotni cheklash" siyosatini amalga oshirdi, bu esa xodimlarning hatto kompaniya ichida ham kirishini chekladi. Masalan, O1 kodli yangi modelni ishlab chiqish davrida ofis zonalarida loyiha tafsilotlarini muhokama qilishga faqat tekshiruvdan o'tgan va maxfiy ma'lumotlarga qabul qilingan tor doiradagi mutaxassislarga ruxsat berildi.
Bundan tashqari, kompaniya sezgir texnologik jarayonlarni korporativ va tashqi tarmoqlardan butunlay uzilgan avtonom, izolyatsiya qilingan mashinalarga o'tkazdi. Binolarga kirishni biometrik nazorat qilish kuchaytirildi - endi kirish faqat barmoq izlarini skanerdan o'tkazgandan so'ng amalga oshiriladi va ishlaydigan qurilmalardan internetga kirishga bo'lgan har qanday urinish "sukut bo'yicha rad etish"siyosati bo'yicha rasmiy ruxsatni talab qiladi.
Ma'lumotlar markazlarining jismoniy himoyasi ham kuchaytirildi. OpenAI axborot xavfsizligi uchun mas'ul bo'linmalardagi mutaxassislar sonini, shu jumladan oqish va ichki tahdidlarga qarshi kurashish yo'nalishini faol ravishda oshirmoqda.
Yangi chora-tadbirlar Amerika texnologiya sanoatining global raqobat sharoitida intellektual mulkni himoya qilish bilan bog'liq ortib borayotgan tashvishlarini aks ettiradi. Tashqi xavf-xatarlardan tashqari, OpenAI AI bozorida ma'lumotlarning tarqalishi va kadrlar uchun yuqori raqobat bilan bog'liq ichki muammolarga duch keladi. Bosh direktor Sem Altmanning bayonotlarining tez-tez ruxsatsiz nashr etilishi xavfsizlik protokollarini qayta ko'rib chiqishni tezlashtirganga o'xshaydi.

OpenAI ужесточила внутренние протоколы безопасности после серии обвинений в корпоративном шпионаже и попытках неправомерного копирования её разработок. Новый виток ограничений затронул как техническую инфраструктуру компании, так и повседневный рабочий режим сотрудников.
Одним из поводов для пересмотра стратегии безопасности стало появление на рынке китайской конкурирующей модели, которую специалисты связывают с несанкционированным использованием наработок OpenAI. По данным, вызывающим обеспокоенность в индустрии, речь идёт о попытках копирования с применением метода «дистилляции», который позволяет воссоздавать поведенческие характеристики ИИ-модели, не обладая её исходным кодом.
В ответ на это OpenAI внедрила политику «информационного ограничения», ограничивающую доступ сотрудников даже внутри компании. Например, в период разработки новой модели под кодовым названием o1, обсуждение деталей проекта в офисных зонах было разрешено только узкому кругу специалистов, прошедших верификацию и допущенных к конфиденциальной информации.
Кроме того, компания перевела чувствительные технологические процессы на автономные, изолированные машины, полностью отключённые от корпоративной и внешней сетей. Ужесточён биометрический контроль доступа в помещения — теперь вход возможен только после сканирования отпечатков пальцев, а любая попытка выйти в интернет с рабочих устройств требует официального разрешения по политике «отказ по умолчанию».
Физическая охрана дата-центров также усилена. OpenAI активно увеличивает число специалистов в подразделениях, отвечающих за информационную безопасность, включая направление противодействия утечкам и внутренним угрозам.
Новые меры отражают растущие опасения американской технологической отрасли относительно защиты интеллектуальной собственности в условиях глобальной конкуренции. Помимо внешних рисков, OpenAI сталкивается и с внутренними вызовами, связанными с утечкой информации и высокой конкуренцией за кадры на рынке ИИ. Участившиеся несанкционированные публикации заявлений генерального директора Сэма Альтмана, по всей видимости, также ускорили пересмотр протоколов безопасности.
В условиях ускоряющейся гонки искусственного интеллекта, компании усиливают контроль за каждой фазой разработки, рассматривая безопасность не как функцию, а как стратегический приоритет.