Telegram messenjerning ish stoli versiyasi — Telegram Desktop 5.16.3 uchun yangilanishni chiqardi. Yangilangan versiya Windows, macOS va Linux foydalanuvchilari uchun mavjud. Asosiy yangiliklar orasida kontentni monetizatsiya qilishning ilg'or funksiyalari va chek-listlar bilan ishlash mantig'idagi o'zgarishlar mavjud.
Asosiy yangilik kanallarda shaxsiy xabarlar uchun haq olish imkoniyati bo'ldi. Endi ma'murlar va mualliflar o'zlarining kanallari doirasida individual aloqa uchun xarajatlarni belgilashlari mumkin, bu esa kontent ishlab chiqaruvchilar va mutaxassislar uchun qo'shimcha daromad manbalarini ochib beradi. To'lov imkoniyatlari o'rnatilgan Telegram mexanizmlari orqali ishlaydi.
Bundan tashqari, yangi versiyada kanallarda chek varaqalarini yaratish funktsiyasi olib tashlandi. Ushbu chora interfeysni soddalashtirish va ma'lumot uzatish formatidagi chalkashliklarning oldini olishga qaratilgan, ayniqsa ko'proq obunachilarga ega kanallarda.
Telegram sovg'alar tizimida mualliflik kanallarini qo'llab-quvvatlash muhim qo'shimcha bo'ldi. Bu tomoshabinlarga raqamli sovg'alar orqali sevimli mualliflariga to'g'ridan-to'g'ri minnatdorchilik bildirish, kontent yaratuvchilar va ularning izdoshlari o'rtasidagi o'zaro munosabatlarni kuchaytirish imkonini beradi.
Telegram Desktop 5.16.3 endi yuklab olish mumkin:
- Windows, macOS va Linux uchun**: loyihaning rasmiy veb-saytidan yoki omboridan.
- Windows**: Microsoft do'koni orqali.
- macOS**: App Store orqali.
- Linux**: Flathub va Snapcraft orqali.
Har bir yangilanish bilan Telegram biznes, monetizatsiya va ijodiy o'zini o'zi anglash imkoniyatlariga ega bo'lgan eng moslashuvchan va funktsional messenjerlardan biri sifatida o'z mavqeini mustahkamlaydi. 5.16.3 versiyasi foydalanuvchilarga raqamli muhitda o'z loyihalarini rivojlantirish uchun ko'proq vositalarni taqdim etish orqali ushbu tendentsiyani davom ettirmoqda.

Telegram выпустил обновление для настольной версии мессенджера — Telegram Desktop 5.16.3. Обновлённый релиз доступен для пользователей Windows, macOS и Linux. В числе ключевых новшеств — расширенные функции монетизации контента и изменения в логике работы с чек-листами.
Главным нововведением стала возможность взимания платы за личные сообщения в каналах. Теперь администраторы и авторы могут устанавливать стоимость за индивидуальное общение в рамках своего канала, что открывает дополнительные источники дохода для контент-мейкеров и экспертов. Платёжные опции работают через встроенные механизмы Telegram.
Кроме того, в новой версии убрана функция создания чек-листов в каналах. Эта мера направлена на упрощение интерфейса и предотвращение путаницы в формате подачи информации, особенно в каналах с большим количеством подписчиков.
Важным дополнением стало включение поддержки авторских каналов в системе подарков Telegram. Это позволит аудитории напрямую выражать благодарность любимым авторам с помощью цифровых подарков, усиливая взаимодействие между создателями контента и их подписчиками.
Telegram Desktop 5.16.3 уже доступен для скачивания:
- Для Windows, macOS и Linux**: с официального сайта или репозитория проекта.
- Windows**: через Microsoft Store.
- macOS**: через App Store.
- Linux**: через Flathub и Snapcraft.
С каждым обновлением Telegram укрепляет свою позицию как одного из наиболее гибких и функциональных мессенджеров с возможностями для бизнеса, монетизации и креативной самореализации. Версия 5.16.3 продолжает эту тенденцию, предоставляя пользователям больше инструментов для развития собственных проектов в цифровой среде.