Farg'ona shahridagi "yangi O'zbekiston" hududida mintaqada raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun zamonaviy infratuzilmani yaratishga qaratilgan it-Park filiali keng miqyosda qurilmoqda. Obyektning maydoni 1,9 gektarni tashkil etadi, unda yangi avlod ko'p qavatli binolar qurilmoqda.
IT Park filiali mintaqaning raqamli ekotizimining yadrosi bo'ladi. Bu erda rezidentlar uchun ofislar, startap studiyalari, kovorking maydonlari, shuningdek dasturlash, robototexnika, 3D grafika, grafik dizayn, SMM va chet tillari bo'yicha ta'lim markazlari tashkil etiladi. Yangi sayt yosh mutaxassislar uchun qo'shimcha imkoniyatlar yaratishi va mahalliy IT-kompaniyalarning eksport salohiyatini oshirishi kutilmoqda.
Saytga tashrif buyurgan raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov "yashil" energiya va yashil texnologiyalarni joriy etishga alohida e'tibor berib, ilg'or muhandislik echimlaridan foydalanishni taklif qildi. U mintaqaning raqamli klasterini shakllantirish doirasida sifatli innovatsion muhit va yoshlarni qo'llab-quvvatlash muhimligini ta'kidladi.
Farg'ona viloyatida it-yo'nalishning rivojlanishiga Toshloq tumanida yangi ta'lim majmuasi – "it-shaharcha" ochilishi ham yordam bermoqda. Uning yaratilishi O'zbekiston Prezidentining 2024 yil 15 maydagi "it-kampuslar" ni mamlakatning har bir mintaqasida tashkil etish to'g'risidagi qaroriga muvofiq amalga oshirildi.
Majmua bir vaqtning o'zida 200 talabani qabul qila oladigan 20 ta o'quv xonasi bo'lgan ikki qavatli binoni o'z ichiga oladi. Uning hududida zamonaviy joylar joylashgan: "startap garaj", kovorkinglar, frilanserlar uchun zallar, konferensiya maydonchalari va o'quv markazlari. O'qituvchilar tarkibida axborot texnologiyalari va chet tillari bo'yicha kurslarni ta'minlaydigan 10 dan ortiq mutaxassislar mavjud.
Shermatov vaziri va Farg'ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov bozorning dolzarb talablarini inobatga olgan holda yosh kadrlar tayyorlash muhimligini ta'kidlab, o'qitishda amaliyotga yo'naltirilgan yondashuv muhimligini ta'kidladi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, 2024 yilda mintaqada it-xizmatlar hajmi 587 mlrd so'mni tashkil etdi, bu o'tgan yilga nisbatan 115 foizga o'sdi. Dasturlash xizmatlari 104 milliard so'mga yetdi, bu deyarli ikki baravar o'sishni aks ettiradi. IT-Park rezidentlari soni 80 dan 106 gacha, ish o'rinlari soni 797 dan 1397 gacha oshdi.
Bugungi kunga qadar 24 ta rezident kompaniya it xizmatlarini eksport qiladi, 33 ta tashkilot raqamli ta'lim sohasida ishlaydi va 46 tasi ichki bozorga xizmat qiladi. Ular ko'rsatgan xizmatlarning umumiy hajmi 112,4 mlrd so'mdan oshdi. "Million dasturchi" milliy loyihasi doirasida 28 mingdan ortiq yosh fuqarolar raqamli texnologiyalar sohasida ta'lim olgan.
Farg'ona it-infratuzilmasi mintaqaning O'zbekistonning kelajakdagi raqamli transformatsiya markazlaridan biri sifatidagi maqomini tasdiqlagan holda barqaror rivojlanishni namoyish etmoqda.

На территории «Янги Узбекистон» в городе Фергана ведётся масштабное строительство филиала IT-парка, направленного на создание современной инфраструктуры для развития цифровой экономики в регионе. Площадь объекта составляет 1,9 гектара, на которой возводятся многоэтажные здания нового поколения.
Филиал IT-парка станет ядром цифровой экосистемы области. Здесь будут созданы офисы для резидентов, стартап-студии, коворкинг-пространства, а также образовательные центры по программированию, робототехнике, 3D-графике, графическому дизайну, SMM и иностранным языкам. Ожидается, что новая площадка создаст дополнительные возможности для молодых специалистов и усилит экспортный потенциал местных IT-компаний.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, посетивший объект, предложил использовать передовые инженерные решения, уделив особое внимание внедрению «зелёной» энергетики и экологичных технологий. Он подчеркнул значение качественной инновационной среды и поддержки молодёжи в рамках формирования цифрового кластера региона.
Развитию ИТ-направления в Ферганской области также способствует открытие нового образовательного комплекса – «IT-городка» в Ташлакском районе. Его создание реализовано в соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 15 мая 2024 года о создании «IT-кампусов» в каждом регионе страны.
Комплекс включает двухэтажное здание с 20 учебными аудиториями, способными одновременно принимать 200 студентов. На его территории размещены современные пространства: «Стартап Гараж», коворкинги, залы для фрилансеров, конференц-площадки и обучающие центры. Преподавательский состав насчитывает более 10 специалистов, обеспечивающих курсы по информационным технологиям и иностранным языкам.
Министр Шерматов и хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров отметили значимость подготовки молодых кадров с учётом актуальных требований рынка и подчеркнули важность практико-ориентированного подхода в обучении.
По официальным данным, в 2024 году объём ИТ-услуг в регионе составил 587 млрд сумов — рост на 115% по сравнению с предыдущим годом. Услуги в области программирования достигли 104 млрд сумов, что отражает почти двукратное увеличение. Количество резидентов IT-парка возросло с 80 до 106, число рабочих мест увеличилось с 797 до 1397.
На сегодняшний день 24 компании-резидента экспортируют ИТ-услуги, 33 организации работают в сфере цифрового образования, а 46 обслуживают внутренний рынок. Общий объём предоставленных ими услуг превысил 112,4 млрд сумов. В рамках национального проекта «Миллион программистов» более 28 тысяч молодых граждан уже прошли обучение в сфере цифровых технологий.
ИТ-инфраструктура Ферганы демонстрирует устойчивое развитие, подтверждая статус региона как одного из будущих центров цифровой трансформации Узбекистана.