O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki boshqaruvi qarori bilan (reg. 2025-yil 7-iyuldagi 3646-son) "Markaziy bank to' g 'risida" va "kredit axboroti almashinuvi to' g 'risida" gi qonunlar asosida yangi tahrirda ishlab chiqilgan kredit axboroti almashinuvi tartibi to ' g ' risidagi Nizom tasdiqlandi. Hujjat 2025-yil 8-iyuldan kuchga kirdi va kredit tarixi ma'lumotlarini shakllantirish, uzatish va ulardan foydalanishda kredit bozori ishtirokchilari o'rtasidagi o'zaro munosabatlar qoidalarini belgilaydi.
Ushbu Nizom kredit byurolari, kredit ma'lumotlarini etkazib beruvchilar, bunday ma'lumotlarni uzatuvchi yoki qabul qiluvchi tashkilotlar va muassasalar, shu jumladan banklar, mikromoliya va to'lov tashkilotlari o'rtasida ma'lumot almashish mexanizmlarini mustahkamlaydi. Normativ hujjat darajasida birinchi marta kredit axborotining Davlat reyestriga axborot taqdim etish tartibi tizimlashtirildi.
Islohot doirasida 2025 yil 4 martdagi ZRU-1043-sonli qonunning qoidalari ham amalga oshirildi, unga muvofiq jismoniy shaxslarga ular bilan kredit bitimlarini tuzish taqiqini mustaqil ravishda belgilash yoki olib tashlash huquqi berildi. Ushbu qoida fuqarolarning o'z moliyaviy majburiyatlari ustidan nazoratini kuchaytiradi va ularning nomiga ruxsatsiz kredit olish xavfini kamaytiradi.
Bunday taqiq amal qiladigan shaxslar reestri ariza berilgan sana, taqiq kuchga kirgan payt va uni qo'llash shartlari ko'rsatilgan holda avtomatlashtirilgan tartibda shakllantiriladi. Taqiqni buzganlik uchun javobgarlik kredit axborotidan foydalanuvchilarga yuklatiladi — taqiqni buzgan holda shartnoma tuzgan kredit tashkilotlari qonun hujjatlarida belgilangan javobgarlikka ega.
Yangilangan kredit tarixi tuzilmasi endi quyidagilarni o'z ichiga oladi:
- mavzuni aniq aniqlash uchun zarur bo'lgan ma'lumotlar;
- kredit bitimlari va ularning bajarilish holati to'g'risidagi ma'lumotlar;
- pul mablag'larini to'lash bo'yicha fuqarolik majburiyatlari to'g'risidagi ma'lumotlar;
- kreditni taqiqlash to'g'risidagi yozuv, shu jumladan ariza berilgan sana va amal qilish muddati;
- kredit tarixini shakllantirgan byuro va uning tashkil etilgan sanasi to'g'risida ma'lumot.
Ko'rilayotgan chora-tadbirlar moliya sektorining shaffofligi va barqarorligini oshirishga, shuningdek, moliyaviy xizmatlar iste'molchilarining huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini kuchaytirishga qaratilgan. Kredit axboroti almashinuvi sohasida yagona standartlarning joriy etilishi banklar, mikromoliya tuzilmalari va qarz oluvchilar o'rtasida ishonchni mustahkamlashga, tizimli xatarlarni kamaytirishga va iste'mol kreditlarini suiiste'mol qilishning oldini olishga yordam beradi.

Постановлением Правления Центрального банка Республики Узбекистан (рег. № 3646 от 7 июля 2025 года) утверждено Положение о порядке обмена кредитной информацией, разработанное на основе законов «О Центральном банке» и «Об обмене кредитной информацией» в новой редакции. Документ вступил в силу 8 июля 2025 года и определяет регламент взаимодействия между участниками кредитного рынка при формировании, передаче и использовании данных кредитных историй.
Положение закрепляет механизмы обмена информацией между бюро кредитных историй, поставщиками кредитных данных, организациями и учреждениями, передающими или получающими такие сведения, включая банки, микрофинансовые и платёжные организации. Впервые на уровне нормативного акта систематизирован порядок предоставления информации в Государственный реестр кредитной информации.
В рамках реформы также реализованы положения Закона № ЗРУ-1043 от 4 марта 2025 года, в соответствии с которым физическим лицам предоставлено право самостоятельно устанавливать или снимать запрет на заключение с ними кредитных сделок. Это положение усиливает контроль граждан за собственными финансовыми обязательствами и снижает риски несанкционированного оформления кредитов на их имя.
Реестр лиц, в отношении которых действует такой запрет, будет формироваться в автоматизированном порядке, с указанием даты подачи заявления, момента вступления запрета в силу и условий его применения. Ответственность за нарушение запрета возлагается на пользователей кредитной информации — кредитные организации, оформившие договор в нарушение запрета, несут установленную законом ответственность.
Обновлённая структура кредитной истории теперь включает:
- сведения, необходимые для точной идентификации субъекта;
- данные о кредитных сделках и состоянии их исполнения;
- информацию о гражданско-правовых обязательствах по уплате денежных средств;
- запись о запретах на выдачу кредита, включая дату подачи заявления и срок действия;
- информацию о бюро, сформировавшем кредитную историю, и дате её создания.
Принятые меры направлены на повышение прозрачности и устойчивости финансового сектора, а также на усиление механизмов защиты прав потребителей финансовых услуг. Введение единых стандартов в сфере обмена кредитной информацией способствует укреплению доверия между банками, микрофинансовыми структурами и заёмщиками, снижая системные риски и предотвращая злоупотребления в сфере потребительского кредитования.