Amerikaning super Micro texnologiya kompaniyasi Evropada ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish rejalarini e'lon qildi. Bosh direktor Charlz Liang mintaqaga investitsiyalarni ko'paytirish, shu jumladan sun'iy intellekt tizimlari uchun yangi server yig'ish inshootlarini qurish to'g'risida qaror qabul qilganini aytdi.
Super Micro NVIDIA GPU-lari bilan jihozlangan va keng ko'lamli AI modellarini o'qitish va amalga oshirish uchun ishlatiladigan server uskunalarini ishlab chiqaradi. Kompaniya allaqachon Gollandiyada ishlab chiqarish maydonchasiga ega, ammo talabning tez o'sishini hisobga olgan holda, u Evropaning boshqa mamlakatlarida qo'shimcha markazlar yaratish imkoniyatini ko'rib chiqmoqda.
LIANGNING so'zlariga ko'ra, sun'iy intellekt uchun hisoblash quvvatiga bo'lgan global ehtiyoj keyingi yillarda o'sishda davom etadi. Bu geografik va texnologik jihatdan kengayish uchun sharoit yaratadi. Uning ta'kidlashicha, "talab globallashmoqda va Evropa mavjudlikni oshirish uchun ustuvor mintaqalardan biridir".
Ilgari kompaniya generativ sun'iy intellektning jadal rivojlanishidan so'ng, xususan, Nvidia chiplariga shov — shuvli talabni keltirib chiqargan ChatGPT ishga tushirilgandan so'ng, jiddiy o'sish sur'atini oldi. 2024 yil mart oyida super Micro aktsiyalari eng yuqori darajaga ko'tarildi. Biroq, keyinchalik investorlarning hisobotlarning shaffofligi haqidagi xavotirlari fonida kotirovkalar deyarli 60% ga kamaydi. Joriy yilning fevral oyida kompaniya 2024-moliya yili uchun kechiktirilgan moliyaviy hisobotni taqdim etdi, bu esa fond bozori ishonchini qisman tiklashga imkon berdi.
Ikkinchi chorak natijalari bo'yicha ko'proq kutishlarga qaramay, Liang kompaniyaning o'sish sur'ati barqarorligicha qolayotganini ta'kidladi. Super Micro o'zining texnologik bazasini rivojlantirish va mahsulot portfelini kengaytirishga sarmoya kiritishda davom etmoqda. Bosh direktor "o'sish imkoniyatlari ham texnik, ham bozor o'lchovlarida muhim bo'lib qolmoqda"degan ishonchni bildirdi.
Yevropa ekspansiyasining qo'shimcha katalizatori milliy hukumatlar darajasida AI infratuzilmasini faol targ'ib qilish bo'ldi. Server echimlarini ishlab chiqish va ularga xizmat ko'rsatishga bag'ishlangan kompaniyalar mustaqil raqamli ekotizimlarni yaratishga qiziqqan davlatlar uchun strategik sheriklarga aylanmoqdalar. Ushbu fonda Super Micro-ning Evropada mavjudligi mintaqaning texnologik suverenitetini shakllantirishda muhim rol o'ynashi mumkin.

Американская технологическая компания Super Micro объявила о планах масштабного расширения своих производственных мощностей в Европе. Генеральный директор Чарльз Лянг заявил о принятом решении увеличить инвестиции в регион, включая строительство новых объектов по сборке серверов для систем искусственного интеллекта.
Super Micro производит серверное оборудование, которое комплектуется графическими процессорами Nvidia и используется для обучения и внедрения крупномасштабных моделей ИИ. Компания уже располагает производственной площадкой в Нидерландах, однако с учётом стремительного роста спроса рассматривает возможность создания дополнительных центров в других странах Европы.
По словам Лянга, мировая потребность в вычислительных мощностях для ИИ продолжит расти в течение последующих лет. Это создаёт условия для экспансии как в географическом, так и в технологическом плане. Он отметил, что «спрос становится глобальным, и Европа — один из приоритетных регионов для наращивания присутствия».
Ранее компания получила серьёзный импульс роста после бурного развития генеративного ИИ — в частности, вслед за запуском ChatGPT, который спровоцировал ажиотажный спрос на чипы Nvidia. В марте 2024 года акции Super Micro достигли исторического максимума. Однако впоследствии котировки снизились почти на 60% на фоне опасений инвесторов относительно прозрачности отчётности. В феврале текущего года компания предоставила задержанный финансовый отчёт за 2024 финансовый год, что позволило частично восстановить доверие со стороны фондового рынка.
Несмотря на более сдержанные ожидания по результатам второго квартала, Лянг подчеркнул, что динамика роста компании остаётся стабильной. Super Micro продолжает инвестировать в развитие собственной технологической базы и расширение портфеля продуктов. Генеральный директор выразил уверенность, что «возможности для роста остаются значительными как в техническом, так и в рыночном измерении».
Дополнительным катализатором европейской экспансии стало активное продвижение ИИ-инфраструктуры на уровне национальных правительств. Компании, занимающиеся разработкой и обслуживанием серверных решений, становятся стратегическими партнёрами для государств, заинтересованных в создании независимых цифровых экосистем. На этом фоне присутствие Super Micro в Европе может сыграть ключевую роль в формировании технологического суверенитета региона.