Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi akademik litsey Malayziyaning yetakchi xususiy ta'lim tarmoqlaridan biri bilan hamkorlik memorandumini imzoladi — Pine Hills International Schools. Bitimning imzolanishi xalqaro ta'lim standartlarini O'zbekiston ta'lim tizimiga integratsiyalashuvida muhim qadam bo'ldi.
Erishilgan kelishuvlar doirasida tomonlar xalqaro Kembrij ta'lim dasturining elementlarini o'quv jarayoniga joriy etish, o'qituvchilar o'rtasida tajriba almashishni yo'lga qo'yish, shuningdek, masofaviy o'qitish bo'yicha qo'shma dasturlarni ishga tushirish niyatida. Akademik almashinuv mexanizmlarini ishlab chiqish va amalga oshirishga alohida e'tibor qaratiladi: talabalar uchun ham, o'qituvchilar uchun ham.
Bundan tashqari, kelgusi o'quv yilida Malayziyadan O'zbekistonga o'rta maktab o'quvchilari delegatsiyasining tashrifini tashkil etish taklifi qo'llab-quvvatlandi. Sayohat xalqaro almashinuv dasturini kengaytirish doirasida Pine Hills rahbariyati va o'qituvchilari hamrohligida amalga oshiriladi.
Pine Hills International Schools 2001 yildan beri faoliyat yuritib kelmoqda va akkreditatsiyadan o'tgan Kembrij ta'lim muassasasidir. Tarmoq 6 mingdan ortiq o'quvchi tahsil oladigan beshta filialni o'z ichiga oladi. Inklyuziv ta'lim uning faoliyatida alohida o'rin tutadi: maktablar maxsus ta'lim ehtiyojlari bo'lgan bolalarni o'qitish usullarini faol ravishda rivojlantirib, ularga oddiy akademik muhitga muvaffaqiyatli moslashishga yordam beradi.
Shuningdek, tomonlar zamonaviy o'qitish usullari va innovatsion pedagogik amaliyotlarga bag'ishlangan bir qator ilmiy seminarlar va vebinarlarni tashkil etishga kelishib oldilar. Ushbu tashabbuslar maktab ta'limini o'zgartirishda yagona yondashuvlarni ishlab chiqish va ikki mamlakat o'rtasidagi akademik hamkorlikni chuqurlashtirish uchun asos bo'lishi kutilmoqda.

Академический лицей при Университете мировой экономики и дипломатии подписал меморандум о сотрудничестве с одной из ведущих частных образовательных сетей Малайзии — Pine Hills International Schools. Подписание соглашения стало важным шагом в направлении интеграции международных образовательных стандартов в учебную систему Узбекистана.
В рамках достигнутых договорённостей стороны намерены внедрить элементы международной Кембриджской образовательной программы в учебный процесс, наладить обмен опытом между преподавателями, а также запустить совместные программы дистанционного обучения. Отдельное внимание будет уделено разработке и реализации механизмов академического обмена: как для студентов, так и для педагогов.
Кроме того, поддержано предложение организовать визит делегации старшеклассников из Малайзии в Узбекистан в следующем учебном году. Поездка будет осуществлена в сопровождении руководства и педагогов Pine Hills в рамках расширения программы международного обмена.
Pine Hills International Schools действует с 2001 года и является аккредитованным Кембриджским учебным заведением. Сеть включает пять филиалов, в которых обучаются более 6 тысяч учеников. Особое место в её деятельности занимает инклюзивное образование: школы активно развивают методики обучения детей с особыми образовательными потребностями, помогая им успешно адаптироваться в обычной академической среде.
Стороны также договорились организовать серию научных семинаров и вебинаров, посвящённых современным методам преподавания и инновационным педагогическим практикам. Ожидается, что эти инициативы станут основой для выработки единых подходов в трансформации школьного образования и позволят углубить академическое взаимодействие между двумя странами.